En İyi E-Kitap Okuyucular Hangileri?

En iyi e-kitap okuyucular, kitap tutkunlarının dijital ortam üzerinden kolaylıkla kitap okuyabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş programlardır.

Gelişen teknoloji, insan yaşamının her alanına dahil olduğu gibi kitapseverlerin okuma alışkanlıklarını ve yöntemlerini de düzenledi. Haliyle geleneksel kağıt üzerine basılı kitapların yerini e-kitaplar aldı. Kitapseverlerin önemli bir bölümü, günümüzde geçmişten bugüne dek basılmış birçok yazılı esere e-kitap formatında erişiyor.

E-kitap okuyabilmek için ise e-kitap okuyuculara ihtiyaç duyuluyor. Bazı e-kitap okuyucuları, sahip oldukları özelliklerle daha efektif bir okuma deneyimi vadederken bazıları ise farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor. Kitapseverler için en iyi e-kitap okuyucular listesi oluşturduk.

İşte etkili, kolay, efektif ve verimli elektronik kitap okuyabilmek için en iyi e-kitap okuyucular!

1. Amazon Kindle

En iyi e-kitap okuyucular arasında gösterilen Amazon Kindle, sahip olduğu birçok özellikle ön plana çıkıyor. Su geçirmez özelliğe sahip olan Amazon Kindle, aynı zamanda ayarlanabilir ışık ayarıyla da okuyucuya kişiselleştirilebilir bir okuma deneyimi sunuyor. Bununla birlikte Amazon Kindle, maalesef Türkiye’de satışa sunulmayan en iyi e-kitap okuyucular arasında yer alıyor.

Amazon Kindle’ın öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Su geçirmeyen tasarımı sayesinde deniz kenarında ya da havuz başında kolaylıkla kitap okuma imkanı
  • Parlak ışıklarda bile kusursuz bir ekran deneyimi
  • 8 Gb depolama alanı
  • 6,8 inç ekran,
  • İnce kenarlıklı özel tasarım

2. Kobo Nia

En iyi e-kitap okuyucular denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri Kobo. Kobo’nun e-kitap alanında geliştirdiği birçok okuyucu modeli bulunuyor olmakla birlikte Nia, fazlasıyla beklentilerinizi karşılayabilecek bir model.

Parlamaz ekranı ve 8 GB depolama alanıyla ön plana çıkan e-kitap okuyucu, aynı zamanda ışıksız ortamda göz yormuyor olması nedeniyle de dikkat çekiyor. Ayrıca Kobo Mağazası ile entegre olan cihaz, mağazadan kolaylıkla e-kitap satın alabilme imkanı da sunuyor.

3. Onyx Boox Pake

Onyx Boox Pake, en iyi e-kitap okuyucular listemizin üçüncü basamağında bulunan cihaz. Çin merkezli Onyx Boox tarafından geliştirilen Pake modeli, dahili depolama alanı ve okuma esnasında vadettiği filtreleme özellikleriyle dikkat çekiyor.

Özellikle konfor düşkünü kitapseverler için oldukça ideal bir e-kitap okuyucu olan Onyx Boox Pake, aynı zamanda bluetooth ile aktarım özelliğiyle kolay bir kullanım deneyimi vadediyor.

Onyx Boox Pake’in öne çıkan özellikleri şu şekilde:

  • 32 GB dahili depolama alanı
  • Bluetooth ile dosya aktarım kolaylığı
  • USB-C tipi kulaklık girişi
  • Sarı ve mavi ışık önleme özelliğine sahip olan ekran

4. Reeder 4

En iyi e-kitap okuyucular arasında gösterilen bir diğer model ise Reeder 4. Türkiye’den kolaylıkla erişim sağlanabilen cihaz, 6 inçlik etkileyici ekranıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca devasa bir kütüphaneye ev sahipliği yapan Reeder 4, 16 GB dahili depolama alanıyla çalışıyor.

Reeder 4’ün bir diğer önemli özelliği ise PDF dahil, birçok formatta dosyayı destekliyor olması. E-kitap okuyucular açısından en önemli problemlerden biri bu cihazların desteklediği dosya formatlarının sınırlı olmasına yöneliktir. Reeder 4, dosya formatı açısından olabildiğince geniş bir özgürlük sunuyor.

5. Xiaomi MiReader

Xiaomi MiReader, en iyi e-readerlar listemizin son basamağında bulunuyor. USB Type-c ile şarj edilebilen Xiaomi MiReader, 16 GB dahili depolama alanıyla kitapseverlere geniş bir depolama alanı sunuyor. 7.8 inç etkileyici ekranın yanı sıra cihazın ekranı e-mürekkep özellikte. Dolayısıyla göz yormayan ve gerçekçi bir okuma deneyimi vadeden Xiaomi MiReader, en iyi e-kitap okuyucular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Aynı zamanda MiReader, farklı bütçelere hitap eden model çeşitliliğiyle kitap tutkunlarıyla buluşuyor.