Airsoft Nedir? Hakkında Gereken Her Şey!

Airsoft, son döneme damga vuran ve en çok tercih edilen, oldukça eğlenceli bir askeri simülasyon oyunudur. Temel olarak Paintball oyununa benzerlik gösterir. Bununla birlikte Airsoft, Paintball oyununun yerine geçerek özellikle son dönemde yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştır.

Airsoft oyununun amacı, rakip takımı oyun öncesinde belirlenen kurallar ve tur sayısına göre mağlup etmektir. Oyunda yer alan takımların her birinde en az 1 oyuncu bulunmalıdır. Airsoft oyuncakları kullanılarak, rakip oyuncu veya oyuncular vurularak oyundan uzaklaştırılır. Son günlerin en gözde askeri simülasyon oyunu olan Airsoft hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için listeledik.

Airsoft Nedir?

Airsoft, oldukça heyecan verici ve eğlenceli bir çeşit askeri simülasyon oyunudur. Oyunda gerçek ateşli silahlara benzer çeşitli ekipmanlar kullanılır. Bu ekipmanlar yaklaşık olarak 6 mm çapında plastik boncuklar(BB) atar. Airsoft oyununda kullanılan boncuklar, tamamen biyolojik niteliktedir. Dolayısıyla doğada çözülebilir.

Oyundaki boncuklar, vücutta herhangi bir ağır yaraya ya da deformasyona yol açmaz. Bununla birlikte Airsoft oyununda kesinlikle gerçek mühimmat ya da barut gibi ateşleyiciler içeren ekipmanlar kullanılmaz. Ayrıca Airsoft oyuncakları, gerçek mühimmat kullanılmak üzere modifiye edilmeye de uygun değildir.

Bununla birlikte Airsoft oyununda dikkat edilmesi gereken en temel durum, göz bölgesidir. İnsan gözü, doğası gereği yüksek düzeyde hassasiyete sahiptir. Her ne kadar Airsoft oyununda kullanılan ekipmanlar insan vücudunda olumsuz bir etki göstermese de göz bölgesinde ciddi tahribatlara sebep olabilir.

Özellikle göz bebeğine yüksek şiddetle ve basınçla isabet eden her türden dış materyal, ciddi düzeyde yaralanmalara sebebiyet verebilir. Bu doğrultuda Airsoft oynarken gözler özel bir gözlükle tamamen kapatılır. Dolayısıyla oyun içerisinde insan sağlığını etkileyebilecek, ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilecek herhangi bir tehlike yoktur. Yine de Airsoft oyuncakları ile yapılan atışlarda doğrudan herhangi bir canlının gözü veya göz bölgesi kesinlikle hedef alınmamalıdır.

Airsoft uygulanan ambargolar sonucu ilk olarak Japonya’da ortaya çıkmıştır. Japon Hükümeti, sivil halkın gerçek ateşli silah taşımasını yasaklamış ve buna bağlı olarak Airsoft oyuncakları, tamamen gerçekçi tasarımlarıyla halk tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Japonya’da ilk kez üretilen Airsoft oyuncakları o dönemde oldukça astronomik fiyatlarla satışa sunulmuştu. Günümüzde ise bu oyuncaklara çok daha düşük fiyatlarla sahip olmak mümkün.

Airsoft Oyuncağı Nereden Satın Alınır?

Airsoft oyuncakları, birçok farklı biçimde temin edilebilir. Oyunun günümüzde son derece yaygınlaşması ve özelikle dünya genelinde yüksek düzeyde ilgi görmesi, Airsoft’ta kullanılan ekipmanlar açısından da geniş yelpazeli çeşitliliğin oluşmasını sağlamıştır. Pek çok farkı türden ekipmanın kullanıldığı Airsoft oyununda oyuncakları temin etmek için spor ekipmanları satışı yapan mağazalar tercih edilebilir.

