Apple “Airpods’umu Bul” Özelliği İle Karşımızda

Bildiğiniz üzere Apple geçtiğimiz aylarda kablosuz kulaklık dediğimiz “AirPods” modelini tanıtarak teknoloji pazarına sundu. Çoğu kişinin beğendiği ve bir o kadar da kişinin tereddütle yaklaştığı AirPods, yeni teknoloji anlayışının bir modeli olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden Bluetooh kulaklık kullanırken şimdi AirPods kullanıyor olacağız bir bakıma. AirPods sahibiyseniz her an o kulakları kaybedecek endişesine kapıldığınızı tahmin edebiliyoruz. Bu konu hakkında sosyal medyada pek çok komik karikatürler ve video içerikler paylaşıldı günler boyunca. Apple bu ironik paylaşımların altında yatan asıl mesajı algılamış olmalı ki kayıp kulaklıklarınızın birini bulmanızı sağlayacak birkaç önlemler alacağını duyurdu.

The Wall Street Gazetesi’nin raporuna göre Apple iOS 10.3 ile birlikte “AirPods’umu Bul” özelliğini de devreye sokacağını açıkladı. Yeni sürümün önümüzdeki haftalarda gelmesi bekleniyor.

Uygulama içerisinde AirPods sahipleri kaybettikleri kulaklık tekinin hem mevcut hem de en son görüldüğü yeri tespit edebiliyor olacak. Lokasyon verisi oldukça geniş olacak, bir başka deyişle evde olabileceğini, iş yerinizde ya da herhangi bir dükkanda düşürmüş olabileceğinizi anlayabilirsiniz. Ancak evdeyse evde tam olarak nerede olduğunu bulmak size kalmış.

Kulaklığınızı bulmanızı daha da kolaylaştırmak için kabından ayrılmış kulaklığınızı ararken Apple her kulaklıktan bir ses çıkaracak ve bu ses eğer kulaklığınız yakındıysa bulmanızı sağlayacak. Ancak kulaklığın şarjı bitmişse bu özellik pek işinize yaramayacak gibi gözüküyor. Her halükarda yeni sürüm ile gelecek uygulama sayesinde dışarıda kaybolmuş olan kulaklık tekinizi bulmanız %100 kesin olmayacak. Evde kaybettiyseniz bulma şansınız daha yüksek.

Yine de Apple’ın dünyanın dört bir yanından çoğu kişinin çağrısına kulak verip yeni sürüm eşliğinde bu tür bir uygulama getirmesi oldukça hoş ve yerinde bir karar. Bilmeyenler için, yeni kulaklıklar pazara sürüldüğünde biri “AirPods’larımı Bul” uygulaması zaten sürmüştü ancak Apple belirlenmemiş sebeplerden ötürü uygulamayı App Store’dan geri çekmişti.

“AirPods’umu Bul” uygulaması Bluetooth sinyalleri kullanarak gerçekten kayıp kulaklık tekinizi bulmanıza yardımcı olabilir. Uzmanlar her ne kadar uygulamanın mükemmel bir çözüm olmadığını belirtse de AirPods sahibi pek çok kişiye oldukça yardımcı olacaktır diye düşünüyoruz.