Negatif SEO (Anti SEO) Nedir? Hangi Önlemler Alınmalı?

Negatif SEO diğer ismiyle Anti SEO, son yıllarda Google gibi arama motorlarında kullanıcıların sıkça karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. Negatif SEO kısaca, bir internet sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını düşürmek için yapılan uygulamaların bütünüdür. Özellikle Google arama motorunda bu yöntem, web sitesi sıralamasını düşürmekte oldukça etkilidir.

Negatif SEO dijital dünyada “Google Bowling” olarak da ifade edilir. Özellikle yaşanan sıralama rekabetinde rakip siteler tarafından sıkça kullanılır. Önlem alınması gerekir. Aksi halde hedef olan web sitesi arama motoru sıralamalarında çok aşağılara düşer. Haliyle bu da erişimin azalmasına sebep olur.

Bir web sitenin negatif SEO uygulamasına maruz kaldığını öğrenebilmesi için birçok yardımcı site ve uygulama bulunur. Bunlar aracılığıyla analiz yapılarak saldırı altında olup olmadığı belirlenebilir. Sonrasında ise yazının devamında belirteceğimiz önlemleri alarak risk durumu minimum seviyeye indirgenebilir.

Negatif SEO (Anti SEO) Nedir?

Anti SEO, internet sitelerinin yaygın bir hale gelmesinin ardından kötü amaçlı kişilerin oluşturduğu bir saldırı yöntemidir. Bilindiği üzere günümüzde SEO kavramı, web sitelerinin devamlılığı için hayati öneme sahiptir. Firmalar SEO uygulamaları ile arama motorlarında üst sıralara çıkmak adına büyük emek ve kaynaklar kullanır. Fakat Anti SEO gibi bir saldırıya maruz kalındığında tüm bu emekler boşa gidebilir.

Böyle bir tehditle karşılaşıldığında akla her zaman ilk önce rakip web siteleri gelir. Bu doğru ama eksik bir düşüncedir. Zira çoğu zaman siber korsanlar ortada hiçbir gerekçe yokken bir siteyi hedef alarak negatif SEO uygulamasına tabi tutabilirler. Bu sebeple firmaların web siteleri için harcadıkları SEO emeği kadar anti SEO tehditlerine karşı da önlem alması gereklidir.

Negatif SEO (Anti SEO) Teknikleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan birçok negatif SEO yöntemleri vardır. Bu yöntemler genellikle hedef olacak sitenin ya da arama motorunun özelliklerine göre tercih edilir. Bu yöntemlerin en popüler olanlarını birkaç maddede detaylandırmak mümkün;

Spam Backlink

Google algoritmasında site backlinkleri oldukça önemlidir. Siber korsanlar forum sitelerinde organik olmayan ve tamamen kalitesizce üretilmiş backlinkler oluşturarak sitenin arama motorundan kaldırılmasını sağlarlar.

Telif Hakkı Şikâyeti

Arama motorlarında telif hakkı konusu önemli bir detaydır. Eğer kötü niyetli bir kişi sitenizde bulunan bir görselin ya da metnin kendisine ait olduğu ihbarında bulunursa bu site için olumsuz bir durum yaratır.

Kopya Web Sitesi Açma

Kötü amaçlı kişiler çoğu zaman web sitesinin içeriklerini kopyalayarak yeni bir web sitesi açarlar. Bu da Google arama motoru için kafa karışıklığına sebep olur. Bu gibi durumlarda sıralamalarda alt sıralara düşülür.

Yanıltıcı İçerik

Bu yöntem Anti SEO uygulamaları arasında en basit olanıdır. Özellikle şikâyet sitelerine ya da firmanın Google’daki kimliğinin altına kötü yorumlar yapılır. Bu da haliyle web sitesinin imajını zedeler.

Bunlara ek olarak yaygın kullanılan negatif SEO yöntemlerinden birisi de siteye virüs bulaştırmaktır. Google virüs bulaşmış siteleri tespit eder ve kullanıcılarına göstermez.

Hangi Önlemler Alınmalı?

Negatif SEO uygulamalarına maruz kalmış bir site, belli tedbirleri alarak hedef olmaktan kurtulabilir. Bunlardan en önemlisi Google arama motorunun uyarılarına kulak vermek ve yönlendirmelerine uymaktır. Bu sayede gerekli müdahaleleri doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir diğer önemli husus da siteye gelen backlinklerin düzenli olarak incelenmesidir. Zira negatif SEO saldırıları büyük oranda backlikler üzerinden yapılır. Ayrıca spam amaçlı mail gönderen sitelerden de linkinizi kaldırmalarını talep edebilirsiniz. Böylelikle negatif SEO uygulamalarından minimum hasarla kurtulabilirsiniz.