QR Kod Nedir? QR Kod Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesinin ardından gündelik hayatta toplumları etkileyen birçok yeni unsur ortaya çıktı. Son olarak QR kodlar da bu teknolojilerin meydana getirdiği yeniliklerden birisi.

QR kod kısaca, bilginin akışını hızlandırma prensibine sahip kodlama sistemidir. Akıllı telefonların kameraları aracılığıyla kullanılan bu sistem sayesinde kullanıcılar istedikleri bilgi, görsel ya da videoya anında ulaşabilir.

QR Kod Nedir?

QR kod, Japonya’da üretilen bir 2 boyutlu barkod uygulamasıdır. Adını İngilizce bir terim olan “Quick Response”den alır. QR kodların içeriği farklı türlerde olabilir. Metin, görsel, video ya da bir yönlendirme linki QR kodların kullanım alanlarından bazılarıdır. QR kodlar bir yazılım aracılığıyla cep telefonlarının kameralarıyla kullanılır. Kameralar kodlanan görseli okur ve bu uygulama QR kodun yönlendirmesini sağlar.

QR Kod Nasıl Kullanılır?

QR kodların okutulması için günümüzde birçok ek uygulama bulunur. Bazı telefonlarda ise bu programlar işletim sistemleriyle entegreli olarak çalışır. Bu sebeple başka bir eklentiye de ihtiyaç duyulmaz. QR kod kullanımı oldukça basittir. Kod kameraya okutulur ve QR Code Reader bu kodu otomatik olarak tanımlar ve gerekli yönlendirmeleri sağlar.

Hangi Alanlarda QR Kod Kullanılır?

QR kodlarının yaygın kullanım alanına sahip olması ve basit işlevsel yapıda olması, bu sistemin dünya genelinde yüksek kullanım oranı yakalamasını sağladı.

QR kod kullanım alanlarını birkaç maddede belirtebiliriz;

  • Dergi ya da kitap reklamları
  • İlan panoları
  • Gazeteler
  • Web sayfaları

QR Kod Nasıl Oluşturulur?

QR kod oluşturmak için farklı web siteleri bulunur. Bu web siteleri arasında yer alan Unitag üzerinden kolaylıkla QR kod oluşturabilirsiniz.

QR kod oluşturmak için web sitesine girdikten sonra “Enter Your URL” bölümüne QR kod bağlantısı yazılır. Daha sonrasında beliren seçeneklerde ileri aşamaya geçilir ve QR kod oluşturulur. Oluşturduğunuz QR kodu dilerseniz kopyalayabilir ya da ekran resmi alınıp kullanabilirsiniz.