Gelecek 30 Yıl İçindeki Teknoloji Tahminleri

Gelecek teknolojileri, şüphesiz her dönemin en merak edilen konusu. 1970’li yıllarda bilgisayarların bu denli gelişebileceği, insan yaşamının taşınabilen ve ayrılmaz parçaları olabileceği yaygın bir düşünce değildi. Öte yandan bugünden geleceği analiz etmeye kalktığımızda ise gelecekteki teknolojik gelişmeler, hakkında fikir sahibi olabileceğimiz birçok veri bulunuyor.

1970’li yılların aksine günümüz, geleceğin teknolojisini analiz edebilme ve olasılıkları değerlendirebilme açısından bazı öngörüler sunuyor. Günümüzden 50 yıl önce şu an akıllı telefonlarımızın sahip olduğu bellek miktarıyla aya iniş yapan Apollo-11’den bugüne her şey çok değişti.

Gelecek teknolojileri de tıpkı bu gelişime benzer şekilde büyük bir hızla insan yaşamının bir parçası haline dönüşecek. İşte gelecek 30 yıl içindeki teknoloji tahminleri ve bu tahminlerin insan yaşamına olan etkileri!

Nanobotlar Beynimizi Doğrudan Buluta Bağlayacak

Gelecek 30 yıl içindeki teknoloji tahminleri arasında en iyimser tahminlerden biri nanobotların insan beyninde doğrudan bulunabilecek olmasıdır. Birçok teknoloji uzmanı ve takipçisi tarafından yaygın olarak kabul gören bu düşünceye göre; sanal gerçeklik insan beynin bir parçası haline dönüşebilir.

Bu durum en genel anlamıyla bulut teknolojisini kullanarak zihnimizde yer alan verilerin çok daha kuvvetli bir yapıya sahip olması anlamına geliyor. Tıpkı günümüzde kullandığımız akıllı telefonların hafızalarını bulut teknolojisi olanaklarıyla büyütmek ya da geliştirmek gibi.

AI Aracılığıyla İnsanların Reenkarnasyonu

Gelecek teknolojileri denildiğinde yapay zekayı geleceğe yönelik tahminlerimizden uzak tutmak olası dahi değil. Yapay zeka, henüz şimdiden insan yaşamının her anına dahil olduğu gibi önümüzdeki 30 yıl içerisinde çok daha çarpıcı boyutlarda yaşamın bir parçası haline dönüşebilir.

Yapay zeka ile önümüzdeki 30 yıl içerisinde bu dünyada bulunmayan sevdiklerimizi tekrardan geri getirebiliriz. Nasıl mı? Geleceğe yönelik tasavvurlar, DNA örneklerinin kopyalanması yoluyla ölen kişinin sanal bir kopyasının oluşturulabileceğini öngörüyor.

Bu doğrultuda gelecek teknolojileri, sevdiklerimizi bu dünyada bulunmamalarına rağmen tekrar yanımızda hissedebilmemizi vadediyor. Yaşamını yitirmiş sevdiklerimizi oldukça gerçekçi versiyonlarıyla gelecekteki teknolojilerle sanal olarak yanımızda hissedebiliriz.

Yapay Zeka Olumlu Bir Net İş Motivasyon Kaynağı Olacak

Gelecekteki teknolojik gelişmeler, insan yaşamını kolaylaştırabilecekleri gibi bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Hiç şüphesiz bu alanda en yaygın olarak kabul gören tartışma ise yapay zekanın insanın yerine birçok işi yapabilecek olması.

Her ne kadar bu gelecek teknolojisi, günümüzden çok uzakta bir teknoloji olarak görünmese ve insan yaşamını kolaylaştırıyor gibi anılsa da bazı temel tartışmaları da sebebiyet veriyor. Yapay zekanın yapabildikleri ve becerileri nedeniyle, insanlar gelecekte iş bulma sorunu yaşayabilir.

IoT Teknolojisi Ürün Tasarımlarını Değiştirecek

“Internet of Things” ya da Türkçede daha yaygın olarak bilinen adıyla “Nesnelerin İnterneti”, gelecek 30 yıl teknolojisi içerisinde tahmin ettiğimizden çok daha efektif bir yer tutabilir. Geleceğe yönelik teknoloji uzmanları tarafından yapılan tahminlere göre tüm elektronik cihazların yaklaşık olarak %95’i gelecek 30 yıl içerisinde IoT teknolojisine sahip olacak. 2050 yılına gelindiğinde neredeyse bütün elektronik cihazlar, bulut teknolojisine ve internete bağlı olarak çalışacak.

