Air-Fi Nedir Ne İşe Yarar?

“Air-Fi nedir, ne işe yarar sorusu?” son dönemde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Özellikle internet korsanlarının “Air-Gap” adındaki Wi-Fi güvenliğini sağlayan sistemi aşabiliyor olmasıyla Air-Fi saldırıları tekrar gündeme geldi.

Air-Fi, temel olarak bir çeşit internet saldırısıdır. Bu saldırılarda internet korsanlarının hedefi, kullanıcıların bazı dosyalarını ele geçirmektir. Buraya kadar sıradan bir dijital saldırı gibi görünse de Air-Fi saldırılarını önemli kılan nokta, bilgisayarın Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleştiriliyor olmasıdır. Dolayısıyla bilgi güvenliği bakımından dijital dünyada önemli sorunların tekrar tartışmaya açılmasına sebep olmuştur. Air-Fi saldırıları, Wi-Fi bağlantısı üzerinden kullanıcıların kişisel bilgisayarlarına ya da akıllı cihazlarına erişim sağlamaya yöneliktir.

Air-Fi Nedir?

“Air-Fi nedir?” sorusuna kabaca şu şekilde cevap vermek mümkündür; Wi-Fi hackleme esasına dayanan bir türden internet saldırısıdır. İnternet korsanlarının bilgisayarlardan veri elde etmede kullandığı en yeni yöntemlerden olan Air-Fi, birçok kişisel dosyanın kötü amaçlarla kullanılmasına sebep olabilir. Air-Fi saldırıları, gündelik yaşamda bireysel internet ve bilgisayar kullanımlarının yanı sıra büyük kuruluşlar ve kurumlar için de oldukça önem arz ediyor.

Günümüzde kişisel bilgisayar kullanımında yaygın olarak tercih edilmiyor olsa da hava boşluklu sistemler olarak adlandırılan bilgisayar türleri bile Air-Fi saldırıları bakımından tehlike altındadır. Çoğunlukla devlet kurumları, silahlı kuvvetler, büyük bilişim şirketleri tarafından kullanılan bu bilgisayarlar, herhangi bir Wi-Fi bağlantısı sistemine sahip değildir.

Bu bilgisayarların veri elde etme yolu tamamen USB bellekler üzerinden gerçekleşir. Veri aktarımı sadece dışsal, fiziki faktörlerle gerçekleştirilir ve herhangi bir ağ bağlantısı içermez. Air-Fi saldırıları ise bu tarz hava boşluğu sistemine sahip olan bilgisayarlar için bile önemli bir tehlike haline dönüşmüştür. Wi-Fi bağlantıları, sanıldığının aksine çok ciddi güvenlik tehlikelerini bünyesinde barındırır.

Air-Fi saldırıları ile bilgisayar korsanlarının hava boşluklu sistemlere giriş yapabilmesini sağlayan sistem, elektronik bileşenlerdir. Bilgisayarların güç aldığı bu sistemler, Air-Fi saldırıları için uygun zeminin ortaya çıkmasına sebep olur. Bilgisayar korsanları elektronik sistem içerisinden bilgisayarın güvenliğini tehdit edebilir.

Air-Fi Ne İşe Yarar?

“Air-Fi ne işe yarar?” sorusuna ise kişisel bilgisayarların hacklenmesini sağlayan bir saldırı türü biçiminde cevap vermek mümkündür. Son dönemde bilgisayar korsanları tarafından fazlasıyla tercih ediliyor olmakla birlikte Air-Fi saldırıları, temel olarak Wi-Fi bağlantılarını hedef alır. Wi-Fi bağlantısı üzerinden bilgisayarlara sızar.

Sızılan bilgisayarlara üçüncü parti zararlı yazılımların yerleştirilmesine sebep olabilir. Ayrıca Air-Fi saldırıları, bu bilgisayarlarda bulunan dosyaların güvenliğini de tehdit eder. Bilgisayara sızan korsanlar, her türden kişisel bilgiye erişim sağlayabilir. Air Fi saldırılarına karşı korunma ise son dönemde en çok tartışılan konulardan biridir.

Air-Fi saldırılarından korunmak için alınabilecek en temel önlem Wi-Fi bağlantılarının herkese açık özelliğini kapatmaktır. Wi-Fi bağlantıları, sanıldığının aksine son derece savunmasız sistemlerdir. Her ne kadar Air-Gap sistemiyle korunuyor olsa da bu sistemin aşılması, bilgisayar korsanlarının yeni Air-Fi yöntemi sayesinde oldukça basittir.

Air-Fi Saldırılarından Nasıl Korunulur?

Air-Fi saldırılarından nasıl korunulur, merak ediyorsanız bu noktada hareket alanınızın son derece sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Air-Fi saldırılarına karşı korunmak için en etkili yöntem, Wi-Fi özelliğine sahip olan cihazların izole sistemlerden uzak tutulmasını sağlamaktır. Böylelikle korsanların bilgisayarınıza sızması için ihtiyaç duyacakları alanı engellemiş olursunuz.

İşletmelerin, kurumların ya da büyük ölçekli girişimlerin Air-Fi saldırılarına karşı korunmak için tercih edebilecekleri en etkili yöntem ise doğru güvenlik yazılımlarını tercih etmektir. Bu tarz saldırılara karşı geliştirilen güvenlik yazılımları bulunmaktadır. Ayrıca her şeyden önce Air-Fi saldırıları hakkında bu tarz saldırıların büyük oranda yavaş olduğu ve zaman içereceği akıldan çıkarılmamalıdır. Air-Fi saldırılarına karşı korunmada en önemli avantaj da budur.