Uzaktan Çalışanlar Daha Başarılı Mı?

Gallup araştırmasına göre günümüzde teknoloji, çalışma ortamında yaygınlaştı. Özellikle, kariyerinde bir noktada olan çalışanların sayısı, son 20 yılda yüzde 300’ün üzerinde bir artış gösterdi. 2015’te çalışanların yüzde 37’si kariyerinin bir noktasında uzaktan çalıştığını söylerken, 2006’da yüzde 30 ve 1995’te yüzde 9’du.

Çalışmanın yazarları, “Teknoloji , işçilerin işini daha kolay hale getirdi ve çoğu şirket, pozisyonun izin verdiği takdirde, en azından ara sıra işçilerin çalışmalarını uzaktan yapmasına izin vermeye hazır görünüyor” dedi.

Uzaktan çalışma konusundaki yükseliş, evden çalışan çalışanların ofis içi meslektaşları kadar verimli olduklarına dair artan bir inanca sahip. Hem istihdam edilen hem de işsiz olanlar da dahil olmak üzere Amerikalıların yüzde 58’inin, uzaktan çalışanlara bir ofiste çalışanlarınki kadar verimli olduğunu söylerken, bu oranın yüzde 47’den yüzde 95’e çıktığını ve bu rakamın 1995’te aynı olduğunu söylüyor. Ankete katılanların sadece yüzde 20’si her gün ofiste çalışanların daha az verimli olduğu düşünüyorlar.

Nedenselliğe bakılmaksızın, Gallup araştırması, daha yoğun bir işgücüne sahip şirketlerin üretkenlik, karlılık ve müşteri katılımı da dahil olmak üzere çeşitli iş sonuçlarında daha iyi sonuç verme eğiliminde olduklarını gösterdi.

Şu anda evden çalışma amaçlı olanların % 45’i ayda beş günden az bir süredir evde çalışıyor ancak sadece % 24’ü ayda 10’dan fazla işyerinde çalışıyor.