Ücretsiz Application Nasıl Yapılır?

Application ya da Türkçe adı ile uygulama kelimesini günlük hayatta sıklıkla duymuşsunuzdur. Fakat bu kelimenin ne anlama geldiği konusunda pek çok kişi net bir fikir sahibi değildir.

Uygulamalar, belirli görevleri gerçekleştirmenize izin veren yazılım türü olarak adlandırılır. Belirli bir konuda ihtiyacı karşılamaya yönelik çözümler sunan bu yazılımlar, hızlı ve pratik olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilir. Örneğin; günümüzde sıklıkla kullanılan anlık mesajlaşma ve haberleşme platformu WhatsApp, belirli yazılım dilleri kullanılarak hayata geçirilmiş bir uygulamadır. Bunun dışında işletim sistemleri, mesajlaşma araçları, ses ve video oynatıcılar bu uygulamalara verilebilecek örnekler arasında yer alır.

Ücretsiz Uygulama Nasıl Yapılır? (iOS & Android)

Akıllı cihazların çeşitli işlerde kullanılmasını sağlayan uygulamalar, günlük hayatı kolaylaştıran ve işlevsel yönü ile öne çıkan yazılımlardır. Android ve iOS işletim sistemine göre yapılan bu uygulamalar, akıllı telefonların tamamında kullanılır. Aynı zamanda bilgisayar ve tablet gibi cihazlarda da kullanılabilen uygulamalar, fonksiyonel yapısı ile dikkat çekicidir.

Günlük hayatı kolaylaştıran uygulamalar arasında eğitim, fotoğraf, video, gazete, kitaplar, iş ve ekonomi gibi pek çok kategori yer alır. Örneğin; akıllı telefonlara kolaylıkla yüklenebilen navigasyon, gideceğiniz yerin adresini kolaylıkla bulabilmeniz için tasarlanmış bir uygulamadır. Aynı zamanda Facebook Messenger, WhatsApp, Fiber gibi konuşma ve mesajlaşma imkânı sunan iletişim platformları da uygulamalar arasında yer alır.

Ücretli ve ücretsiz şekilde kullanıcılara sunulan uygulamaları yapmak da bir hayli kolaydır. Bunun için önce belirli adresleri kullanarak işe başlayabilirsiniz. Bu iş için Mobiroller ve Appcase adreslerini tercih edebilirsiniz. Bu iki site gün içerisinde canlı destek hattına sahipler, böylece sorularınıza istediğiniz zaman cevap alabilirsiniz. Ayrıca bu siteler, kod bilmeseniz bile sürükle bırak veya seç işaretle gibi seçenekler ile uygulama yapmanıza olanak sağlar. Bu iki web site adresi, sadece kodlama bilmeyenlere değil, bilenlere de yol gösterir.

Eğer HTML kod bilginiz varsa iki sitenin olanaklarından yararlanarak kişisel zevkinize göre uygulamanızı oluşturabilirsiniz. Uygulama bilenler için oldukça kolay olan bu yöntem sayesinde hayal gücünüzle paralel olarak projenizi hayata geçirebilirsiniz.

Mobil uygulama yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekir;

  • Appcase veya Mobiroller gibi bir web sitesi üzerinden hesap açın.
  • Giriş yaptığınız ekran üzerinden uygulama adı belirleyin.
  • Ardından sistem üzerinde yer alan hazır temalardan birisini seçin.
  • Menü seçeneklerinden uygulamanızı kişiselleştirin.
  • Uygulamanızla paralel doğrultuda olan fon ve arka ekran seçimini yapın.
  • Ardından uygulama için renk seçimini yaparak özelliklerini belirleyin.
  • Sonrasında uygulamayı kaydederek ödeme işlemine geçebilirsiniz.

Web Sitesi Application’a Çevrilebilir Mi?

Web sitenizi mobil uygulamaya çevirerek daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Fakat bu işlem sanıldığı kadar kolay değildir. Web sitesinin popülerliğini artırmak isteyen pek çok kullanıcının merak ettiği bu yöntem, kimi zaman karmaşık hale gelmektedir. Özellikle de kamera ile sisteme resim yükleyebilen veya GPS ile kullanıcı konumunu belirleyecek bir sisteme sahip olmak istediğinizde bu işlem bir hayli meşakkatli olmaktadır.

Ayrıca kullanıcıların farklı marka cep telefonu ve tablet kullanması sebebiyle bu iş daha da karmaşık hale gelir. Çünkü hazır araçlarla kurulan mobil uygulamalarda performans sorunu olabilir. Dolayısıyla da müşteriler tarafından olumsuz geri dönüşler alabilirsiniz.

Yine de belirli ücretsiz programları kullanarak web sitesini application’a çevirmek mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken bu tarz sitelere üye olarak siparişinizi gerçekleştirmenizdir. Ücretsiz de sunulabilen bu platformlar kısa süre içerisinde web sitenizi application’a çevirir. Üstelik bu iş için herhangi bir kod bilgisine de gerek duyulmaz.