Airsoft, günümüzde bir çeşit oyun olmaktan çıkarak spor haline dönüşmüştür. Özellikle Asya’da hatırı sayılır bir oyuncu kitlesine ulaşan Airsoft’un tüm ekipmanlarına dijital ortam üzerinden sahip olmak da mümkündür. Ayrıca fiziki olarak spor ürün satışı yapan mağazalardan da Airsoft oyuncakları satın alınabilir.

Bununla birlikte oyunun Türkiye’de de geniş kitlelere ulaşmasıyla birlikte sadece Airsoft ekipmanları satışı yapan çeşitli mağazalar da hizmete başlamıştır. Bu mağazalar üzerinden de yine Airsoft’a dair her türden ürünün temin edilmesi olanaklıdır. Ayrıca oyunda kullanılan Airsoft soyuncakları da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Günümüzde üretilen gerçek ateşlemeli silahların hemen her türünün bir benzerini Airsoft oyuncağı olarak bulmak mümkündür.

Teknolojik gelişmeler, her alanda olduğu gibi Airsoft ekipmanları üzerinde de önemli yeniliklerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Günümüzde en sık tercih edilen Airsoft oyuncakları ve türleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Kurmalı
 • Gaz Geri Tepmeli
 • CO2
 • AEG

Kurmalı Airsoft oyuncakları, en çok tercih edilen ekipman türleri arasındadır. Kurmalı modellerin bu denli çok tercih edilmesinin en temel sebebi maliyet açısından önemli düzeyde düşük fiyatlarla satışa sunuluyor olmasıdır.

Kurmalı oyuncaklar, diğer modellere göre daha minimal boyuttadır ve kullanım açısından da kolaydır. Gaz geri tepmeli Airsoft oyuncağı ise Top Gas ya da Green Gas adı verilen özel sistemlerle çalışır. Gerçek bir tüfeğin taklit edildiği bu oyuncaklar, tüfeklerle benzer bir çalışma prensibine sahiptir. Bununla birlikte tıpkı gerçek tüfeklerde olduğu gibi hava sıcaklığına bağlı olarak performans düşüşlerinin yaşanması olasıdır.

CO2 tipi Airsoft oyuncakları, ise kısa namlulu ateşli silahlara benzerlik gösterir. Bu türden oyuncakların bazı modelleri 340 gramlık CO2 tüpleri ile çalışır. Bazı modeller ise kendine ait tüplere ev sahipliği yapar. Son olarak AEG türündeki Airsoft oyuncakları ise en gerçekçi tasarıma ve yapısal özelliklere sahip olan oyuncaklardır.

AEG, “Auto Electric Gun” tabirinin kısaltılmasıdır. Bu modellerin büyük bir bölümü şarjlı piller ile çalışır. Dolayısıyla oyuncağın kullanılmadan önce şarj edilmesi gerekir. AEG tipi Airsoft oyuncakları, model ve çeşit açısından da oldukça geniş yelpazelidir. Ayrıca performans açısından farklı türden verimlilik sunan modelleri de bulunur.

Airsoft Tabancalarını Almak Yasal Mı?

Airsoft oyuncakları, tamamen yasal olarak satılmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir Airsoft sporcusunun ya da bu spora ilgi duyan herhangi birinin yasal olarak Airsoft oyuncaklarını satın alması mümkündür. Bununla birlikte tartışılan bir diğer konu da ise Airsoft oyuncaklarının taşınmasına ilişkindir. Tıpkı satın almada olduğu gibi Airsoft oyuncaklarının taşınmasını engelleyen herhangi bir yasal düzenleme de yoktur.

Her ne kadar yasal anlamda Airsoft oyuncaklarını bulundurmak serbest olsa da son derece temkinli davranılmalıdır. “Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçakları Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun”, Airsoft oyuncakları hakkındaki düzenlemeyi de içerir. Dolayısıyla Airsoft oyuncaklarını bulundurmak ya da taşımak istiyorsanız ilgili kanunu incelemenizi öneririz.

