Sahte AirPods Nasıl Anlaşılır?

Teknolojinin artık önlenemez bir yükselişe geçmesi, günümüzde her şeyin sahtesi ile karşılaşma olasılığını da artırdı. Bunlarda birisi de sahte Airpods’lar. Fiziki yönden birebir orijinalleri ile aynı görünümde üretilen bu sahte AirPods ürünleri donanımsal özellikleri incelendiğinde hayli vasat bir seviyede kalıyor. Haliyle bu da kullanıcıların canını sıkan bir durum olarak öne çıkıyor. Bu yazımızda sahte AirPods nasıl anlaşılır sorusunu cevapladık.

Seri Numarasını Sorgulayın

Satın alınan ürünün gerçek olup olmadığını fark etmenin en temel yöntemi seri numarasını sorgulamaktır. Bilindiği üzere her ürün fabrika çıkışı sırasında bir seri numaraya sahip olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus ürünün dış kutusu ile taşıma çantasındaki seri numarasını karşılaştırmaktır. Eğer bir farklılık görülüyorsa bu sahte AirPods ürünü alındığına işarettir.

Fiziksel Özelliklerini İnceleyin

Apple AirPods ürünlerinde Force Touch özelliği vardır. Kuvvet sensörünü kullanarak şarkı değiştirip, gelen aramalarınızı yanıtlayabilirsiniz. Örneğin kulaklığın alt kısmındaki hazneye basıldığında müzikte değişim yaşanır. Eğer bu bölgeye dokunmanıza rağmen komut gitmiyorsa, yani dokunmatik özelliğiyle çalışmıyorsa muhtemelen kullanılan ürün sahtedir.

Siri Özelliğini Kullanmayı Deneyin

Orijinal AirPods ürünlerinin en önemli özelliği “Hey Siri” komutunu algılayabiliyor olmasıdır. Ucuz maliyetle üretilen sahte cihazlarda bu özelliği bulmak mümkün değildir. Eğer ürününüzün sahteliğini test etmek istiyorsanız kulaklığınıza “Hey Siri” diye seslenin. Cevap gelmez ise bilin ki kullandığınız ürün sahtedir.

Bluetooth Bağlantı Gücünü Kontrol Edin

AirPods teknolojisinin dünya genelinde yaygın kullanıma sahip olmasını sağlayan özelliklerinden birisi de Bluetooth bağlantı gücünün yüksek seviyede olmasıdır. Başka donanımlar ile iletişim kuracağı mesafe hayli geniştir. Ucuz ve sahte olan AirPods ürünlerinde ise bu mesafe hayli dar ve kısadır. Bağlantı testi yaparak AirPods’un sahte olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.