Starlink Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

Elon Musk’ın uydu internet projesi olan ve internet teknolojilerinde bir ilk unvanına sahip olan Starlink, uzun süredir kullanıcılar tarafından merakla bekleniyordu. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk bu merakı yaptığı açıklamayla giderdi ve Starlink teknolojisinin ne zaman faaliyete geçeceği belli oldu.

Dünyadaki her noktaya aynı anda süper hızda internet sunma prensibiyle başlatılan Starlink projesinin beta sürümü geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleşmişti. 13 Eylül tarihinde uzaya gönderilen 51 Starlink uydusunun ardından uydu sayısı toplamda 1797’ye yükseldi. Ancak uzmanların belirttiğine göre Starlink projesinin tam kapasiteye ulaşması için uzaya toplamda 30 binin üzerinde Starlink uydusu fırlatılması gerekiyor. Bu doğrultuda Starlink’in 2027 yılında tam kapasiteyle kullanılması hedefleniyor.

Starlink Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

SpaceX şirketi, geçtiğimiz günlerde Starlink internet kullanımı için birçok ülkede ön başvurulara başlamıştı. Hatta Türkiye’den de birçok kişi belli bir ücret ödeyerek bu ön başvuruya katıldı. Ancak dünya genelinde yaşanan çip krizi sebebiyle ne yazık ki internet cihazları hiçbir kullanıcıya ulaşamadı. Bu konuda şirket bir özür metni yayımladı ve 2022 yılında Türkiye de dahil olmak üzere diğer birçok ülkede Starlink internetinin kullanıma başlayacağını duyurdu.

Starlink Kaç Uydu Gönderdi?

Elon Musk’ın önderliğinde geliştirilen Starlink projesi ara vermeden uzaya uydu gönderimlerine devam ediyor. Belli aralıklar ile gönderim sağlanan Starlink uydularının son örneği geçtiğimiz günlerde gerçekleşti ve toplamda 52 adet Starlink uydusu uzaya fırlatıldı.

Fırlatma işleminin ardından uzayda bulunan Starlink uydu sayısı 1944’e yükseldi. Fakat bu rakam projenin tamamlanması için hedeflenen sayının henüz çok altında. Bu sebeple dünyada ilk olarak dar bir lokasyonda kullanılmaya başlayacak. Starlink projesinin tamamlanması için toplamda 30 bin uydunun uzaya ulaştırılması gerekiyor.