Ayrıca Airsoft oyuncakları ile herhangi bir canlıya zarar vermek suçtur. Dolayısıyla bu oyuncakların bulundurulması ya da taşınmasının serbest olması, her ortamda özgürce kullanılabileceği anlamına gelmez. Bu noktada Airsoft oyuncaklarına sahip olan kişilerin belli başlı temel kuralları karşılaması gerekmektedir.

Airsoft oyuncakları ile ilgili dikkat edilmesi gereken en temel durumlardan biri de bu oyuncakların 18 yaş altı çocuklar için uygun olmadığıdır. Dolayısıyla 18 yaş altındaki çocukların Airsoft oyuncaklarını bulundurması ya da taşıması suç teşkil edebilir. Aynı zamanda Airsoft oyuncaklarının taşınması sürecinde de dikkat edilmesi gereken bazı temel durumlar vardır.

Airsoft oyuncakları taşırken çevrenize ve kendinize zarar vermemek adına dikkat etmeniz gereken temel noktalar şu şekildedir.

 • Oyuncaklar mutlaka oyunun başlayacağı alana kadar kutularında taşınmalıdır.
 • Yolculuk esnasında oyuncaklar herhangi bir şekilde kutusundan çıkarılmamalıdır.
 • Oyun sırasında ve yolculuk boyunca Airsoft oyunu için gerekli önlemleri almayan hiçbir canlıya hiçbir suretle bu oyuncaklar doğrultulmamalı veya ateşlenmemelidir.
 • Airsoft oyuncaklarının kutusundan dışarı çıkarılması gerekliliğinin oluşması halinde insanların ve canlıların olmadığı ortamlar tercih edilmelidir.

Tüm bu detaylara dikkat ederek herhangi bir yasal ya da etik sorunla karşılaşmaksızın Airsoft oyuncaklarını arzu ettiğiniz gibi bir yerden başka bir noktaya taşımanız olanaklıdır.

Airsoft Nerelerde Oynanır?

Airsoft oyunu, bu askeri simülasyon oyunu için özel olarak tasarlanmış, çevresi büyük oranda kapalı ve çeşitli standartları karşılayan alanlarda oynanmalıdır. Kesinlikle piknik veya mesire alanları, insanların topluca bulunduğu etkinlik alanları ya da benzeri türden insan hareketliliğinin bulunduğu yerlerde Airsoft oyunu oynanamamalıdır.

Airsoft’tan maksimumum düzeyde verim almak ve eğlence dolu anlar geçirmek için ise Airsoft’un oynanacağı alan son derece önemlidir. Doğal engebelerin bulunduğu ve tabiatla iç içe alanlar rakip takımların birbiriyle kıyasıya mücadele ederken doğanın güzelliklerinden de faydalanmasını sağlar. Bununla birlikte günümüzde Airsoft oyunu için geliştirilmiş özel alanlar da bulunmaktadır.

Bu Airsoft oyun alanları, çoğunlukla şehirden uzakta ve insan yaşamının bulunmadığı kırsal kesimlerdedir. Söz konusu oyun alanlarının büyük bir bölümü, oyuncuların en yüksek düzeyde keyif almasını sağlamak amacıyla son derece gerçekçi tasarıma sahiptir. Ayrıca konsept açısından oldukça farklı Airsoft oyun alanları da bulunmaktadır.

Her geçen gün ilginin artığı ve spor haline dönüşen Airsoft oyun alanları, sporcu taleplerine göre de yenilenerek genişliyor. Hemen her türden Airsoft oynayabileceğiniz alanın bulunduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde en yaygın olarak tercih edilen Airsoft oyun alanları ise şu şekilde listelenebilir:

 • Eski ve terkedilmiş fabrikalar
 • Ormanlık alanlar
 • Savaş ortamını andıran mevzilerle dolu açık alanlar
 • Yapay mevzilerden oluşan açık mekanlar,
 • Terkedilmiş okul, hastane ve benzeri türden kapalı mekanlar,
 • Dağlık coğrafi özeliğe sahip olan alanlar,
 • Eski ve kullanılmayan itfaiye tesisleri,
 • Askeri tesis gibi kurgulanan alanlar,
 • Terkedilmiş ev, villa ve konut gibi kapalı mekanlar

Tüm bu alanların dışında farklı ve tamamen özgün konseptlerle tasarlanan açık ya da kapalı mekanlarda da Airsoft oynamak mümkündür.

