Geleceğin En İyi 20 Teknolojisi

Geleceğin en iyi 20 teknolojisi, gelişen teknolojinin insanlara sunduğu nimetler. İnsan benzeri yapay zekalar, 3D baskı insan organları, akıllı şebeke teknolojisi; gelecekte karşılaşılacak teknolojiler arasında yer alıyor. Büyük bir kısmı, insanın ileride karşılaşabileceği sorunlara bir çözüm olarak değerlendirilebilir. Ayrıca hayatı kolaylaştırma ihtimallerinin bulunması, geleceğin teknolojilerini son derece önemli kılıyor. İşte insan hayatına etki edecek geleceğin en iyi 20 teknolojisi listesi!

İnsan Benzeri Yapay Zeka Gerçek Olabilir

Yapay zekada her ne kadar büyük gelişmeler olsa da insan ile yapay zeka ayrımı yapılabiliyor. Fakat 2030 yılına kadar derin öğrenme, ses tanıma, bilgisayar işlem gücü başta olmak üzere pek çok konuda büyük gelişimler olacağı düşünülüyor. Özellikle yapay zekanın insan denetimi olmadan öğrenme süreci içinde olması, geleceğin en önemli gelişmelerinden biri olacak. Çünkü derin öğrenme, yapay zekayı insanlaştıracak en önemli hususlardan bir tanesi.

8K Sanal Gerçeklik Başlıkları Ana Akım Olacak

Geleceğin en iyi 20 teknolojisi içerisinde, 8K sanal gerçeklik başlıklarını saymak mümkün. Şu anda sanal gerçeklik oldukça popüler. Virtual Reality (VR), bilgisayar teknolojisiyle oluşturulan farklı simülasyon ortamlarının çeşitli araçlar yardımıyla deneyimlenmesini olanaklı hale getiriyor. 4K çözünürlükteki ekranların 8K’ya ulaşması bekleniyor.

Özellikle oyun dünyası özelinde değerlendirildiğinde 8K sanal gerçeklik başlıkları, nesnelerin çok daha yakından görüntülendiği ve hayran bırakan ayrıntılara sahip olan ortamların oluşmasını mümkün kılacak. Ayrıca VR oyunlarının geniş görüş alanlarıyla oyuncuları hayran bırakacaklarını belirtmek mümkün.

Beyin Arayüzü Cihazları Yaygınlaşacak

VR kulaklıklarının beyin-bilgisayar arayüzü seçenekleri içermesi de olanaklı. Bu sayede elektrik sinyalleri kaydedilebilecek. Eylemlerin düşünce aşamasındayken yönlendirilmesine katkıda bulunacak olan beyin arayüzü cihazları, geleceğin en iyi 20 teknolojisi listesinde kendisine özel bir yer ediniyor.

1 Milyon Kübitlik İlk Kuantum Bilgisayarlar Ortaya Çıkacak

Kuantum bilgisayarların varlığı, halihazırda teknolojinin doruk noktalarından bir tanesi. Çünkü bu cihazlar, klasik bilgisayarlardan farklı olarak bilgiyi oldukça kısa bir sürede işleyebiliyor. Temelinde kuantum mekaniği yatıyor. Bu nedenle klasik bilgisayarlarda var olan 1 ya da 0 üzerinden hareket etme mantığının yerine hem 1 hem de 0 olabilme yeteneği yatıyor. Geleceğin en iyi 20 teknolojisi içerisinde yer alan gelişmelerden bir diğeri de 1 milyon kübitlik ilk kuantum bilgisayarlarının ortaya çıkacağıdır. Doğanın fiziksel süreçlerinin çok daha iyi anlaşılmasını sağlayabilecek bu gelişme, makine öğretim algoritmalarını da olumlu etkileyecek.

3D Baskı İnsan Organları Kullanılmaya Başlanacak

Biyolojik sistemler inşa edebilmek için 3D baskı insan organları kullanılmaya başlanacak. Kan damarları ve dokular gibi basit bileşenlerle başlanacak olup daha sonra basit organların inşa edilme süreci gerçekleşecek.

Yapay Beyin İmplantları Kayıp Anları Geri Getirecek

Özellikle felç, yaralanma ve Alzheimer gibi sorunların beyinde neden olduğu hasarlar, yapay beyin implantları ile onarılabilecek. Yapay beyin implantları, bilgilerin kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe aktarılması sırasında hipokampüs bölgesinden gelen elektrik sinyallerini taklit edebilecek. Bu ise kayıp anıların geri getirilmesini sağlayacak.

SpaceX’in 1. Mürettebatlı Mars Misyonu Başarılı Olacak

Geleceğin en iyi 20 teknolojisi arasında yer alan bir diğer gelişme, SpaceX üzerinden gerçekleşecek. SpaceX tarafından mürettebatlı Mars misyonu başarılı bir şekilde yapılacak.

Kuantum İnternetin İlk Versiyonu Ortaya Çıkabilir

Bilgi göndermek için kuantum sinyallerini kullanan kuantum internetin ilk versiyonu ortaya çıkabilir. Kuantum şifreli bilgilerin gönderilmesi adına son derece önemli olan kuantum internet, geleceğin en iyi 20 teknolojisi listesinde yer alıyor.

