Amazon Kindle Nedir Nasıl Kullanılır?

Kasım 2007 tarihinde piyasaya çıkarılan Amazon Kindle, genellikle e-kitap okuma amacıyla tercih edilen bir platformdur. Ücretli/ücretsiz birçok sitesi bulunan bu platformdan istediğiniz kitabı uzun süre boyunca temin edebilirsiniz.

Amazon Kindle Nedir?

Amazon Kindle, Amazon.com şirketi aracılığıyla 2007 tarihinde piyasaya çıkartılan, elektronik bir kitap okuyucudur. Kitap okuyucu olma özelliğinin yanı sıra binlerce kitabı bünyesinde tutan, pil ömrü uzun süre devam eden ve gözlerinizi yormadan kitap okumanıza yardımcı olan bir cihazdır.

Amazon Kindle Nasıl Kullanılır?

Amazon Kindle’ı satın alır almaz yapmanız gereken ilk şey, kendinize ait bir Amazon hesabı açmaktır. Açmış olduğunuz Amazon hesabınızı; Kindle uygulamanıza kitap aktarmak, kitaplarınızı yedeklemek ve beğendiğiniz kitapları satın almak için kullanabilirsiniz.

Satın aldığınız kitapları Kindle’a atmak için kablolardan yardım alabilirsiniz. Fakat bu çok da pratik bir yöntem değildir. Bunun yanı sıra Kindle’ınızı Wi-Fi’ınıza ya da mobil verinize bağlarsanız, kitapları hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Kindle’a kitap yüklemenin iki yolu bulunur. Bunlardan ilki Amazon’dan kitap satın almaktır. Kindle’ınızın modeline göre 8 GB veya 16 GB kapasiteye kadar kitap yükleyebilirsiniz.

Kindle’a kitap yüklemenin diğer yolu ise Kindle uzantısına sahip bir mail adresi edinmektir. abcd@kindle.com uzantılı mail adresinizde okumak istediğiniz kitapları açabilirsiniz.

Kindle WiFi’ınıza bağlı oldu takdirde otomatik bir şekilde kitabı telefonunuzun ekranında görebileceksiniz. Kindle uygulamanız varsa, Wi-Fi’a bağlı olmanız gerekmiyor ve ücret ödemeden, uygulama sayesinde istediğiniz kitap otomatik indirilecektir.

Amazon Kindle kullanmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kindle uygulaması ile kitabınızın sayfaları arasında istediğiniz bölümü aratabilirsiniz.
 • Kindle’ınızı, bilgisayarın USB bağlantısına bağlayarak şarj etmeniz mümkün.
 • Kindle, okuduğunuz tüm kitapları belleğine alır.
 • Bir kitabı okumaya başladığınızda, tahmini olarak ne kadar sürede biteceğine dair bilgi alabilirsiniz.
 • Görme konusunda sorun yaşayan kişiler, Kindle’ın yüksek sesle okunan tüm kitaplarını eş zamanlı olarak dinlemek için ses bağlantısını kullanabilir ya da kitabı okumakta zorluk yaşayanlar, koyu yazı metni için Amazon Ember Bold yazı stilini tercih edebilirler.

Amazon Kindle Türkiye’de Çalışıyor Mu?

100’den fazla ülkeye satışa sunulacağından bahsedilen Kindle’ın Türkiye’ye uğramayacağı söyleniyor. Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde satışa çıkacak fakat Türkiye’ye gelmeyecek.

Amazon’un Kindle için Türkiye’ye resmi satışı yok. Ancak farklı pazaryerleri üzerinden Amazon Kindle satın alabilirsiniz.

Amazon Kindle’ı Türkiye’den satın almanın diğer yolu ise Türkiye dışında farklı bir ülkeyi teslimat adresi olarak belirlemektir.

Bir e-kitap okuyucu satın almak istiyorsanız, Türkiye’de de satışı olan Amazon Kindle dışında farklı markalar bulunur. Türkiye’de satılan e-kitap okuyuculardan bazıları şunlardır:

 • Kobo e-kitap okuyucu
 • Reeder e-kitap okuyucu
 • Xiaomi e-kitap okuyucu

İhtiyaç ve isteklerinizi karşılaştırarak yukarıdaki markaların e-kitap okuyucularını da Türkiye’den rahatlıklar satın alabilirsiniz.

Amazon Kindle’da Kitap Okumak Ücretli Mi?

Çoğu kişi Kindle uygulamasının ücretli olduğunu düşünür fakat ücretli olan kitapların yanı sıra ücretsiz olan birçok e-kitap bulunur. Ödeme yapmadan istediğiniz kitaplara Kindle’dan ulaşmanız mümkün.  Romantizmden dramaya, korkudan tarihe, istediğiniz türdeki kitaplara Kindle ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz bir şekilde Kindle kitapları almanız için kullanabileceğiniz 5 site şunlardır;

 • Project Gutenberg: 60 binden fazla ücretsiz e-kitaba ulaşabileceğiniz bir sitedir. Bu sitede bulunan kitapların yazarlarından telif hakkı için izin alınmıştır ve hepsi ücretsizdir.
 • Kindle Mağazası: Aradığınız çoğu kitaba ulaşabileceğiniz bir platformdur.
 • OverDrive: Kütüphane kartı bulunan kişiler için uyarlanmış bir sitedir. Kütüphane kartı sahibi olan kişiler, OverDrive’da ücretsiz olarak e-kitaplara ulaşabilir.
 • Internet Archive: Kâr amacı gütmeyen bir şirket olan Internet Archive, her şehirden insanın ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesi amacıyla ücretsiz kaynaklar temin ediyor. Aynı zamanda sadece metin içeriği değil; görüntü, video ve ses gibi içerik türleri de mevcut.
 • Goodreads: Amazon’a ait bir site olarak bilinmesine rağmen, Kindle için bu siteden ulaşabileceğiniz ücretsiz e-kitaplar vardır.