Alexa Nedir?

Alexa, web sitesi ziyaretçi trafiğini ölçmeye yarayan ve SEO araçları hizmeti veren bir şirkettir. İstatistikler üzerinden web site ziyaretçilerinin hareketlerini, yaptıkları aramaları ve girdikleri sitelerde ne kadar vakit geçirdiklerini belirleyebilen Alexa, bir nevi web sitelerinin popülerliklerini sıralayan bir sistemdir.

Buna göre hangi siteye hangi aramalarla gidildiği, web site adresi yazılarak mı yoksa aramalar sonucunda çıkan bağlantılardan mı ulaşıldığı ve web sitesinde vakit geçirme süreleri gibi parametreleri baz alan Alexa, web site sahiplerine internet dünyasındaki yerlerini belirtirken, geliştirmeleri gereken noktaları da gösterir.

Alexa Nedir?

Dijital bir danışman gibi görev yapan Alexa, Amazon tarafından kurulmuştur. 1996 yılında kurulan program, Alexa Toolbar yüklü cihazlarda işlem yapmaktadır. Bu nedenle geneli kapsamayan bir veri sunduğu için ölçümler ancak gerçeğe yakın sonuçlar verir. %100 kesinlik oluşturmayan bu sonuçlar yine de oldukça güvenilirdir.

Yıllardır kullanılan bir program olan Alexa, sağladığı güven sayesinde kullanıcı sayısını da oldukça artırmıştır. Bu nedenle sonuçlar güvenilir ve geçerli görülür.

Reklam vermek isteyen ve web sitesine reklam almak isteyenler tarafından dikkatle takip edilen uygulama, tarayıcıya eklenen Alexa Tool isimli bir eklenti ile ziyaretçi trafiğini ve hareketlerini takip eder. Rakip web siteleri kıyaslayan Alexa, sertifikalı ölçüm metotları kullanarak web sitelerinin kendi popülerlik durumlarını ispatlamalarına da olanak tanır.

Alexa Ne İşe Yarar?

Alexa tüm dünya üzerinde çalışan bir program olduğu için verdiği sonuçlar oldukça genel bir kapsam içindedir. Sunduğu hizmetler ile hem reklam verenlere hem de reklam almak isteyen sitelere yardımcı olur.

Alexa’nın yaptığı işlemler ve faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Alexa’nın sunduğu web site sıralaması sayesinde reklam vermek isteyen kişiler popüler ve çok tıklanan siteleri tespit edebilir.
  • Alexa ile sayfasına reklam almak isteyen kişiler; SEO çalışmalarını geliştirip, web sitelerini daha ilgi çekici hale getirerek arama motoru sıralamalarında kendi sitelerini daha üst sıralara taşıyabilir.
  • Web site sahipleri, sayfalarının ziyaretçi trafiğini Alexa sayesinde detaylı bir şekilde görerek, sıralamada yerlerini öğrenebilir.
  • Ziyaretçilerin web sitesinde geçirdikleri süre, Alexa kriterleri açısından çok değerlidir. Sıralamada yükselmek için web site içeriklerinin kullanıcıların dikkatini çeken özellikte olmasına dikkat edilmelidir.
  • Web sitesine girilen IP adresi, Alexa tarafından değerlendirilir. Aynı adresten yapılan ziyaretler, sıralama kriterlerini etkiler.

Alexa Uygulamasının Amacı Nedir?

Alexa uygulaması, kullanıcılarına web sitelerinin konumunu gösterir. Bunun anlamı, bir web siteniz varsa ve içerik üretiyorsanız yaptığınız bu işin yansımasını Alexa ile görebilirsiniz. Alexa hem web site sahiplerine hem de siteye ulaşmak isteyenlere yardımcı bir sistemdir.

Arama sonuçlarında listelenen web siteleri arasında ilk sayfada açılanlar genelde ziyaretçi trafiği yüksek, SEO çalışmalarını doğru yapan ve ilgi çekici paylaşımlara imza atan sitelerdir. Alexa Toolbar, ölçümlerinde kullandığı kriterler ve web site sahiplerine verdiği sıralama ile geliştirilmesi gereken özellikleri gösterir.

Web site sahipleri ilk sıralara yükselmek için istatistiklerden yararlanır, site içeriklerini düzenler ve ziyaretçi trafiğini artırma çalışmaları yapar. Bu sayede daha görünür olan web siteleri, reklam vermek isteyenler tarafından dikkat çekici hale gelir. Reklam vermek isteyen firmaların web sitelerinde aradığı en önemli özellik ziyaretçi trafiğinin yoğun ve anlamlı olmasıdır.

Alexa programı, web site istatistikleri ile ilgili bilgileri her gün toplar ve 3 ila 6 aylık periyotlar ile sıralama güncellemesi yapar. Alexa’nın vermiş olduğu istatistikleri analiz edip, web sitenizi optimize ederek; daha fazla trafik alabilir ve sıralamanızı artırabilirsiniz.