En Popüler 5 Metaverse Oyun Platformu

Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan son yeniliklerden olan Metaverse, sanal dünyaların bulunduğu, bu sanal dünyalarda kullanıcıların kendi kimliklerine sahip olduğu bir platform.

Metaverse oyunları ise kısaca, kullanıcıların kendi avatarlarını oluşturarak diğer kullanıcılar ile gerçek zamanda fakat sanal bir dünyada etkileşime girdiği bir evren. Bu oyunlar, kripto varlıkları, sanal gerçekliği, sosyal medyayı ve bunlar gibi gerçek dünyada var olan şeyleri sanal dünyada da deneyimleme fırsatı sunuyor. Ayrıca oyunlar gerçek zamanlı olarak gerçekleşmekte.

Gerçek hayatı durdurmak ya da sıfırlamak mümkün olmadığı gibi metaverse oyunları da durdurulamaz, sonlandırılamaz ve sıfırlanamaz. Hızla gelişen, büyüyen ve kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmaya çalışan en popüler 5 metaverse oyununa gelin hep beraber göz atalım.

HyperVerse

Milyonlarca gezegenden oluşan HyperVerse dünyasında gezginler olarak adlandırılan oyuncular birbirleriyle etkileşim kurarak, değişik yaşam tarzlarını ve farklı kültürleri deneyimleyebilirler.

Dünyanın dört bir tarafından bir araya gelen oyuncular gerçek hayatta yapabilecekleri hemen hemen her şeyi bu metaverse oyunu dünyasında da gerçekleştirebilir. HyperVerse’ün sanal dünyasında kullanıcıların güvenliği VerseDAO sistemi ile koruma altındadır. Ayrıca bu sistem ile kullanıcıların hepsine eşit, adil bir şans sağlanır.

Hyperverse, bilinmeyen gezegenleri, yıldızları veya merak ettiğiniz herhangi bir yeri keşfetmek için çeşitli gruplar oluşturma, gerçek dünyadaki gibi hisse senetleri sözleşmeler oluşturma, EFT yapma, para kazanma ve bu kazanılan paraları harcama gibi imkanlar ile size kendi sanal dünyanızı kurma olanağı sağlar.

Roblox

Roblox, 8-15 yaş arası çocuklar için tasarlanmış bir sanal dünya oyun platformudur. Bu platformda kullanıcılar kendi oyunlarını kendileri yaratabilir, birbirleri ile etkileşim halinde kalabilir ve kendilerine uçsuz bucaksız bir sanal dünya oluşturabilirler.

Üç boyutlu bir resim tuvali olarak da kabul edilen Roblox, çocukların boş tuvali kendi tasarladıkları üç boyutlu resimlerle tamamlamasını sağlar. Bu sayede çocukların yaratıcılıklarının ve düşünme kabiliyetlerinin gelişmesine katkı sağlamayı da hedefler. Ayrıca gelişmiş sohbet filtresi ile de çocuklar için son derece güvenli bir ortam oluşturmayı hedefleyen Roblox’ta oyun odaları ve sohbetler için bir şikâyet geldiği anda bu sohbet odaları hemen sistem tarafından kapatılıyor.

Decentraland

Metaverse dünyasında kullanıcılara sunulan ilk sanal dünya olan Decentraland’da oyuncular LAND’leri keşfedebilir, kendi avatarlarını yaratarak ticaret yapabilir, bir uzay macerasında iken bir anda başka bir Orta Çağ labirentine geçiş yaparak sıra dışı deneyimler yaşayabilirler.

Bu sanal dünyada da gerçek dünyada bulunan birçok şey mevcut olduğu gibi bununla beraber kullanıcılar kendi avatarları ile sanat eserleri, sahneler, konserler oluşturabilir; ödüller kazanmak için etkinliklere katılabilir, marketplace’de kıyafet satın alarak avatarlarına istedikleri görünümü kazandırabilir, ürünler alıp satarak tam bir gerçek dünya deneyimi yaşayabilirler.

Sandbox

Sandbox, kullanıcıların sanal bir deneyimle oyunlar oynayabilecekleri, istedikleri yapıları inşa edebilecekleri ve para kazanabilecekleri bir metaverse platformudur. Bunun yanı sıra Sandbox platformu, kullanıcıların kripto para birimlerini takip etmesine, yatırım yapmasına ve bu sayede daha fazla para kazanmasına olanak tanır.

Kazanılan bu paralar Sandbox’ın sanal dünyasında da kullanılabilir. Oyunun yakında gelecek olan 3. sezonunda yer almak ve bu dünyayı deneyimlemek için şimdiden kayıt yaptırmak da mümkün.

Meta Hero

Yeni nesil 3D teknolojisini kullanarak kullanıcıların kendi kahramanlarının kendileri olmasını hedefleyen Meta Hero; tıp, moda, oyun, NFT, VR, sosyal medya ve gerçek dünya nesnelerini içerisinde barındıran bir sanal gerçeklik evreni. Kullanıcıların 3D avatarını oluşturmasına olanak sağlayan Meta Hero “gerçek dünyada yapabiliyorsanız metaversede de yapabilirsiniz” mantığından yola çıkıyor.