Netflix Games TV’ye Geliyor

Netflix Games, ilk kez 2021 yılında bilgisayar oyunu severlerle buluşmuştu. Özellikle son dönemde Amazon Prime ve Disney+ gibi rakiplerine büyük oranda müşteri kaybeden Netflix, eski gücüne tekrardan kavuşmak için yeniliklere devam ediyor. Netflix Games oyun kütüphanesi ile öncelikli olarak oyun dünyasını hedef alan platform, sızdırılan bilgilere göre oyun tutkunlarıyla TV üzerinden buluşmaya hazırlanıyor. Öte yandan sızan bilgiler arasında Netflix’in Apple ile bir ortaklık kuracağı da yer alıyor.

Netflix Games TV’ye Gelirse Kontrolcüsü iPhone Olacak

Netflix Games TV, Apple ortaklığı ile kullanıcılarla buluşacak. Üstelik kullanıcılar iPhone marka cep telefonlarıyla TV kontrolü yapabilecek. Bu konsept, daha önce Apple tarafından denenmiş ve büyük oranda kullanıcılarda beğeni toplamıştı. Sadece Apple TV’lerde geçerli olan bu özellik, Apple Remote uygulaması ile kullanıcılarının TV’yi kontrol edebilmesini sağlıyordu.

Netflix Games iPhone ortaklığı da daha önce Apple’ın Apple Remote özelliği ile sunduğu kullanıcı deneyimine benzer olacak. Kullanıcılar son derece basit ve rahat bir şekilde Apple Remote özelliğini kullanarak Netflix Games TV ile yüzlerce oyuna erişebilecek. Bu özelliğin ardından Netflix Games kütüphanesinde de oyun sayısının artacağı düşünülüyor.

iPhone’lar Kontrol Cihazı Olarak Nasıl Kullanılacak?

Netflix Games, uzun süredir iPhone cihazların bir kontrolcü olarak kullanılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyordu. Kısa bir süre önce sızan bilgilere göre Netflix, yeni oyun platformunu TV’lere taşıyarak iPhone cihazlarla kullanıcıların kolaylıkla oyun içi deneyimi yaşayabilmelerini sağlayacak. Söz konusu bilgileri, Netflix uygulamasında bulunan kodlarda yapılan güncellemeler de doğruluyor.

Dolayısıyla yakın bir zamanda Netflix Games iPhone iş birliği ile kullanıcılar TV’ler üzerinden platformun oyun kütüphanesinde bulunan oyunlara erişebilecek. iPhone’ların nasıl kontrol cihazı olarak kullanılacağına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Bununla birlikte oyun dünyasında birçok öngörü bulunuyor.

Söz konusu öngörülere göre Netflix Games TV iPhone ortaklığı ile kurulacak yeni TV oyun platformunda iPhone cihazlar, tıpkı Remote uygulamasında olduğu gibi çalışacak. iPhone Remote Control ise genel olarak şunları vadediyor:

  • Akıllı televizyonları iPhone marka akıllı telefonlarla uzaktan kontrol edebilme,
  • Netflix TV Games içerisinde yer alacak oyunlarda uzaktan kontrol,
  • Dokunmatik ekran üzerinden oynanabilen oyunlar, rahatlıkla kontrol edilebilecek

Tüm bunlara karşın, henüz Netflix Games TV iPhone iş birliği ile hazırlanan projede oyun içi kontrollerin tam olarak nasıl yapılacağına ilişkin detaylar bilinmiyor. Bununla birlikte Netflix Games kütüphanesi içerisinde yer alan oyun alternatiflerinin çok daha genişleyeceğine ise neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.