Microsoft Teams, Slack’E Rakip Olmaya Hazır

359

Microsoft “Microsoft Teams” ile Slack’in rakibi olmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta Office 365 müşterilerine sunulacak ürün 14 Mart 2017 tarihinde dünya çapında düzenlenecek bir etkinlik ile tanıtılıyor olacak.

Microsoft Teams için öncesinde geçtiğimiz Kasım ayında çalışmalara başlanıldığı ve bu uygulamanın Slack’e alternatif olarak öne sürüleceği duyurulmuştu. Ancak Microsoft Teams Office entegrasyonuna sahip olmasıyla diğer rakiplerinden sıyrılıyor. Microsoft Teams’in online olarak düzenlenecek etkinliği 14 Mart 2017’de gerçekleşiyor olacak ve yeni uygulamaya ilişkin bütün detaylar açıklanacak.

Microsoft, Teams için pek çok entegrasyonun yapılacağını dile getiriyor; bunlardan bazıları arasında sohbet odalarına bağlanmak için Twitter hesaplarının ilişkilendirilmesi ve sesli ya da görüntülü görüşmeleri gerçekleştirebilmek için Skype entegrasyonu da yer alıyor. Bu düzenlemeler sayesinde Microsoft Teams’i bir sohbet servisi olarak da pazara sunabiliyor olacak ve gelecekte pek çok üçüncü parti oluşumların Teams’e destek vereceği ön görülmektedir.

Sadece sohbet odası hizmetiyle kalmayan Teams, yukarı da bahsettiğimiz gibi Office 365 bağlantısıyla da öne çıkıyor. Microsoft Teams, Office 365’in hem online hem de offline servisleriyle ilişkilendirilecek, bu da Teams’in Word ve Excel gibi uygulamaların yanı sıra bulut depolama ve paylaşım servisleri olarak bilinen SharePoint, PowerPoint, OneNote, Planner, Power BI ve Delve gibi programlar ile de entegre edileceği anlamına geliyor. Kısacası ihtiyacınız olan herhangi bir dosya, sunum ya da benzer bir ürün Team’e senkronize edilebilir ve aynı zamanda OneDrive bulut depolama sisteminde de mevcut halde kalabilir. Dosya paylaşım ve depolama ürünleri ile bağlantılı olacağı için de takımınızın herhangi bir üyesi her daim dosyanın en güncel haline ulaşabilir.

Ekip çalışmaları için harika ve yararlı bir program olmayı şimdiden başaran Microsoft Teams üzerinden paylaşımlı içerikler mümkün kılınıyor ve her kullanıcın yaptığı değişiklik anında diğer üyelerin Office programlarında belirebiliyor.

Bunun yanı sıra Microsoft Teams başka uygulamalar ile de uyumlu çalışabiliyor. Connectors aracılığı ile GitHub, Zendesk, MailChimp ve Salesforce gibi programlar Teams’in kanallarına bağlanabiliyor ve içerisine inşa edilebiliyor.

14 Mart’a az bir süre kalmışken şimdiden pek çok kişi heyecanlı bir şekilde etkinliği bekliyor. Microsoft Teams, Slack’in aksine, ücretli bir şekilde pazara sunuluyor olacak.