Aile Şirketinde 5 Büyük Zorlukla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Brown Safe’in CEO’su Frederick Brown, birkaç yıl önce bir kalp nakli geçirdiğinde, 36 yaşındaki aile şirketinde bir gerileme yaşanmadı, şirket prestij kaybetmedi. Şirket büyüdü ve şimdi başkan yardımcısı olarak görev yapan kızı Lynel Brown, “Her ne kadar babamın tıbbi bakımıyla şirketin sorumluluklarını ve günlük ihtiyaçlarını çevirmek zor olsa da, ailemiz birlikte sistemli ve sorunsuz bir ekip halinde çalıştı.” “Şirket çalışanlarının çok farklı yönlerini bilen her bir aile üyesi büyük fayda sağladı ve bu konu bizim tam kapasiteyle devam etmemize ciddi şekilde destek oldu.”

Örtük güven ve esneklik duygusu, Amerikan şirketlerinin yaklaşık yüzde 90’ını temsil eden aile işletmeleri arasında ortak bir temadır. Ortalama olarak, aile şirketleri ayrıca ailevi olmayan meslektaşlarından daha iyi performans gösteriyor. Aile işletmeleri mali açıdan daha güçlü, yüksek paydaşlara sahip, daha uzun yaşıyor ve halk tarafından daha güvenilir bulunuyor.

Bir aile işletmesi yürütmenin getirdiği zorluklar; Başarı için fırsatlar çok olmakla birlikte, aile işletmeleri eşsiz zorluklarla karşı karşıyalar çünkü hayatları maddi ve manevi olarak iç içe geçmiş kişiler tarafından yönetilmektedir. Bir aile şirketi devralmak veya kurmak isteyen herkes için, üstesinden gelinmesi gereken birkaç genel engel vardır:

Ailenin Ve İşyerinin Ayrılması

Çift taraflı ilişkileri yönetmenin yollarını bulmak, aile işletmelerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Bir gün babanızla bir aile yemeğinin keyfini çıkarın ve bir sonraki gün aile işletmesi için satış projeksiyonlarıyla ilgili olarak ona rapor vermek zorunda kaldığınızı düşünün. Burada farklı aile içi sorunların araya girmesi büyük bir olasılıktır, bunları engelleyebilmek başarıya bir adım daha yaklaştırır. Bu çizgileri bulanıklaştırmamak için yollar bulmak, ailenin işinde 25 yıldır diş endüstrisine arıtım hizmeti sağlayıcılarından Cora Refining olan Christine Goldfuss için anahtardı. Goldfuss, “Muhasebeye yardım etmeye geldiğimde oğlum patronumdu ve sık sık çatışmalar yaşadık.” ”Mecazi ve kelimenin tam anlamıyla saygın bir mesafenin korunması, olumlu bir çalışma ortamı oluşturmaya yardımcı olabilir” dedi.

İş dünyasındaki uzmanlık alanlarınızın birbirinden ayrı olmasını sağlayın, bu çatışmaları karşı karşıya gelmeleri azaltacaktır. İşyerinde sınırlar kurmak, iş yerinde aile isimleriyle aile üyelerine hitap etmekten kaçınmaktır. Baba, anne, kız kardeş ve tatlımın ofiste kullanılmasını bırakın, her zaman çalışanları ve müşterileri etrafında isimlerle birbirinizi çağırın. Ek olarak, aile ilişkilerinin diğer çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini tanımak, aile üyelerinin bürodaki davranışlarını düzenlemeye yardımcı olabilir.

Aile İstihdam Politikaları

Aile işletmelerinde, aile üyelerinin istihdam için dikkate alınması gereken nitelikleri veya şirket içinde bir liderlik rolü elde etmesi konusunda net bir politika yoktur. Ayrıntılı bir aile istihdam politikası geliştirmek bu belirsizliği ortadan kaldırmanın bir yoludur. Boudewyn’e göre böyle bir politika, aile işletmeleri için “yol kurallarını” tanımlıyor ve “işin gerçekten yetenek ve deneyim açısından nelere ihtiyacı var; örgüt içindeki aile üyeleri için ne gibi roller var; İstihdamda dikkate alınması gereken tercihler ve aile üyelerinin istihdam edildiğinde karşı karşıya kalacağı davranış ve performans standartlarının çeşitleri.”

Boudewyn, “Birçok girişimci aileler, örneğin işte çalışmak isteyen aile üyelerinin, ilk önce bir üniversite mezunu ve / veya dış deneyime sahip olmalarını, böylece gerçekten bir şeyleri işletmeye getirebilmelerini” istemektedirler. Böyle net bir politika, iş ile ilgili yanlış anlama veya varsayımları ortadan kaldırır ve gelecek nesiller için masada oturmak istiyorlarsa onlardan beklenenleri iletir.

İşleri Aile Üyelerinin Becerilerine Uyarlama

Aile istihdam politikası yürürlüğe girdikten sonra ki adım, işe alınan her aile üyesinin doldurulması gereken pozisyon için ideal bir yer olmasını sağlamaktır. Wentworth Financial Partners’ın Ken Wentworth “Çok sıklıkla işletme sahipleri aile üyelerini kendi işlerine çekmek istiyor – bazıları ego için, bazıları da kişinin bir işe ihtiyacı olduğu için, bazıları şirketi aile ile çevrelemek istiyor” dedi.

Fakat aile üyeleri için pozisyonlar yaratmak veya becerilerine uymayan işler vermek genellikle geri teper. Wentworth, müşterinin sosyal medya hesaplarını yönetmek için bir pazarlama uzmanına ihtiyacı olduğu zamanı hatırladı. Babası kariyer değiştirmek istiyordu ve çok az pazarlama tecrübesi ve daha da az sosyal medya anlayışı ile işe alındı. Wentworth, “Optimum değildi ve oldukça büyük bir soruna yol açtı” dedi.

Aile işletmelerindeki liderler, şirketlerinde her açılış için katı kriterleri belirlemeli ve yalnızca meşru vasıflara sahip adayların dikkate alınmasını sağlamalıdır.

Adil Tazminat

Tazminat, herkesin şirkette eşit bir menfaate sahip olabileceği bir aile şirketi için zor bir konudur. Kızgınlıktan veya hisse alma duygusundan kaçınmanın en iyi yolu, her birinin maaşının açık pazarda benzer bir konumda nelere göre ödeneceklerine dayandırılmasını sağlamaktır, çiftlik ve çiftlik arazisi aracı kurumu Venture West Ranches ile ortak olan Buzz Tatom, bir kere tazminat tayin edildiğinde, ek kazançlar eşit olarak bölünebilir veya yan ödemeler yoluyla sağlanabilir. Tatom ayrıca, personel, tazminat ve ortaya çıkabilecek benzersiz mali hususları görüşmek için yıllık aile toplantıları yapılmasını öneriyor.

Geleceğin Planlanması

Conway Centre for Family Business’a göre, aile işletmelerinin yüzde 30’u ikinci kuşak, yüzde 12’si üçüncü kuşak ve yüzde 3’ü ise dördüncü kuşaktır. Devralma planlaması, bu tür sayılar karşısında bir aile şirketinin hayatta kalması için kritik önem taşır. Bununla birlikte, birçok aile şirketi iktidarın ailede bir çatlamaya neden olmasını istemedikleri için ardıl planlamayı erteledi.

Küçük işletmelerle çalışan bir avukat Charles Vethan, “Sorumluluk ve yetki çizgileri belgelenmiyorsa, iş kararsızlaşıyor”dedi.

Vethan, aile işletmelerinin sorumluluk ve yetki çizgilerini belirleyen iyi tanımlanmış bir plana sahip olmasını önerir. Ayrıca, bir anlaşmazlık çözme süreci oluşturmayı ve herhangi bir şikayetin çözümünde bir aile danışmanı veya danışma kurulunun yardımını da eklemeyi öneriyor.