Fongogo Nedir? Fongogo Nasıl Çalışır?

Fongogo, Türkiye merkezli olarak faaliyet gösteren bir kitlesel fonlama projesidir. İşletmelere, girişimcilere ya da projelere talep ettikleri tutarda sermaye fonlamayı hedefleyen platform, kısa süre içerisinde geniş bit kitleye ulaşmıştır.

İş Bankası ve Şekerbank gibi büyük finansal kuruluşlarla iş birliği halinde olan Fongogo, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan finansman destek sistemi olan kitle fonlamasının Türkiye’deki en etkili uygulayıcılarındandır.

80.000’den fazla üye sayısına ulaşan platform, 10 milyon TL’nin üzerinde fon desteği elde etmiştir. Hemen her türden proje için destek talep edilmesi mümkün olan Fongogo’nun temel hedefi; proje için ihtiyaç duyulan sermayenin temele yayılmasıdır.

Fongogo Nedir?

Fongogo nedir, merak edenler için Fongogo’yu en basit biçimde kitlesel fonlama aracı olarak tanımlayabiliriz. Dünya genelinde faaliyet gösteren klasik kitlesel fonlama araçlarına benzer nitelikleri bünyesinde barındıran platform, demokratik bir dağılım modeliyle hizmet verir. Özel bir çalışma prensibine sahip olan Fongogo, tamamen eşit ve adil bir sermaye dağılımı sağlar.

Fongogo’da destekçi ya da proje geliştirici olmak üzere 2 farklı biçimde yer almak mümkün olsa da platform 3 farklı proje tipine ev sahipliği yapıyor. Bu proje tipleri, Fongogo sisteminin özünü oluşturur. Platformun vadettiği proje tipleri şunlardır:

  • Kumbara
  • Gogopazar
  • Ödül

Kumbara sistemi, abonelik esasına dayanır. Projelerin diğer kullanıcılar tarafından elde ettikleri aboneliklerle düzenli gelir elde etmelerini sağlar.

Gogopazar ise Fongogo tarafından geliştirilen bir pazaryeri alanıdır. Burada girişimciler ürünlerini diğer kullanıcılarla buluşturabilir. Kampanya sonrası satış çözümü olarak sunulan Gogopazar, herhangi bir hedef fon belirleme zorunluluğu gerektirmez. Fongogo, finansman talebinde bulunan projelere, talep ettikleri finansmanı elde edebilmeleri için bir süre tanımlar ve bu süre Gogopazar için geçerli değildir.

Fongogo Nasıl Çalışır?

Fongogo nasıl çalışır, sorusuna ödül sistemi üzerinden cevap vermek mümkündür. 3 farklı proje tipinden biri olan ödül, destekçilerin fonladıkları projelerin vadettiği imkanlardan faydalanabilmeyi içerir. Burada projenin hedefleri, vizyonu ve misyonu doğrultusunda proje geliştiriciler arzu ettikleri düzlemde ödül dağıtımı yapabilir.

Fongogo’nun çalışma prensibi projelerin hedefleri doğrultusunda düzenlenmiştir. Proje geliştirici olarak sisteme dahil olunması halinde projenin fonlanması için talep edilen sürenin belirlenmesi gerekir. Bu süre içerisinde proje talep edilen fon miktarını elde ederse, proje hedefine ulaşmış olarak kabul edilir ve elde edilen sermaye gelirini almaya hak kazanır.

Fongogo sistemine iki farklı biçimde dahil olmak mümkündür ve bu iki sistem için farklı bir çalışma prensibi bulunur. Fongogo ekosistemine proje geliştirici olarak dahil olmak için;

  • Projeye özel sayfa oluşturmak,
  • Hedefleri açık biçimde belirleyerek kitlelere duyurmak,
  • Destekçiler için ödül eklemek,
  • Tanıtım sürecini yönetmek yeterlidir.

Bu adımların tamamını karşılayarak tüm girişimciler bir proje başlatabilir. Platforma destekçi olarak giriş yapmak da mümkündür.

Destekçiler projenin vadettiği ödül sistemi üzerinden ayrıcalıklardan yararlanır. Ödüller Fongogo ekosistemi içerisinde yer alan geniş yelpazeli projelerin her biri için farklıdır ve büyük oranda proje geliştiriciler tarafından belirlenir. Fongogo sistemi içerisinde destekçi olabilmek için platforma giriş yaparak üye olmak ve destekleyeceğiniz projeyi bulmak yeterlidir.

Fongogo Ücretli mi?

Fongogo hakkında en çok merak edilen konulardan biri Fongogo ücretli mi, sorusudur. Fongogo’nun üyeli işlemleri ücretli olmamakla birlikte platform, özel bir gelir modeline sahip değildir. Dolayısıyla Fongogo yeni projelere destek vermek amacıyla sahip olduğu sermayeyi, fonlanan projeler üzerinden elde eder. Projenin talep edilen süre içerisinde talep edildiği kadar sermaye elde etmesi durumunda Fongogo hizmet bedeli olan %10+KDV oranında kesinti yapılır.