Uzay Turizmi: Yörüngede 1 Hafta

30 yıl sonraki teknoloji, bizi turizm gezileri açısından da çeşitli sürprizlerle buluşturabilir. Günümüzde her ne kadar turizm ve seyahat programları, ülke ya da şehir değiştirmekle sınırlı olsa da gelecekte tüm bu olanaklar tümüyle değişebilir.

Business Insider tarafından yapılan araştırma, gelecekte turizmin dünyadaki alternatiflerden çok daha öteye taşınacağını ortaya koydu. Gelecek teknolojisi, bize 30 yıl içerisinde uzay turizminin insan yaşamının bir parçası haline dönüşeceğini açık bir şekilde gösteriyor.

Kendi Kendine Giden Otomobiller Sürüşü Daha Güvenli Hale Getirecek

Otoyollardaki trafik ve trafiğin getirdiği güvenlik sorunları, günümüzde başta büyükşehirler olmak üzere insan yaşamının en önemli problemlerinden biri. Gelecek 30 yıl içindeki teknoloji tahminleri, insanı trafiğin getirdiği problemlerden de tamamen uzaklaştıracak gibi görünüyor.

Yapılan tahminlere göre kendi kendine, otomatik olarak sürüş yapabilen otomobiller, gelecekteki otoyol trafiğini çok daha güvenli hale getirecek. Bu özellikteki otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte bu tahmin, günümüzden çok uzakta bir zamanda ulaşılabilecek bir hedef olarak görünmüyor.

iPhone’nunuz Bir Bitkinin Gücü ile Şarj Olabilecek

Gelecek 30 yıl içindeki teknoloji tahminleri arasındaki en şaşkınlık uyandırabilecek olasılık ise iPhone marka cihazların bitki gücüyle şarj edilebilmesi. Temiz teknolojisinin ön plana çıkacağı gelecekteki 30 yıl içerisinde iPhone’nunuzu fotosentez enerjisi ile şarj edebileceksiniz.

Okyanus Termal Enerjisi Bizi %100 Yenilenebilir Enerjiye Götürebilir

Gelecekteki teknoloji tahminleri, büyük oranda yenilenebilir enerji olanaklarına odaklanıyor. Şüphesiz, insanlığın gelişimi açısından yenilenebilir enerji, en önemli bileşen konumunda. Yapılan çalışmalar okyanustaki termal enerjinin gelecekte %100 yenilenebilir enerjiye dönüştürülmesini olası görüyor.

AB, BT Çalışanı Sıkıntısıyla Karşı Karşıya Kalacak

AB, her ne kadar güçlü bir birliktelik gibi görünse de 24 farklı dilin konuşulduğu oldukça çok sesli bir kültüre sahip. AB’deki BT çalışanları ise günümüzde aldıkları ana dildeki eğitimle, gelecek 30 yıl içerisinde önemli düzeyde bir sorunla karşıya kalabilir. BT dili, gelecek 30 yıl içindeki teknoloji tahminleri kapsamında global ve yeni bir dil olarak düşünülüyor.

El Değmemiş Yerleri Keşfetmek İçin Drone Çözümü

Yeryüzünde yeni yerleri keşfetmek, her dönem insanlığın en önemli amaçlarından biri olmuştu. Gelecek teknolojileri, drone çözümü ile bu problemi tamamen ortadan kaldıracak. Gelecekte yerkürenin el değmemiş her noktasını dronelar yardımıyla keşfedebileceksiniz.

Dünyadaki Mevcut İşlerin Yarısının 2050 Yılında Var Olması Pek Olası Değil

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak gelecekteki teknoloji, birçok avantaj vadediyor olsa da bazı noktalar da insan yaşamını zorlayabilir. Gelecek 30 yıl içindeki teknoloji tahminleri arasında dünyadaki tüm mevut iş ve meslek gruplarının yaklaşık olarak %50’sine ihtiyaç duyulmayabilir. Bu ise genel olarak günümüzde geçerli iş ve meslek gruplarının günümüzden 30 yıl sonra %50 oranda ihtiyaç olmayan iş kolları arasında yer alacağı anlamına geliyor.