Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Fikirleri

Küçük işletmeler büyük işlemelere kıyasla çok daha kapsamlıdır. Siz de bu tarz bir girişimin içindeyseniz küçük işletmelerin önemini anlayabilirsiniz. İster sosyal bir girişimci olun ister başka bir alana dair bir girişimci, eğer küçük bir işletmenin başındaysanız sizi daha büyük ve yüksek noktalara götürecek yolun pazarlamadan geçtiğini bilmelisiniz. Basit bütçe düzenlemeleri ve doğru zaman planlaması ile siz de işletmenizi hiç beklemediğiniz noktalara çıkarabilirsiniz. Sosyal medya, PR çalışmaları ve daha pek çok seçeneğinin bulunduğu pazarlama dünyası size yeni kapılar açacak ve işletmenizi geliştirecektir.

Küçük işletmeler için önde gelen büyük pazarlama fikirleri arasında öncelikle müşteri hizmeti bulunuyor. Eğer işletmeniz sosyal medyada aktifse –ki mutlaka olmalı, bu kanal üzerinden yürüttüğünüz müşteri destek hattının önemini mutlaka benimsemelisiniz. Çoğu müşterinin bir markadan beklediği bir husus olan sosyal medyanın faydalarını siz de görebilirsiniz. Destek hattının yanı sıra sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar, görüşler ve geri bildirimler de işletmeniz için oldukça faydalı olacaktır; yorumlar olumlu olduğunda bu işletmeniz için en iyi reklam kampanyalarından biri olur. Bunun yanı sıra “word of marketing” dediğimiz alanın gücünü unutmamakta da fayda vardır: çevrimiçi görüş gibi çalışan bu yöntem sayesinde ününüz kulaktan kulağa hızla yayılabilir.

Peki işe alım yapmanın da sizin için bir pazarlama fikri olabileceğini söylesek ne dersiniz? Bu ne kadar zorlu bir süreç gibi olsa da İK departmanının yardımıyla hızlıca ve sağlıklı bir şekilde sonuçlanabilir. Pazarlama departmanına alacağınız çalışanlarınız ürününüzü ya da işletmenizi en iyi şekilde ortaya çıkaracak fikirler ile karşınıza çıkmalıdır. Onlar sayesinde yeni taktik ve hedefler belirleyebilir ve onların da şirketinizi benimsemesiyle çok daha ileriye doğru yol alabilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınız sizin şirketinizde başarılı ve mutlu oldukça işletmenizde olmaktan ne kadar mutlu olduklarını arkadaşlarına da anlatacaktır.

Bu noktada aslında anlatmak istediğimiz her çalışanınızın pazarlama stratejinizde önemli bir rol oynuyor olmasıdır. “Müşteri deneyimi” son zamanlarda oldukça konuşulan bir konu ve bu noktada çalışanlarınız şirketinizin müşteri deneyimi konusunda marka elçileri olarak öne çıkıyor. Cevapladıkları her telefon ve her mesaj markanızın nasıl bir tarza sahip olduğunu müşterilerinize gösterir. Bu sebeple alınan her aksiyon da müşterilerin beklentilerini karşılayacak seviyede olmalıdır.