Taste the TV (TTTV): Yiyeceklerin Tadını Alabileceğiniz Akıllı TV

Televizyon teknolojilerinde dünyada öncü konumda olan Japonya, bu defa hayli ilginç ve sınırları zorlayan televizyon tasarımına imza attı. Taste the TV yani kısaca TTTV adı verilen bu cihaz, izleyenlere hem üstün seyir performansı sunuyor hem de izlerken ekranda görülen gıdaların tadını iletme imkânı tanıyor. Üstelik kullanıcılar bunu özel olarak üretilen bir bölmeyi yalayarak gerçekleştiriyor.

Taste the TV, özel olarak üretilen bir tadım haznesine sahip. Bu haznede 10 farklı aroma bulunuyor. Bu 10 farklı aroma, ekranda beliren gıdanın tadını bir tabakaya püskürtüyor. Bu tabaka da sonrasında izleyicinin tadına bakması için hijyenik bir filme aktarıyor. Sonrasında ise geriye sadece kullanıcıların burayı yalaması kalıyor.

30 öğrencisiyle birlikte oluşturduğu ilginç teknolojilerle gündeme gelen Japon mühendis Homei Miyashita, bu kez ürettiği yiyeceklerin tadını yansıtan televizyon ile adından bir kez daha söz ettirmeyi başardı.

Pandemi sürecinde özellikle bireylerin sosyalleşme ile bağının azalmasını göz önünde bulunduran Miyashita, icat ettiği bu televizyon ile topluma büyük katkılarda bulunacağı konusunda emin. Şu an için bu teknoloji henüz prototip aşamasında olsa da uzun vadede bu tarz televizyonların evlerimize girmesi bizleri şaşırtmayacaktır.

Taste the TV Ne Zaman Çıkacak?

Taste the TV hakkında merak edilen konulardan birisi de ne zaman satışa sunulacağı. Fakat henüz prototip evresinde olan bu televizyon modeli hakkında ne zaman yayınlanacağına dair kesin bir bilgi yok.

Üreticisi olan Homei Miyashita’ya göre önümüzdeki 5 ila 10 yıllık süreçte televizyon modelleri tamamen bu prensipte üretilecek. Miyashita bu teknolojinin yaygınlaşması için birçok büyük teknoloji devi ile görüşmelerini sürdürüyor. Taste the TV’nin ise ne zaman evlere gireceği merak konusu.