Amazonun Sahibi Olduğu Web Sitesi Analiz Aracı Alexa.com Kapanıyor!

Amazon geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, 25 yıldır dünya genelinde hizmet sunan Alexa.com’un kapatılacağını duyurdu. Web trafiği verilerini kullanarak en popüler internet sitelerini küresel ölçekte sıralayan Alexa, ücretsiz bir yapıya sahip olmasıyla da kullanıcıları tarafından hayli seviliyordu. Ayrıca ücretli olarak sunduğu hizmetlerle birlikte yüz binlerce aboneye sahipti.

Amazon’un belirttiğine göre 2022 yılının mayıs ayından itibaren Alexa platformu artık yeni bir istatistik yayınlamayacak. Yani bu Alexa.com’a erişimlerin Mayıs ayından itibaren tamamen kapatılacağı anlamına geliyor. Alexa yöneticileri bu durumu ‘sistemi emekli etmek’ olarak ifade etti. Ancak konu hakkında birçok spekülasyon mevcut.

Ayrıca yapılan bu açıklamanın ardından sisteme yapılabilecek tüm yeni üyelik işlemleri kaldırıldı. Şu an Alexa.com’a giren kullanıcılar ne yazık ki yeni üyelik oluşturamıyor.

Alexa Neden Kapanıyor?

Mayıs 2022’de tamamen kapanacağı duyurulan Alexa, birçok kullanıcı tarafından neden kapanıyor sorunsalını doğurdu. Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada bu durum bir emeklilik hali olarak nitelendirse de Alexa her geçen kullanıcı kaybederek popülerliğini yitirmeye başladı.

Günümüzde çok fazla web sitesi analiz aracı mevcut. Ahrefs, Semrush ya da SimilarWeb gibi analiz araçları Alexa’nın popülerliğini kaybetmesinde önemli bir role sahiptir. Alexa, Amazon için farklı görevlerde hala kullanılacak ancak kullanıcılara web sitelerini analiz etmeleri için hizmet sağlamayacak.

Aboneliği Olan Kullanıcılar Alexa’dan Yararlanabilecek Mi?

Amazon’a ait bir alt kuruluş olan Alexa’nın kapanma kararının ardından akıllarda beliren ilk soru aboneli olan kullanıcılar Alexa’dan yararlanabilecek mi oldu. Hali hazırda Alexa aboneliği bulunan kullanıcılar aboneliklerin son tarihine kadar Alexa’yı kullanabilecekler. Ancak 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Alexa yeni abone alımlarını durduracak ve sisteme erişimler kapatılacak.