Girişiminizi Yönetirken Yapmamanız Gereken 4 Şey

Her şirkette patronların en iyi elemanlarını kaybetmelerinden dolayı şikayetçi oldukları zamanlar mevcuttur. Bunun sebebi olarak başka şeyler öne sürseler de çoğunlukla suç az yada çok olsa da kendilerinde olabilir. Aslında bu noktada insanlar işlerinden değil müdürlerinden ayrılıyorlar, o kapıdan çıktıkları an inanılmaz bir şekilde rahatlıyorlar.

Eğer siz de bir girişimin ya da bir şirketin başından yönetimden sorumlu kişiyseniz ve iş ortamında belli problemler yaşıyorsanız, sorunun nereden kaynakladığını bulup sorunu bir an önce çözmelisiniz. İdareden sorumlu kişilerin yapmamanız gerekenlerden bazılarını sizin için bu yazımızda derledik.

Ekibinizin Yaptıklarının Karşılığını Vermemek

İşlerin yolunda gitmesinin sebebi kesinlikle çalışanların motive olması, sıkı çalışmaları ve bu çalışmaların sonucunda verimli sonuçların ortaya çıkmasına bağlıdır. Ancak işin başındaki kişi olarak yapılanları takdir etmez ve çalışanların emeğini görmezlikten gelirseniz bu ekip içinde memnuniyetsizliğe, gerginliği ve daha pek çok problemlere yol açacaktır. Bu sebeple, ekibinizle her daim iletişimde olmanız ve onları iyi hissettirmeniz faydalı olabilir.

Şirket Bünyesinde Çalışanların Düşüncelerine Önem Vermemek

İşlerinden istifa eden çoğu kişinin böyle bir kararı almasının sebebi patronlarıyla sahip oldukları sağlıksız ilişkidir. Doğru stratejiler işleyen şirketler patronlarının ekipleriyle doğru dengeyi kurmasını sağlar, onlarla empati kurmasını ve hem iyi hem de kötü gülerinde yanlarında olmasını önerir. Patron ekibine destek olmadığını hissettirmeyen bir kişiliğe sahipse ekiptekilerin sabahtan akşama kadar verimli ve motive çalışmaları neredeyse imkansız olacaktır.

Yanlış Kişileri İşe Alıp Terfi Ettirmek

Ekibi kurmak, bir yapıyı inşa etmek ya da aklınızdakileri resmetmek gibi detay ve önem arz eden bir iştir. Ekibinizi A’dan Z’ye kurarken hemen hemen her detayına kimin tam olarak hangi işle meşgul olacağını ve o kişinin atandığı göreve uygun olup olmayacağını anlamanız gerekmektedir.

Ofiste Yaratıcılığa İzin Vermemek

İş dünyasındaki en yetenekli çalışanlar dokunduğu ve gördüğü her şeyi geliştirip daha da iyiye götürmenin yollarını arayanlardan oluşur. Eğer onlardan bu olanağı alırsanız bu hedefi gerçekleştirmek zorlaşır ve bu durumdan memnun olmayacakları için motivasyonlarını kaybederler. Bu da sizde nefret etmekten tutun işten ayrılmaya kadar pek çok üzücü durum ile sonuçlanır. Bu noktada yapmanız gereken onların ilham almalarını, hayallerinden peşinden koşmalarını ve yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlamaktır.