Alexa Ses Sistemi Nasıl Çalışıyor

Amazon Alexa, dünyanın en büyük markalarından biri olan Amazon’un geliştirdiği yapay zeka temelli bir akıllı asistan çözümüdür. Alexa’nın gelişimine oldukça önem veren Amazon, akıllı asistanına eklemeyi planladığı son özellikle dikkatleri bir kez daha üzerine çekmeye başladı.

Akıllı asistan Amazon Alexa, yeni eklenen özelliğiyle birlikte ses taklit etme kabiliyetine sahip olacak. Tüm dünyada yüksek düzeyde ilgi gören bu haber, Amazon’da kıdemli baş yardımcı görevini sürdüren Rohit Prasad tarafından açıklandı. Baş yardımcının yaptığı açıklamada Amazon Alexa için geliştirilen son çözüm hakkında söyledikleri herkeste büyük merak uyandırdı.

Alexa’nın Yeni Özeliğinin Ne Zaman Kullanılacağı Açıklanmadı

Amazon Alexa ses taklit özelliği ile özelikle yakınlarını kaybeden kullanıcılarını hedefliyor. Bir dakikadan çok daha az bir süre duyduğu sesleri taklit etmesi öngörülen Alexa’nın güçlü yapay zeka desteğine sahip olacağı düşünülüyor. Prasad tarafından yapılan açıklamalarda pandemi vurgusu en çok ön plana çıkan detay oldu.

Prasad özelikle pandemi sürecinde büyüklerini kaybedenler için Amazon Alexa ses taklit özelliğinin geliştirildiğine vurgu yaparak, artık herkesin kaybettiği yakınlarının sesine kolaylıkla ulaşabileceğini belirtti. Anıların kalıcı olmasını sağlamak amacıyla Amazon Alexa’ya ses taklit özelliğinin ekleneceğini söyleyen Prasad, yeni özelliğin ne zaman kullanıma hazır hale geleceği konusunda ise bilgi paylaşmadı.

Amazon Alexa için özel çözümler geliştirdiklerini de belirten Prasad, yapay zeka yerine genelleştirilebilir zeka kavramını ön plana çıkardı. Son olarak Alexa’nın elde edeceği ses taklit yetkinliğinin genelleştirilebilir zeka örneği olduğunu belirten Prasad’ın bu sözleri de büyük yankı uyandırdı.

Alexa’nın bu yeni teknolojiye sahip olmasıyla birlikte yeni bir tartışma alanı da açıldı. Birçok kişi Alexa’nın bu özelliğinin siyasette kötü amaçlar için kullanılabileceğini düşünüyor.