Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir, Tercih Edilmeli Midir?

Bazı siteler ülkeye, bölgeye hatta kullandığınız ağlara göre erişimi engelleyebiliyor. Bunun pek çok farklı nedeni olmakla birlikte yasaklı olan bu sitelere girmenin de birden fazla yöntemi olduğu biliniyor.

Yasaklı sitelere girmek için programlı ve programsız olmak üzere ikiye ayrılan yöntemler, birkaç basit adımda gerçekleştiriliyor. Burada bahsedilen yasaklı siteler, mahkeme kararıyla erişim sağlanamayan sitelerdir. Yasa dışı sitelere girmek kendi güvenliğiniz ve kişisel verileriniz için sakıncalı olduğundan tercih edilmemelidir.

Opera Tarayıcısı ile Yasaklı Sitelere Girin

Oldukça basit bir yöntem olan Opera tarayıcısı yükleme işlemi ile yasaklı sitelere kolayca giriş yapabilirsiniz. İlk olarak bilgisayarınıza Opera tarayıcısını indirin. Opera tarayıcısının sol üst köşesinde yer alan kırmızı yuvarlak simgeye tıklayarak menüden ayarlar sekmesine ulaşın. Ayarlar sekmesinde yer alan Gelişmiş / Gizlilik ve Güvenlik yazan yere gelin. Burada yer alan “VPN’i Etkinleştirin” menüsüne gelerek, butonu aktifleştirin. Böylece VPN sayesinde yasaklı tüm sitelere giriş yapabilirsiniz.

VPN aktifleştikten sonra IP adresiniz görünmez olur, böylece kişisel bilgilerinizi gizleyerek dilediğiniz adrese güvenli bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Web Siteleri Aracılığı ile Yasaklı Sitelere Girme Yöntemi

Proxy web siteleri, yasaklı sitelere erişim için kullanılan bir diğer yöntemdir. Proxy ile internete bağlandığınız zaman bilgisayarınıza ait olan IP adresi yerine Proxy’e ait bir IP adresi kullanılır. Böylece daha gizli ve anonim şekilde internet üzerinde dolaşım sağlayabilirsiniz.

Proxy ücretsiz kullanım sağlar ancak özellikle yasaklı sitelere giriş yaparken Proxy sunucusunu ücretsiz kullandığınızda kişisel verileriniz tehlike altına girebilir. Aracı bir platform olarak kullanılan Proxy, VPN gibi şifreleme sistemi sunmaz.

Proxy ile yasaklı sitelere girmek için izleyeceğiniz adımlar şöyledir;

  1. Bilgisayarınızın “ayarlar” bölümünü açın.
  2. Açılan menüden “internet ayarları / seçenekleri” menüsüne tıklayın.
  3. Burada yer alan “gelişmiş ayarlar” bölümüne tıklayın.
  4. Menüden “ağ” başlığını seçin.
  5. “Proxy ayarlarını değiştir” seçeneğini kullanarak işleminizi tamamlayın.

DNS Ayarlarınızı Değiştirin

DNS ayarlarınızı değiştirerek yasaklı sitelere erişim sağlarken, internet bağlantı hızınızı da artırabilirsiniz. İnternet tarayıcınız üzerinden DNS servisleri ve adresleri şeklinde bir arama gerçekleştirdiğinizde farklı DNS adreslerine erişim sağlayabilirsiniz.

Windows, MAC ve Linux işletim sistemleri için DNS ayarlarını değiştirmeniz mümkündür. En sık kullanılan DNS adresleri arasında Google, SafeDNS, DynDNS, Level3 ve OpenNIC yer almaktadır.

Yasaklı Sitelere Girmenizi Sağlayan Programlar

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler dışında yasaklı sitelere erişim sağlamak için farklı programlar da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

Hide My IP

İsminden de anlaşılacağı üzere IP adresinizi gizleyerek internet ortamında özgürce hareket etme imkânı sağlayan program Windows, Android, iOS, MAC ve Linux işletim sistemli cihazlara uygundur.

Gizli ve şifreli biçimde gezinerek web engellerini kaldırmanıza yarayan ve 30 gün para iadesi bulunan program bir VPN uygulamasıdır.

Surfshark

Uygun fiyatı, 30 gün para iadesi ve tüm cihazlarda kullanılabilme özelliği ile dikkat çeken uygulamada sınırsız trafik hakkı bulunuyor. İstenilen sayıda cihazdan, 60’tan fazla ülke kapsamında internet erişimi sağlayan Surfshark, web engellerini kaldırmak için kullanılıyor.

ExpressVPN

En güvenilir ve en hızlı VPN uygulamalarından olan ExpressVPN, kullanıcı ve sunucu arasında şifrelenmiş bir tünel gibidir. Tamamen anonim bir dolaşım sağlayan ve IP adresinizi gizleyen bu uygulama, sizin adınıza başka bir IP adresi kullanır. Uygulamanın tek dezavantajı diğerlerine göre yüksek fiyatlara sahip olmasıdır.

NordVPN

Gizlilik ve güvenlik bakımından ön plana çıkan NordVPN, erişim engeli aşma konusunda yüksek performans sergiliyor. NordVPN ile VPN sunucu bağlantınızı Avrupa’dan bir ülke olarak belirleyerek tüm bağlantı sorunlarınızı çözebilirsiniz.

**Bilindiği üzere mahkeme kararlarına her vatandaş uymak durumundadır bu yöntemlerle girilmekle birlikte tavsiye edilmemektedir ve DNS ayarı değiştirme güvenlik açıkları doldurabilir.

EN HIZLI VPN’LER YAZIMIZI OKUMAK İSTERSENİZ