Bu Oyun Size Start-Up Ruhunu Yaşatacak

Herkes bir gün kendi işinin patronu olmak ister, öyle değil mi? Eğer sizin de kafanızda bir girişim fikri varsa ve onu gerçekleştirmek için sabırsızlanıyorsanız “The Founder” adlı masaüstü oyunu kendinizi test etmek ve keyifli vakit geçirmek için oldukça ideal!

Bu oyunu geliştiren ve sermaye yatıran Francis Tseng, aslında bir araştırmacıdır. Masaüstünde oynanabilen The Founder sizi hayalinizdeki girişimin bütün süreçlerinden geçirerek harika bir dünyaya davet ediyor. Oyunu ilk açtığınız anda size birtakım bilgiler veriyor, girişiminizin adını kendiniz belirliyorsunuz. Kurucu ortak olarak 3 farklı kişi soruyor, aynı sayıda alternatifleri girişimin yeri için de veriyor. Yatırımcılardan gelen düşük yatırımlarla işletmenizin başına geçiyorsunuz ve işletmenizi kurarken yazılım ve donanım tarafıyla içli dışlı olmaya başlıyorsunuz. Ekibinize birkaç kişi işe aldığınız zaman onlara sosyal ağ ve e-ticaret gibi iki ürün çeşidini birleştirmek ile alakalı görevler verebiliyorsunuz. Daha sonra ise pazarda mevcut olan diğer rakiplerle yarışmaya, şirketinizin elde ettiği geliri şirketi geliştirmek, teknoloji üzerine araştırma yapmak ve diğer detaylara harcama yapmak için kullanabiliyorsunuz.

Oyun detayları o kadar eğlenceli ve zekice ki gerçekten oyun başında geçireceğiniz vakit size gerçek hayat tavsiyeleri veriyor. Oyun ayrıca geniş çapta özellikleri ile start-up akımı üzerine yorumlar da yapıyor. The Founder sayesinde ekibin yeni üyesine ne kadarlık bir teklifte bulunacağınızı, yeni ürününüzü pazara sürmek için ne kadarlık bir yatırıma ihtiyaç duyacağınızı ya da yeni teknolojik bir cihaz için ne kadarlık bir bütçe gerektiğini oturup düşünmeniz gerekecek. Kısacası oyunun başına oturdunuz mu saatler geçeceğine eminiz.

Araştırmacı Francis Tseng, The Founder’ı 1,5 senelik bir süre zarfında inşa etti ve bu oyunu Silikon Vadisi’nde elde ettiği deneyimlere istinaden tasarladı ve o yerden ilham aldı. Fast Company’e konuşan Francis Tseng oyun hakkında konuşurken etik olarak kazanmanın gerçekten iyi miktarda para kazandığını farkettiğin an durmak olduğunu ve kazanmanın tek yolunun oynamak olduğunu belirtti.

http://thefounder.biz/play/

Dilerseniz The Founder deneyimini siz de buraya tıklayarak yaşayabilir ve oyunu oynarken sanal ortamda da olsa girişimci olma ruhunu ve start-up kurma sürecini başından sonuna kadar deneyimleme olanağına sahip olabilirsiniz!