HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Http ve https birbirine çok karıştırılan ve hemen her internet kullanıcısının merak ettiği protokollerdir. Bununla birlikte http ve https arasındaki farklar, her internet kullanıcısının mutlaka bilmesi gereken bazı detayları içerir.

Özellikle güvenlik açısından ciddi farkları bünyesinde barındıran bu iki protokol, internet sitelerine girişte hepimizin gözüne çarpmaktadır. İnternet sitesinin adresini doğrudan yazmış olsak bile domain adresinin hemen solunda söz konusu ibareler karşımıza çıkar. Bu durumun en temel sebebi internet bağlantısı yapılırken http ve https protokollerinin belli başlı kriterlere göre gönderdiği komutlardır.

Söz konusu komutlar sayesinde kullanıcılar internete sorunsuz bir şekilde bağlanır ve arzu ettiği siteyi ziyaret eder. Peki, http ve https arasındaki farklar nelerdir, kullanıcılar nelere dikkat etmeli?

HTTP Nedir?

Http, “Hypertext Transfer Protocol” şeklinde açılımı olan bir protokoldür. Bu protokole göre; sunucu ile verici arasındaki veri akışı herhangi bir güvenlik kriterine takılmadan gerçekleşir. Bir şifreleme olmaksızın karşı tarafa iletilen veriler, güvenlik açısından ciddi sorunların ortaya çıkabilmesine neden olmaktadır.

Bununla birlikte http, temel olarak bir kurallar dizinidir. Kullanıcılar arasındaki veri akışını düzenler. İnternet üzerinde yapılan gezintilerde bir düzenin ve kurallar bütünün olması son derece önemlidir. Http protokolünün buradaki en önemli rolü ise girilmek istenen web site ile sunucu arasındaki bağlantı görevini üstleniyor olmasıdır.

Http kriterleri olmadan kullanıcıların web sitelerini ziyaret etmeleri, internet üzerinde gezinti yapmaları mümkün değildir. Bu protokol, kullanıcının herhangi bir web siteye giriş yapmak istemesi durumunda sunucuya çeşitli komutlar ve veriler iletir. Veriler ve iletiler sayesinde bağlantı işlemi gerçekleşir ve kullanıcı internet sitesine giriş yapar. Http ve https arasındaki farklar da tam olarak bu noktada ortaya çıkar.

HTTPS Nedir?

Https ise http protokolüne tamamen benzer niteliktedir. Tıpkı http gibi çalışır ve protokolün temel görevi de yine kullanıcıların internet üzerinde seyahat yapabilmelerini sağlamaktadır. Http ve https arasındaki fark ise https protokolünün içeriği güvenlik önlemlerinin çok daha yüksek düzeyde olmasıyla ortaya çıkar.

Https protokolünün oluşabilmesi için web sitedeki http protokolüne SSL (Secure Sockets Layer) güvenlik protokolünün eklenmesi gerekir. SSL, temel olarak tarayıcı ve kullanıcı arasında güvenlik altyapısının kurulmasını sağlar. “Güvenli Soket Katmanı” olarak Türkiye çevrilen SSL, internet sitesine bağlanırken kullanıcının güvenle giriş yapmasında rol oynar.

Aynı zamanda SSL sertifikası, kullanıcının internet sitesine girişte kullandığı verilerini de gizler. Bu veriler, şifreleme üzerinden depolanarak herhangi bir üçüncü şahsın erişiminin engellenmesini sağlar. Http ve https arasındaki farklar büyük oranda bu protokollerin sahip olduğu ya da olmadığı güvenlik protokolleri ile ilişkilidir.

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Http ve https arasındaki farklar, anlaşılacağı üzere güvenlik kriterlerinin karşılanmasına ilişkindir. Https, çok daha güvenli bir internet gezintisi vadeder. Bununla birlikte http protokolü ise güvenlik açısından ciddi zafiyetlerin oluşmasına gebedir. Dolayısıyla kullanıcılar özellikle internet sitelerine girişte sitenin sahip olduğu protokolleri incelemelidir.

Aynı zamanda bu iki protokol arasındaki farklar, birçok açıdan kullanıcıların internet deneyimini etkiler. Bu doğrultuda http ve https arasındaki farklar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • SSL sertifikasına sahip olan https protokolünde bilgiler internet sitesine giriş aşamasında şifrelenir.
  • Bilgilere ve verilere üçüncü şahısların ulaşması çok daha zordur.
  • E-ticaret siteleri gibi alışveriş yapılan platformlarda ödeme gizliliği açısından https oldukça güvenli bir protokoldür.
  • Https protokolüne sahip olan web siteleri, çok daha işlevsel ve hızlı yapıdadır.

Dolayısıyla özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken platformun https protokolüne sahip olup olmadığının alışveriş öncesinde tespit edilmesi son derece önemlidir.