Vimeo 360 Derecelik Video İçeriklerini Desteklemeye Başlıyor

Vimeo biraz geç de olsa 360 derecelik video içeriklerini desteklemeye başlayacağını duyurdu. Geçtiğimiz seneler içerisinde sırasıyla Youtube, Facebook ve Twitter’ın da bu özelliği çoktan aktif hale getirdiğini düşünürsek artık Vimeo’nun da aralarına katılmasının zamanı geldi de geçiyordu!

Bu tür video içerikler web üzerinden izlenebileceği gibi akıllı telefonunuz üzerinden ve sanal gözlük(VR) olarak bilinen Samsung GearVR, Zeiss VR One ve Google Daydream üzerinden Vimeo uygulaması aracılığı ile de izlenebiliyor. Oculus Rift ve HTC Vive desteği de yakın zamanda aktif hale gelecek.

Diğer video platformlarında olduğu gibi telefonunuzu videoyu izlerken telefonunuzu hareket ettirip etrafta rahatlıkla gezinebilirsiniz. Bilgisayarınızdan izliyorsanız farenizi etrafta gezinmek için tıklayıp gezdirebilirsiniz. Bu noktada Vimeo’nun aralarından sıyrılıp kendine kattığı bir özellik ise nazik bir dokunuşla telefonunuzdan ya da klavyeniz ile rahatça etrafa bakabilecek olmanız.

Video yüklemeleri şu an için 8K ile sınırlı, kısacası iyi bir çözünürlüğe sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra tamamen ve eşsiz bir VR deneyimi için derin gören, bir başka deyişle stereoskopik görme seçeneği de sağlanıyor. Videolarınızı telefonunuza da indirip kaydetme olanağı sağlayan Vimeo böylece videoların bağlantı sebebiyle izlenememe ve kalite düşmesi gibi ihtimallerini en aza indirgemeyi hedefliyor. Bahsettiğimiz özellikler sayesinde videoları çevrimdışı da izleyebiliyor olacaksınız.

Evet, bir noktada kabul edilmelidir ki Vimeo gerçekten bu özelliği aktif etmek için bir hayli geç kaldı. Ancak geç kalmasını telafi ettirmesini sağlayacak pek çok öne çıkan özelliğiyle bu gerçeği arkasında bırakmayı başarıyor. Diğer rakiplerinden film ve video yapımcılarını hedefleyerek sıyrılan Vimeo, viral içerik ve web üzerinde en iyi video kalitesini sunma gibi detaylar ile başarılı bir strateji planı hazırlamışa benziyor.

360 dereceli video içeriği sunmanın yanı sıra Vimeo 360 Video Okulu’nu da kullanıcılarına duyurdu. Bu okul kapsamında öğrencilere en iyi deneyim ve yaratıcı fikirler ile içeriğin nasıl hazırlanabileceği konusunda rehberlik yapılacak. Siz de bu okuldan ve deneyimlerinden ilham almak isterseniz Vimeo’nun 360 kanalına göz atabilirsiniz.