Canonical Etiketi Nedir?

Canonical etiket, tek bir web sitesini temsil eden HTML öğesi için kullanılan bir terimdir. Genellikle HTML belgesinin başında bulunur. Bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında bulunabilen benzersiz adresidir.

Canonical etiketi, belirli bir web sayfası için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Belirli bir web sayfasının kurallı URL’sini belirtmek için kullanılır. Herhangi bir dizin oluşturma veya arama motoru sonucunda listelenmesi gereken URL’dir.

Canonical Etiketi Nedir?

Kanonik etiket, belirli bir web sayfası için o sayfanın kanonik URL’sini belirtmek için kullanılabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır. Kurallı herhangi bir dizine ekleme veya arama motoru sonucunda listelenmesi gereken URL’dir. Yani belirli bir web sayfasının kanonik URL’sini tanımlamak için kullanılan bir etikettir.

Canonical URL, bir web sayfasının kurallı sürümüdür. Oluşturulan ve her durumda kullanılması gereken sayfanın birincil sürümüdür, diğer URL’ler ise ikincil sürümler olarak kabul edilir. Belirtilen etiket, belirli bir web sayfası için kanonik URL’yi tanımlayan bir etikettir. Bu, bir web sayfası için birden fazla URL olduğunda her durumda kullanılması gerektiği anlamına gelir.

Bir web sitesindeki aynı içeriğe işaret eden bir bağlantıdır. Ayrıca kurallı URL olarak da adlandırılır. Canonical etiketi, arama motorlarının web sitenizdeki hangi sayfanın en üst sırada yer alması gerektiğini anlamasına yardımcı olduğu için SEO‘nun önemli bir parçasıdır.

Kanonik URL, web siteleri veya diğer çevrimiçi içerik için tanımlayıcı olarak çalışan bir web adresidir. “Kanonik” terimi, bir şeyin “orijinal” versiyonu olarak kabul edilmesi gerektiği ve dolayısıyla saygıyla ele alınması gerektiği fikrinden gelir. Kanonik URL, bu kapsamda internet sitelerinin benzersiz adresini tanımlamak için web geliştirmede kullanılan bir terimdir.

Arama motorları tarafından dizine eklenen URL’dir ve diğer tüm URL’ler yinelenen olarak kabul edilir. Canonical etiketi kullanıcıların web sitenizi bulmanın güvenilir ve kolay bir yolunu bulmasını sağlar. Google, web sitelerini sıralarken standart URL’yi dikkate aldığından SEO’ya da yardımcı olur.

Canonical Etiketi Ne İşe Yarar?

Canonical etiketler, kanonikal URL’yi kullanarak web sitenizdeki benzer içeriği bulmanıza yardımcı olabilir. Bir kanonik etiket oluşturduğunuzda, siteniz için benzersiz bir URL oluşturur ve ayrıca sayfanın arama motorları tarafından dizine eklenmesini sağlar. Bu tür URL’lere kanonik URL’ler veya canonical etiketler denir.

Kanoniklerin temel amacı, Google’ın içeriğinizi bulabilmesini sağlamak ve web sitenizde bir şey aradıklarında kullanıcılara en iyi deneyimi sunmaktır. Canonical URL, bir makale için kalıcı bir bağlantı olması için özel olarak yapılmış bir web adresidir. Belirli bir amacı vardır ve her web sitesi güncellemesinde değişmez.

Genel olarak canonical etiketi kullanımı şu amaçlar ile yapılır:

  • Her web sitesi güncellemesinde değişmeyen bir makale için kalıcı bağlantı oluşturmak.
  • Web sitesine daha fazla görünürlük ve güvenilirlik sağlamak.
  • Canonical URL ile makalenin sonsuza kadar internette erişilebilir kalmasını sağlamak.
  • Daha iyi arama motoru optimizasyonu (SEO) fırsatı sağlamak.

Canonical URL Nasıl Yapılır?

Canonical URL yapmanın farklı yolları bulunuyor. Kullanıcılar istedikleri yolu tercih ederek bu işlemi yapabilir. Öncelikle alan adlarına yerleştirilerek yapılabilir. Bu işlem şu şekilde gerçekleştirilir;

<link rel=”canonical” href=”SİTE LİNKİ”/>.

Genel olarak şu yöntemler ile kanonik URL yapmak mümkündür;

  • Belirlenen URL, aynı içerik sayfaları için site haritasına eklenebilir.
  • rel=”canonical” etiketi yardımı ile istenen URL tespit edilebilir.
  • HTTP yerine HTTPs kullanımı yapılabilir.
  • Tercih edilen URL’nin Google Search Console’da belirtilmesi mümkündür.
  • 301 yönlendirmesi ile kanonik olmayan URL’ler belirlenebilir.

Belirtilen yöntemler sayesinde Canonical URL işlemi yapılabilir.