Seo Önemini Korumaya Devam Edecek

Eğer halen web siteniz için SEO tarafında çalışma yapmaya başlamadıysanız, artık zamanı geldi demektir. Her zaman SEO çalışmalarının önem arz etmeye devam edeceği pek çok uzman tarafından dile getirildi.

SEO’nun size iletmek istediği mesaj çok açık ve net: Web sitenizi öyle bir şekilde tasarlayın ki mobil ve tüm kullanıcılar kendilerini öncelikli hissetsin. Bu öneriye kulak asmazsanız Google sizi sıralamada tahmin edemeyeceğiniz kadar gerilere yollayabilir, bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor.

Bu noktada ayrı ayrı 2 adet tasarıma ihtiyacınız olduğunu düşünmeniz normal ancak aslında yapmanız gereken mobil uyumlu tasarımı sayesinde web siteniz hem mobil hem de masaüstünden rahatlıkla girilebiliyor olması olacaktır. Web sitesi tasarımı ve diğer geliştirmeler için belli bir bütçe gerekebilir ancak bunlar her halükarda yapılması gerekmektedir. Hatırlarsanız geçtiğimiz kasım ayında Google herkese mobile özel olan ilk indeksini hazırlayacağını duyurmuştu. Bu da sayfanın mobil versiyonuna göre sonuçlar sunacak bir hizmet olarak tanımlanabilir. Bir başka deyişle Google’da herhangi bir şey aradığınızda arama sonuçları mobil siteleri esas alıyor olacak.

SEO’nun esas prensipleri bir süredir daha normal bir hale getirilmiş durumda. SEO’nun esas prensiplerine ek olarak link inşası, içerik ve site hızı gibi detaylar sıralama konusunda tam anlamıyla bir bütünün ayrılmaz parçaları olmaya devam edecek. Yine de, mobil önceliği Google aramalarının öncü bayrağını taşımaya devam edeceği için bu sene boyunca metriklerde çeşitli değişiklerin gözlemlenmesi bekleniyor. Bazı sektör uzmanlarına göre anahtar kelime odaklı açılış sayfaları konu odaklı sayfalar karşısında kaybedecek. Bu şimdilik sadece bir teori. Spesifik konu odaklı sayfalar kullanıcıları sayfa sayfa gezmek zorunda bırakmıyor. Bu da konvansiyonel SEO’yu geçecek bir seçeneği karşımıza çıkarıyor. Seçenek sadece tek bir sayfada çoklu ilgili anahtar kelimeleri ve “long tail” anahtar kelimeleri hedeflemek üzerine kurulu. Neler olacağını ve sunulan teorilerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini günler geçtikçe göreceğiz.

Anlattıklarımız size biraz karmaşık gelebilir ancak SEO durmadan değişen bir alan içerisinde bulunuyor ve her bir değişiklik sonrası algoritmalar yeniden değişebiliyor. SEO tarafında yapılan çalışmaları daha iyi anlamak için bu konuda uzman kişilerden danışmanlık alabilir ve web sitenizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.