Airsoft Nasıl Oynanır? Airsoft’un Amacı Nedir?

Airsoft, belli başlı kuralları olan bir oyundur. Bununla birlikte oyunun amacı her zaman rakip takım ya da takımları Airsoft oyuncakları vasıtasıyla hedef alarak oyunun dışına itmektir. Ayrıca oyuncuların taleplerine ya da oyunun gerçekleştiği merkezin kurallarına göre Airsoft’un farklı biçimlerde oynanması da mümkündür.

Aynı zamanda Airsoft oyunu, çeşitli gruplar tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen etkinliklerle de planlanabilir. Türkiye’de de yaygın olarak bulunan bu gruplar, kendi içlerinde çoğunlukla etik prensiplerin esas alındığı çeşitli kuralları uygular. Bununla birlikte Airsoft oyun kuralları arasında belli başlı değişmez kaideler vardır.

Söz konusu kurallar, çoğunlukla güvenlik önlemleri ve oyunun gidişatına zarar verebilecek ya da oyunu sekteye uğratabilecek türden teknik kurallardır. Her şeyden önce Airsoft oyun başlangıcında tüm güvenlik önlemlerinin alındığından emin olunması gerekir. Buna ek olarak oyuncuların, daha önceden belirlenen haritaların dışına çıkması da kesinlikle yasaktır.

Hemen her grup tarafından kabul edilen genel geçer Airsoft kuralları şu şekilde sıralanabilir:

 • Oyuna başlamadan önce tüm oyuncular güvenlik önlemlerini almalı. Oyun için gerekli olan teçhizatı giymeli ve koruyucu gözlüğünü takmalıdır.
 • Oyuna başlamadan önce her takımdan birer kaptan seçilir. Bu kaptanlar aynı zamanda hakem olarak görev alır. Takım kaptanlarının dışında oyun esnasında bağımsız başka bir hakem de bulunur.
 • Hakem oyunun gidişatını yönetmekle mükelleftir ve hakemin kararları tüm oyuncular tarafından uygulanmalıdır.
 • Airsoft oyuncaklarından çıkan plastik boncuklar, yüksek düzeyde hassas bir hissiyat yaratmaz. Dolayısıyla vurulan ya da vurulduğunu düşünen oyuncuların oyun sahasını terk etmesi gerekir.
 • Vurulan oyuncular, oyundan çıkacaklarına ilişkin bilgiyi sesli bir şekilde “Vuruldum” diyerek diğer oyunculara duyurmalıdır.
 • Özellikle ormanlık ve geniş oyun sahalarında oyuncuların vurulduktan sonra kendilerini açık biçimde belli edecek fosforlu bayraklar açmaları ya da üzerlerine konumlandırmaları beklenebilir.
 • Oyun sahasını terk etmek kesinlikle yasaktır. Sahanın terk edilmesi durumunda, oyuncu diskalifiye edilir.
 • Oyun esnasında Airsoft oyuncakları, oyun sahasının dışında bulunan herhangi bir canlıya doğrultulmamalı ve sadece oyuncular hedef alınarak kullanılmalıdır.
 • Oyuna başlamadan önce oyundan ayrılan ya da diskalifiye edilen oyuncuların veya izleyicilerin güvenle korunabilmesini sağlayan “Safe Zone” alanı belirlenmelidir. Diğer oyuncular buraya ateş açmamalıdır.
 • Oyunların süresi, başlangıçta belirlenir. Oyunun ne zaman sonlanacağı ya da süreceğini hakem belirler ve onun inisiyatifindedir.

