Taahhütsüz İnternet Nedir?

İnternetin gündelik yaşamın bir parçası haline gelmesiyle birlikte neredeyse her eve, her iş yerine özel internet kullanımları girmiş durumda. İnternet abonelikleri sırasında özellikle taahhütlü paketler kullanıcıları hayli zorlayan maddeler ve sözleşme koşullarıyla dolu. Böyle bir sorunsalı ortadan kaldırmak için son dönemde taahhütsüz internet kullanımı çıktı.

Taahhüt, kelime anlamı olarak bir şeyi üstlenme demektir. Eğer bir ürün ya da hizmet alırken bunun karşılığında bir şeyler vermeyi onayladıysanız, aslında karşı tarafa taahhüt etmiş olursunuz. Hemen her alanda bu böyledir. Cep telefonu alırken ya da araç kiralarken imzalanan sözleşmelerde birçok taahhüt maddesi bulunur. İnternet kullanımında da durum böyledir. İnternet sözleşmelerinde taahhüt verdiren onlarca ek madde bulunur.

Günümüzde hizmet veren büyük internet sağlayıcıları genellikle taahhütlü internet satışı gerçekleştiriyor. Kampanyalarını bu doğrultuda düzenliyor. Örneğin Superonline firmasından internet alabilmek için 12 aylık ya da 24 aylık kullanım taahhüdü vermeniz gerekiyor. Eğer bu süre dolmadan üyeliğinizi iptal ederseniz ne yazık ki birtakım cezai uygulamalara maruz kalıyorsunuz.

Ancak taahhütsüz internet kullanımlarında durum tam tersi olarak öne çıkıyor. Bu firmaların genel çalışma prensibi kullanıcılar istedikleri kadar internet kullanımına devam edebilir ve üyelikten çıkmak istediklerinde herhangi bir cezai bedel ödemez.

Hangi Şirketler Taahhütsüz İnternet Hizmeti Veriyor?

Kullanımı az olsa da ülkemizde taahhütsüz internet hizmeti veren şirket sayısı hayli fazladır. Her biri kendi içerisinde farklı hız, fiyat ve yapı özelliklerine sahip olsa da en belirgin ortak noktaları internet hizmeti verirken taahhüt imzalatmamalarıdır. Bu şirketlerin başlıca olanlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

  • TurkNet – Özgür İletişim Paketi
  • Netspeed – Net Avantaj
  • Türk Telekom – NET Paket
  • Millenicom – Özgürüm Kampanyası
  • Türksat KabloNet – Akıllı Sınırsız Tarife
  • ORIS Telekom – Süper İnternet Paketi

Bu internet sağlayıcıların fiyat ve hız performanslarını göz önünde bulundurarak sizler için en uygun olanı seçebilirsiniz. Üstelik hiçbir taahhüt vermeden kullanma imkanına sahip olabilirsiniz.

Taahhütsüz İnternet Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Taahhütsüz internet kullanmak, taahhütlü internet satan şirketlere kıyasla bireylere birçok açıdan olumlu katkı sunar. Bunlardan ilki ve en belirgin olanı ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda internet bağlantı kesebilme imkanıdır. Bu sayede kullanıcılar kullanmadıkları zamanların parasını boş yere ödememiş olur. Tatile çıkıp evden uzaklaşıldığında interneti kesmek buna örnek olarak gösterilebilir.

Bir diğer önemli detay da kullanıcıların herhangi bir modem ücreti ödemesine gerek duyulmadığıdır. Çünkü her kullanıcı kendi modemine sahip olur ve böylelikle ekstra maliyetlerden kaçınılmış olunur. Taahhütlü şirketlerde durum tam tersidir. Abonelik ücretlerine modem parası da yansıtır.

Taahhütsüz internet aboneliklerinde özellikle adres değişimlerinde büyük avanta vardır. Taahhütlü internetlerde altyapı sorgulaması, sözleşme yenilemesi gibi birçok teknik detay varken taahhütsüz kullanımlarda böyle bir sorunsal yoktur. Kolaylıkla adres değişikliği sağlanabilmektedir.

Ve son olarak ücretsiz cay hakkına değinmekte fayda var. Eğer bir kullanıcı hizmetten memnun kalmadığı ya da özel bir sebepten dolayı üyeliğini iptal etmek istediğinde herhangi bir cayma bedeli ödemez. Görüldüğü üzere taahhütsüz internet üyeliklerinde müşteri her şeyin üzerinde tutuluyor.

En Uygun Taahhütsüz İnternet Paketi: TürkNet

Taahhütsüz internet kullanımında en çok üyeye sahip şirket TürkNet’dir. Altyapısının yaygın olması, müşteri memnuniyeti ve sunduğu avantajlı paketler TürkNet’i lider konumda tutan en büyük etkenlerdir.

TürkNet’in tüm kullanıcıları için sunduğu tek bir tarifesi mevcut. Kullanıcılar, hiçbir taahhüt vermeden 59.99 Türk lirasına üye olma imkanına sahip. Ayrıca kendi altyapısının olduğu bölgelerde 100 Mbps’lik bir hıza ulaşması, bu ücretin hayli kârlı olduğunu gösteriyor.