Yatırım Yapmadan Önce Neler Yapmalısınız?

Artık bir girişime ya da bir ürüne yatırım yapmanın zamanı geldiğini mi hissediyorsunuz? Belki de gerçekten zamanı gelmiştir! Yine de sağlam adımlarla bir yatırım yapmanız gerektiğini size hatırlatmak istiyoruz, ne yazık ki herkesin yatırım yapmak için iyi bir finansal durumu olmayabiliyor ve fevri davranıp yaptığı yatırımdan zararla çıkabilir. Artan hisselere ve öne çıkan ürünlere göre hızlıca davranmak gerekebilir ancak her daim işinizi ve yatırımınızı sağlama almalısınız, bu noktada hata yapmayı en aza indirge melisiniz. Yatırımınızı gerçekleştirmeden önce bazı yapmanız gerekenleri sizin için sıraladık:

Net Kazancınız En Çok Öncelik Verdiğiniz Nokta Olsun

Net kazancın ne olduğunu tam bilmiyorsanız bunu eviniz, arabanız, kısacası sahip olduğunuz ve tekrar satılabilen her şeyin toplam değeri ve hesaplarınız ve yatırımlarınızın bakiyesi olarak adlandırabiliriz. Örneğin 100 bin TL değerinde bir eviniz ve satabileceğiniz 10 bin TL değerinde bir arabanız var ancak 50 bin TL değerinde bir borcunuz varsa net kazancınız 60 bin TL değerinde olacaktır. Bu sebeple finansal odak noktasınız hep bu rakam üzerinden olmalıdır, kazancınızı yükseltip borçlarınızı kapatarak net kazancınızı daha iyi bir noktaya getirmek sizin elinizde.

Bütün Kredi Kart Ve Benzeri Ödemelerinizi Bitirin

Net kazanç ile ilgili söylenenleri göz önünde bulundurursanız kredi kartlarınızı ve ilgili borçlarınızı kapatmayı bir an önce planlamalısınız. Borçlarınızı kapattığınız noktada bu durum net kazancınız üzerinde de oldukça olumlu bir etki yaratacaktır.

Bazı Alışkanlıklarınızdan Vazgeçmeye Hazır Olun

Yemek yediğiniz o lüks yerler, asla gitmediğiniz ama aylık üyeliğinizi ödediğiniz spor salonları ve dahası… Eğer yatırım yapmayı ve net kazancınızı dengelemeyi planlamaya başlıyorsanız bu ve benzeri alışkanlarınız geride bırakmaya hazır olmalısınız.

Acil Durumlarda Kullanacağınız Paranız Bulunsun

Harika bir yatırım planına sahip olabilirsiniz ancak ya işinizi kaybederseniz? Ya yatırım tarafında işleriniz umduğunuz gibi gitmezse ya da daha işin başında engeller ile karşılaşırsanız? Bu noktada pek çok insan kredi kartlarını kurtarıcı bir çözüm olarak görür ancak kredi kartlarından faydalanmak yanlıştır. Bu durumlar için acil durumlara yönelik kullanacağınız bir birikiminiz olması çok çok daha faydalı olur.

Hedeflerinizi Belirleyin Ve Yatırım Seçeneklerinizin Farkında Olun

Yatırım yapmanın ana esaslarından biri asla amacınız olmadan yatırım yapmamaktadır. Bunun sebebi ise riske girmek ve hata yapmaktan kaçınmaktır, en azından olabildiğince. Kısa ya da uzun vadeli yatırım yapacak olmanıza göre hedeflerinizi belirleyip neler yapabileceğinizi mutlaka göz önüne almayı unutmayın.