Tüm bunlara ek olarak Airsoft oyun kuralları arasında bazı etik ve ahlaki prensipler de bulunur. Rakip oyuncuların tahrik edilmesi, hakaret, küfür, alay, fiziksel temas gibi her türden olumsuz durumdan kaçınılmalıdır. Aksi durumlarda oyuncular yine hakem kararıyla oyundan uzaklaştırılabilir. Ayrıca birçok Airsoft grubu ortak değer olarak oyun içerisinde; din, siyaset, futbol, ideoloji gibi ayrıştırıcı sohbetlerin gerçekleştirilmesine izin vermez.

Airsoft oyununun amacı, temel olarak gerçekçi bir askeri çatışma deneyimini hissetmektir. Bununla birlikte her bir oyun, kendi içerisinde bir senaryoya ev sahipliği yapar. Senaryo bazen rehinelerin kurtarılması, bazen sadece bir takımın savunma yapması ya da hücum ederek baskın gerçekleştirmesi şeklinde kurgulanabilir.

Airsoft Oynamak İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Airsoft ekipmanları, özellikle oyuna olan ilginin artmasıyla birlikte oldukça zengin bir çeşitliliğe ev sahipliği yapmaya başladı. Neredeyse gerçek askeri yaşamda kullanılan her türden ekipman günümüzde Airsoft oyunlarında da kullanılıyor. Ayrıca Airsoft oynarken oyuncuların sahip olması gereken bazı zorunlu ekipmanlar da bulunmaktadır.

Bu ekipmanlar arasında en önemli tahmin edileceği üzere Airsoft oyuncaklarıdır. Airsoft oyuncakları, oyunun olmazsa olmaz en temel ekipmanıdır. Bununla birlikte güvenlik önlemleri için gerekli ekipmanların da kesinlikle oyundan önce temin edilmesi ve oyuncunun yanında bulunması gerekir. Özellikle koruyucu gözlük, oyuncuların mutlaka yanına almaları gereken ekipmandır.

Tüm bunlarında dışında günümüzde en yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen Airsoft ekipmanları genel olarak şu şekildedir:

 • Rakip oyuncuları oyundan uzaklaştırmak için Airsoft oyuncakları ve plastikten imal edilmiş gerçek olmayan sahte bıçaklar.
 • Airsoft gözlüğü ve maske,
 • Özellikle dağlık ve ormanlık alanlarda oldukça önemli olan kask veya miğfer,
 • Takımlar arasında iletişimi sağlayan telsizler,
 • Oyunun oynanacağı alana uygun renk ve niteliklerde kamuflaj kıyafetleri,
 • Şarjör depolamak için hücum yelekleri,
 • Ekstra taşınacak malzemeler için oyuncunun ihtiyaç duyması halinde çantalar Airsoft için gerekli ekipmanlardır.

Airsoft malzemeleri, bunlardan ibaret değildir. Oyuncuların stratejilerine ve taleplerine bağlı olarak farklı türden ekipmanları tercih etmesi de mümkündür. Dürbün, postal, lazer, fener veya palaska gibi ekipmanlar oyunda zorunlu olarak kullanılan malzemeler değildir. İsteğe bağlı olarak tercih edilebilir.

Airsoft Boncukları(BB) Acıtır Mı?

Airsoft oyununda kullanılan boncuklar, doğada çözülebilen plastik boncuklardır ve oyun için uygun kıyafetlerin giyilmesi durumunda herhangi bir acı hissi yaşatmaz. Çoğunlukla 6 mm çapında olan bu plastik boncukların gözle temas etmesi ise son derece sakıncalıdır. Ayrıca Airsoft oyuncakları da acı hissini önemli ölçüde belirleyen bir diğer kriterdir.

Bazı Airsoft oyuncakları, güçlü basınç ile plastik bonukların namludan çıkmasını sağlar. Bu tarz oyuncaklar için oyun öncesinde belli başlı sınırların koyulması mümkündür. 350 FPS özellikteki oyuncaklarla çoğunlukla 5 metre mesafenin altında rakibe ateş edilmemesi önerilir. 400 FPS özellikteki Airsoft oyuncakları için ise bu sınır büyük oranda 10 metre olarak belirlenir. Oyuncular ve takımlar, oyundan önce kullanılacak olan oyuncakları kontrol edebilir ve şartlara göre yeni kurallar belirleyebilir.