Bir Milyar İnsan Genomu Sıralanacak

İlerleyen tarihlerde DNA testi ucuzlayacak. Bu durum, bir milyar insan genomunun sıralanmasını mümkün kılacak. Ayrıca çeşitli genlerle bağlantılı birden fazla bozukluk, yapay zeka ile tanımlanabilecek.

İnsan Beyni Simülasyonları Mümkün Olabilir

Geleceğin en iyi 20 teknolojisi içerisinde, insan beyni simülasyonları da yer alıyor. İnsan beynin her parçasının doğru bir şekilde modellenebilecek. Bu durum, beyinle alakalı rahatsızlıkları çözmeyi mümkün hale getirecek.

Terabayt İnternet Hızları Sıradan Olabilir

İlerleyen süreçte 6G’nin 5G’nin yerini alması öngörülüyor. Yüksek hızda interneti mümkün kılan bu gelişme, internet üzerindeki çalışmaların son derece hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacak.

“Akıllı Şebeke” Teknolojisi Gelişmiş Dünyada Yaygınlaşacak

Akıllı şebekeler, gelişmiş ülkelerde yaygınlaşacak. Enerjinin elektrik hatları aracılığıyla her iki yönde iletilmesini sağlayan akıllı şebekeler, aynı zamanda elektrik kesintilerini minimalize edecek.

Katlanabilir Elektronikler Sıradan Olabilir

Halihazırda yavaş yavaş varlık bulan katlanabilir elektronik ürünlerin sayısında artış meydana gelecek. Geleceğin en iyi 20 teknolojisi arasında yer alan bu gelişme sayesinde elektronik ürünler çok daha az yer kaplayacak. Bunun yanı sıra fonksiyonel bir şekilde kullanılabilecek.

Açık Kaynaklı, 3D Basılı Giysiler Sıfıra Yakın Maliyetle Olacak

2024 gibi erken bir tarihte 3 boyutlu baskının 2014 yılından 30 kat daha hızlı olması bekleniyor. Bunun yanı sıra 3D baskının artış göstermesi, giysi üretiminin hızlı ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Bu ise maliyetlerin azalmasına katkıda bulunacaktır.

100 Terabaytlık Sabit Diskler Yaygınlaşacak

Geleceğin en iyi 20 teknolojisi kapsamında değerlendirilebilen bir diğer husus, 100 terabaytlık sabit disklerin yaygınlaşabilecek olmasıdır. İlk olarak 2026 yılına kadar 50 terabaytlık sabit diskler satışa sunulacak. Bunun yanı sıra 2030’a kadarsa 100 terabaytlık sabit disklerin kullanıma sunulacağını söylemek mümkün. Veriler çok daha küçük bir alana yazılabilecek.

Hipersonik Füzeler Çoğu Büyük Orduda Yaygın Olarak Kullanılacak

Oldukça hızlı bir şekilde ilerleyebilen hipersonik güzeler, geleceğin en iyi 20 teknolojisi arasında bulunuyor. Bu tür füzeler son derece hızlı olacakları için geleneksel yöntemlerle durdurulması imkansız bir hal alacak.

Karbon Tutulması Birçok Ülkede Yaygın Olarak Kullanılacak

Havadaki karbondioksiti tutmak, ülkeler için çok daha önemli bir hal alacak. Özellikle “yapay ağaç”lar kullanılarak karbondioksit, başarılı bir şekilde hapsedilecek. Normal ağaçlardan farklı olarak yapay ağaçlar, filtreleme sistemleri aracılığıyla havadaki karbondioksiti çok daha etkili bir şekilde yakalayabilir.

Küçük Modüler Nükleer Reaktörler Yaygın Olarak Kabul Edilebilir

Geleceğin en iyi 20 teknolojisi kapsamında yer alan gelişmelerden bir diğeri, küçük modüler nükleer reaktörlerin yaygın olarak kullanılmasıdır. Geleneksel reaktörlerden daha az maliyetle inşa edilebilen küçük modüler reaktörler, daha güvenli nükleer santraller olarak değerlendirilebilir.

Soyu Tükenmiş Birkaç Tür Yeniden Diriltilebilir

Klonlama, genetik mühendisliği ve seçici yetiştirme gibi yöntemler kullanılarak soyu tükenen dodo kuşu, mamut başta olmak üzere çeşitli türler yeniden diriltilebilir. Dünya’nın biyosferini restore etme noktasında soyu tükenmiş türlerin geri getirilmesi son derece önemli. Ayrıca ilerleyen dönemlerde bazı dinozor türlerinin restore edilebileceğini söylemek mümkün.

Tüm Okyanus Tabanı Haritalanacak

Günümüze kadar yapılan çalışmalar değerlendirildiğinde okyanus tabanının sadece %10’u haritalandırıldı. Geleceğin en iyi 20 teknolojisi içerisinde ise okyanus tabanının tamamının haritalanması yer alıyor. Otomatikleştirilmiş gemi filoları, yanlarında çok özel teknolojiler taşıyarak okyanus tabanını detaylı bir şekilde haritalayabilecek. Yapılan çalışmalar sayesinde okyanus tabanının fiziksel yapısı hakkında çok daha detaylı bir şekilde bilgi edinilebilecek.