5 Video Edit Programı

Video edit programları, özellikle video içeriklere gösterilen ilginin son derece yüksek olduğu günümüzde oldukça özel bir işlevi yerine getiriyor. Video oluşturma sürecinin en önemli aşamalarından biri edit sürecidir.

Düzenleme anlamına gelen edit, video içeriğinin izleyici karşısına çıkmadan önce son kontrollerinin yapılarak düzenlenmesi anlamına gelir. Bu noktada video edit programları kullanılmalıdır. Doğru bir video edit programı ile kusursuz video içerikler oluşturmanız mümkündür. En iyi video edit programları, sahip oldukları özelliklerle video içeriklerinizin taleplerinize göre en kusursuz şekilde oluşturulmasını sağlayacaktır

Movie Maker 10

En iyi video edit programları arasında yer alan Movie Maker 10, kullanım kolaylığıyla acemi kullanıcıların bile kolaylıkla adapte olabileceği bir edit programıdır. Video düzenleme programları arasında en çok tercih edilenlerden olan Movie Maker 10, gelişmiş özelliklere sahiptir. Özellikle ses düzenleme konusunda Movie Maker 10’un oldukça gelişmiş özellikleri bulunur.

Movie Maker 10, gelişmiş araçlarla videoların kırpılması, ses düzenlemesinin yapılması, çeşitli efektlerin eklenmesi ve dengeleme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Video düzenleme programları denildiğinde akla ilk gelen programlardan olan Movie Maker 10, geniş yelpazeli görsel efektlere sahiptir.

Adobe Premiere Pro

Video editleme programları arasında en iyilerden biri olan Adobe Premiere Pro, hemen her türden video düzenleme taleplerinizi karşılayabilir. Gelişmiş araçlara ev sahipliği yapan program oldukça kolay kullanılabilir bir arayüze sahiptir. Mobil cihazlarda kullanılabiliyor olmakla birlikte Adobe Premiere Pro, Mac ve Windows işletim sistemleri için de uygundur.

Adeobe Premiere Pro; ses, renk, grafik, hareket ve görüntü düzenleme araçlarına sahiptir. Aynı zamanda program içerisinde doğrudan yeni bir video oluşturmanız da mümkündür. Video düzenleme programları arasında en çok tercih edilenlerden olan Adobe Premiere Pro, gelişmiş hareketli grafikler hazırlayabilme olanağı da vadediyor.

Sony Vegas Pro

Bir video editleme programı olmaktan çok daha fazlasını vadeden Sony Vegas Pro, oldukça komplike araçlar vadediyor. Profesyonel kullanımlar için ideal bir seçenek olan Sony Vegas Pro, yüksek standartta optimizasyon başarısına sahiptir. Dolayısıyla video içeriklerin en iyi şekilde optimize edilmesi mümkündür. Ayrıca Sony Vegas Pro ile çektiğiniz videoları düzenleyebilir, efektler ekleyebilir, ses düzenlemesi yaparak içeriğinizi profesyonellikle tamamlayabilirsiniz. En iyi video editleme programları arasında yer alan Sony Vegas Pro, güçlü bir bilgisayar sistemi gerektirmiyor olması nedeniyle de önemli bir avantaj vadeder.

Blender

Blender, en iyi video editleme programı olmaya aday yazılımlardan biridir. Son derece komplike bir yapıya sahip olan Blender, kullanılabilirlik bakımından bir miktar zorluk içerir. Açık kaynak kodlu devasa bir ekosisteme sahip olan program, sadece video düzenlemenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda 3D ve 2D animasyonlar oluşturmanıza da izin verir. Ayrıca çeşitli grafikler oluşturabilmenize de izin veren Blender, bir tasarım programı olarak kullanılabilir. Hazırlanan videoların farklı dosya formatlarında çıkartılması ve içeriklerin yayınlanmaya hazır hale getirilmesini de sağlayabilen Blender, en iyi video düzenleme programları arasındadır.

DaVinci Resolve

Profesyonel video düzenleme programları arasında en iyi alternatiflerden biri olan DaVinci Resolve, aynı standartta yer alan diğer programlara göre çok daha kullanışlıdır. Kolaylıkla kullanılabilen programın arayüzü de basit biçimde tasarlanmıştır. Ücretsiz olarak da kullanılabilen DaVinci Resolve’un dezavantajlarından biri bazı özelliklerinin ücretli olmasıdır.

DaVinci Resolve, özellikle video içeriklerin her bir detayını en iyi şekilde yönetebilme ve düzenleyebilme imkânı sağlıyor olmasıyla dikkat çekicidir. Oldukça gelişmiş araçlara ev sahipliği yapan program, videoların her bir kesitini kusursuzca düzenleyebilme imkânı sunar. Aynı zamanda programın kurduğu iş birlikleriyle çok daha özgün videolar oluşturmanız mümkündür.