Airsoft Boncukları Öldürür Mü?

Airsoft boncukları, tamamen plastiktir ve dolasıyla kesinlikle öldürücü değildir. Bununla birlikte Airsoft oyununda bazı temel durumlara dikkat edilmesi gerekir. Oyun esnasında, sonrasında veya öncesinde oyuna dahil olmayan ve koruyucu ekipmanı bulunmayan her türden canlıya ateş edilmesi ya da hedef alınması sakıncalıdır.

Ayrıca Airsoft boncukları, gözle temas halinde ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebebiyet verebilir. Boncukların doğrudan göze temas etmesi durumunda belli bir süreliğine geçici ya da kalıcı düzeyde görme bozuklukları ortaya çıkabilir. Dolayısıyla oyun esnasında kesinlikle koruyucu gözlük ve diğer güvenlik ekipmanları oyuncu tarafından giyilmelidir.

Airsoft ile Paintball Arasındaki Farklar Nelerdir?

Airsoft ile Paintball arasındaki farklar, büyük oranda oyun esnasında kullanılan ekipmanlar ve bu ekipmanların işlevleriyle ilgilidir. Her iki oyun da temel olarak birbirine benzer niteliktedir. Amaçları, hedefleri ve kuralları büyük oranda benzerdir. Bununla birlikte Paintball oyununda kullanılan oyuncak, ekipman ve boncuklar Airsoft’tan son derece farklı özelliktedir.

Paintball’da kullanılan boyalar sert bir yüzeyle temas etmesi halinde patlar. Farklı renklere ev sahipliği yapan bu boncuklar, patladıkları yüzeyde sahip oldukları rengin izini bırakır. Dolayısıyla Paintball oyununda hangi oyuncunun vurulduğu açık biçimde gözlemlenebilir. Bununla birlikte Airsoft oyunu, oyuncuların vurulduğunu anlama açısından beyana bağlı olarak sürer. Airsoft’ta vurulan oyuncu, vurulduğunu beyan etmekle zorunludur.

Bazı Airsoft grupları, oyuncuların oyundan çıkışına ilişkin temel kurallar belirlemiştir. Oyuncular arasında vurulduklarına ilişkin herhangi bir uyuşmazlık oluşması durumunda söz konusu kurallar gereğince her iki oyuncunun da oyundan uzaklaştırılması talep edilebilir. Buna karşın Airsoft’ta oyuncular mutlaka dürüst davranarak vuruldukları anda bu durumu açık biçimde beyan etmelidir.

Ayrıca Airsoft ile Paintball arasındaki farklar, oyunların uygulanma biçiminde de ortaya çıkar. Airsoft, büyük oranda bir senaryoya bağlı olarak gerçekleştirilen bir spordur. Paintball ise tamamen takımların birbirlerine imha etmesi esasına dayanır. Bu doğrultuda Airsoft’un Paintball’a göre daha fazla strateji ve tema içerdiğini söylemek mümkündür.

Ekipman ya da oyun alanı gibi bileşenler düşünüldüğünde Airsoft ile Paintball arasındaki farklar maliyet açısından da dikkat çekicidir. Airsoft ekipmanları, Paintball malzemelerine göre bir miktar daha maliyetlidir. Bu durumun en temel sebebi Airsoft’ta kullanılan oyuncakların çok daha komplike bir yapıya sahip olması ve gerçeklik açısından Paintball oyuncaklarına göre çok daha gerçekçi olmalarıdır.

Airsoft ve Paintball arasındaki bir diğer fark ise yaş sınırıdır. Paintball’da bazı oyun merkezleri dışında herhangi bir yaş sınırı bulunmaz. Airsoft ise tamamen 18 yaşından büyük yetişkin bireylerin oynayabileceği bir oyundur. 18 yaşından küçükler, kesinlikle Airsoft oyununa dahil olamaz.