Rusya’ya Ambargo Uygulayan Sosyal Medya Şirketleri

Ukrayna-Rusya savaşında gerilim hızla tırmanmaya devam ediyor. Bu durum tüm dünyayı tedirginliğe sürüklerken rusya ya yaptırım yapan ülkeler çeşitli ambargolarla Rusya’yı durdurmaya çalışmakta. Özellikle Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılması bu ambargoların başında geliyor. Ancak Rusya’nın tüm bu ambargo ve yaptırımlara karşın geri çekilme yönünde bir adım atmadığı da ortada. Günümüzde bu tarz güncel olayların televizyon kanallarından çok sosyal medya üzerinden konuşulduğuysa bir başka gerçek. Sosyal medya kullanıcılarının savaş hakkındaki gelişmeleri bu mecralardan takip etmesi uluslararası destek sağlanabilmesi sebebiyle hem Rusya hem de Ukrayna tarafından önem arz ediyor. Ancak Rusya’nın Ukrayna konusunda geri adım atmaması finansal ambargoların sosyal medyaya da taşınmasına neden olmuş durumda. İşte rusya yaptırımları kapsamında ambargo kararı alan sosyal medya şirketleri;

YouTube Rusya Yaptırımları

YouTube dünyaca ünlü bir video paylaşım uygulaması ve günümüzde pek çok insan bu mecradan para kazanmakta. Bireysel kullanıcıların dışında pek çok devlet kanalı ya da devlete bağlı çalışan yayın organları da YouTube üzerinden paylaşım yapmakta. Özellikle bilgi paylaşımı açısından oldukça önemli bir platform. Bu nedenle rusya yaptırımları kapsamında YouTube çeşitli Rus kanallarına yaptırım uygulama kararı aldı. Özellikle Russia Today ve Sputnik gibi popüler gibi hesaplara yaptırım uygulanmakta. Bunun yanı sıra pek çok Rus kullanıcı YouTube para kazanma özelliği dışında tutulmaya başlandı.

Netflix Rusya Yaptırımları

Netflix benzer şekilde en popüler sosyal medya platformları arasında bulunuyor. Bilhassa film ve dizi sektörünün dijital dünyaya yöneldiği son dönemlerde önem arz etmekte. Pek çok ülke yapımlarının pek çoğunu Netflix platformu üzerinden yayınlamakta. Son dönemlerde meydana gelen olaylar sonucunda Rus dizi-film sektörü de rusya yaptırımları bağlamında nasibini almış durumda. Netflix hizmetleri son yapılan açıklamayla birlikte Rusya’da askıya alınmış durumda. Diğer bir yandan hali hazırda Netflix ve Rusya arasında yapılmış olan yeni dizi-film anlaşmaları da sonlandırıldı. Öte yandan Netflix’in dünyada meydana gelen bu gerginlik öncesinde Rus yapımlara önem verdiğine de dikkat çekmek gerekiyor.

Facebook Rusya Yaptırımları

Facebook sosyal medyanın ilk ortaya çıkış dönemlerinden bu yana etkili bir platform. Her ne kadar günümüzde Instagram daha popüler hale gelmiş olsa da Facebook’un aktif kullanıcı sayısı bir hayli yüksek. Diğer bir yandan pek çok kullanıcı uygulama üzerinden reklam geliri elde etmekte. Reklam geliri elde eden kullanıcılar içinde çok sayıda Rus devlet medyasına bağlı kuruluşta bulunmakta. Rusya-Ukrayna gerginliğinin hızla tırmanmasıysa Facebook tarafından da Rusya’ya karşı engellemeler gerçekleştirilmesine neden olmuş durumda. Facebook uygulamasının üst düzey yöneticilerinden bir tanesi yaptığı açıklamalarda Rus devlet kuruluşlarına bağlı yayınların reklam gelirlerini engellediklerini açıkladı. Ek olarak bu medya kuruluşlarına çeşitli etiketler eklediklerini de belirtti.

TikTok Rusya Yaptırımları

TikTok rusya yaptırımları konusunda yeni açıklamaları gündeme getirdi. Uygulama kullanıcılara sunulduğu günden bu yana aktif kullanılmakta. Pek çok kullanıcı benzer şekilde uygulama üzerinden gelir elde etmekte. Rusya’da aktif olarak kullanılan uygulamalar arasında yer alması da önemli bir nokta. Ancak son dönemlerde meydana gelen olaylara TikTok uygulaması da sessiz kalmadı. Son yapılan açıklamalar sonucunda TikTok’un uygulayacağı yaptırımlar şu şekilde;

  • Şirket faaliyetleri askıya alınacak,
  • Canlı yayın akışına ve yeni içerik paylaşımları askıya alınacak,
  • Rus kullanıcıların farklı ülkelerden kullanıcıların yaptığı paylaşım ya da canlı yayınları görmesine engel getirilecek.

TikTok’un aktif olarak çok fazla Rus kullanıcıya sahip olması ve Rusya’da çok popüler bir uygulama olması yaptırımları dikkat çekici hale getirmektedir.

Rusya’ya Yaptırım Uygulayan Markalar

Rusya’nın Global Markaları