Başarısızlık İçin Ekibinize İzin Verin!!

Yeni araştırmalar, başarısızlıkla birlikte olmanın kuruluşunuzu bir sonraki seviyeye taşımak için gerekli olan olabilir. Yakın zamanda İsviçre’de düzenlenen 2017 Dünya Ekonomik Forumunda sunulan bir çalışma, çalışanlara bir görev veya projedeki başarısızlığın dünyanın sonunun değil, artan satış ve üretkenliğe yol açabileceğini bildirmesine izin verdiğini ortaya koydu. Araştırmanın yazarları, “Başarısızlık, objektif anlamda, bir hedefe ulaşmaya çalışırken gerçekleşen bir olaydır” yazdı.

Çalışmanın yazarları, çalışanlara zaman zaman başarısızlık yapma izninin verilmesinin güven seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olduğuna inanıyor.

Araştırmacı yazarları, “Verilerimiz, güvenin çalışanların nesnel ve algılanmış başarılarını etkilediği fikrini destekliyor” dedi. “Sonuçlarımız, güven ve başarının olumlu bir geribildirim döngüsü oluşturduğu bir güven döngüsü ile tutarlı” dedi.

Araştırma, çalışanların başarısızlıkla ilgili düşünme şeklini değiştiren işverenlerin, kendilerine yüzde 30 daha fazla güvenen işçiler bulduklarını gördü. Performans artışı için kendine güvenin arttığını söylüyor.

Profesör Jason Schloetzer, yaptığı açıklamada “başarısızlığı cezalandırdığımızda, yaratıcılığı ve başarıyı sınırlayabilecek yeni fikirleri keşfetmekten çekiniriz” dedi. “Birçok şirket yöneticisi, yönetici ve ekip liderleri riskten kaçınmaya eğilimli olmakla birlikte, bu araştırma onlara iş yapma biçimini yeniden düşünmelerini teşvik edebilir.”

Sadece patronların çalışanlarına, bir işte aradıkları başarıya ulaşamayacağının anlaşılması için işçiler için gerçekten başarısız olmalarını söylemekten çok daha fazlasını gerektirir. Araştırmacılar, kuruluşların başarısızlığın olumlu olabileceği düşüncesinde bir kültür yaratması gerektiğini söyledi.

Profesör  Catherine Tinsley, “Güven belirli bir özellik değil, zamanla değişiyor” dedi. “Bu, başarısızlıktan kaynaklanıyor ve örgütsel bağlam da bu sürece yardımcı ya da zayıflatacak.”

Araştırma için iki yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya ve Güney Afrika’daki birden fazla şirkette 4000’den fazla çalışanı inceledi. Çalışılan şirketler arasında Tupperware Markaları vardı.

Araştırmacılar Tupperware’de çalışanların güveninin arttığını, satışların ortalama yüzde 22 oranında arttığını keşfetti.

Analiz edilen tüm organizasyonlara baktığımızda, araştırmanın yazarları, kendinden emin olan çalışanların geleceği konusunda daha iyimser olduklarını, iş yerindeki kutucuğun dışında düşünmeyi ve çalışma ortamındaki zorlukların üstesinden gelmeyi muhtemel bulduklarını söyledi.

Tinsley, “Güvenin, çalışanların, bir bütün olarak işin ve paydaşların yararlandığı, cinsiyet veya ülke ne olursa olsun, işçilerin ekonomik başarıları üzerinde somut bir etkisi var” dedi.