5G ile Çevrim İçi Ameliyat Gerçekleşti

15

İlk olarak 1979 yılında Japonya’da ortaya çıkan GSM teknolojisi, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir terimdir. Daha çok mobil cihazlarda alt yapının yeniden kurulup daha verimli ve iyi bir hizmet sunulması amacıyla geliştirilen bu teknoloji, oldukça önemli bir sistemdir.

Hücresel ağların yapılandırılması doğrultusunda hareket eden şirketler, altyapı çalışmaları konusunda birbirleri ile iş birliği halindedir. Bu teknolojinin son örneğini de 5G ile görmek mümkündür. Altyapı 5. kez değiştirildiği için 5G olarak adlandırılan bu sistem, 4G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı veri iletimi sağlar.

Her ne kadar daha kaliteli ve hızlı bir altyapı hizmeti alabilmek adına eski cihazların yeniler ile değiştirilmesi gerekse de bu teknolojik sistem, kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Bunun bir örneğini ise 5G teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatlarda görmek mümkündür.

Nerede 5G ile Ameliyat Gerçekleşti?

Yeni nesil 5G teknolojisi ile Türkiye’de ilk defa bir ameliyat gerçekleştirildi. 5G bağlantılı akıllı gözlükler sayesinde gerçekleştirilen bu ameliyat, Acıbadem Hastanesinde yapıldı. Üroloji uzmanı Prof. Dr. Lütfi Tunç tarafından gerçekleştirilen bu operasyonu farklı şehirlerde bulunan doktorlar da anlık olarak takip etti. Ameliyatta komplikasyon riskini en aza indirmek için “Thuflep Omega” adı verilen bir teknik kullanıldı. Prostat ameliyatı, 5G bağlantılı akıllı gözlükler sayesinde başarıyla tamamlandı.

Hangi Telekomünikasyon Firması Tarafından Destek Sağlandı?

5G teknolojisine sahip akıllı gözlükler ile Türkiye’de ilk defa bir ameliyat yapıldı. Bu operasyon Türk Telekom’un desteği ile gerçekleşti. Bu teknoloji, yeni nesil yayıncılık çözümleri sunan Mediatriple’ın Türk Telekom 5G altyapısına entegre edilmesi sayesinde gerçekleşti. Gecikmesiz görüntü ve ses hizmeti sunan bu teknoloji ile gelecekte operasyonların daha iyi bir şekilde takibi sağlanabilir.