Daha Dikkatli Bir Lider Olmak!

738

Gittikçe yoğunlaşan ve birbirine bağlı bir dünyada, bitmeyen yapılacaklar.. En son ne zaman harekete geçtiniz ?

Dikkat çekici bir liderlik, basitçe çevrenizde neler olup bittiğinin farkında olduğunuz anlamına gelir.

Jolly “Hem organizasyon içinde hem de daha geniş iş ortamında çevreye dikkat etme yeteneğini içeriyor” dedi. “(Anlamı), şu anda olup bitenlere sunulmaktır … (ve) dikkatli ve yargısız olarak dinlemek. Dikkat çeken liderler, işbirliğine açıktır ve bunaltıcı olmamak koşuluyla yüksek seviyedeki belirsizlik ve karmaşıklıkla baş edebilmektedir.”

Norwood Hastanesi Başkan ve CEO’su Kim Bassett, belirli bir gündeki dikkat dağıtıcı akışın sürekli akışını ayarlama kabiliyeti dikkatli liderler için önemli bir nitelik olduğunu kaydetti.

Bassett, “Liderler, çeşitli formlarda çok fazla veri alarak ve bu bilgileri kararlara çevirmekten sorumludur” dedi. Dikkat çekici liderler, başkalarıyla e-posta ve kısa mesajlar yoluyla sürekli iletişim halindeyiz. Dikkat çeken liderler, konuların en önemlisi ve ön plana çıkma konusundaki tüm dikkatleri dağarcığına engel olmasına izin vermiyor “dedi.

Dikkat neden önemlidir ?

Aktif olarak daha dikkatli olmaya çalışmak, Jolly’nin “acele hastalığı” dediği şeyi “artan derecede karmaşık ve kaotik bir dünyaya anlaşılır bir tepki” olarak savaşmanın önemli bir yoludur.

Londra Business School’un web sitesinde yayınlanan bir video, acele edilen hastalığın, çoklu görev performansı ve hedefleri gerçekleştirme ile ilgili yüksekten kaynaklandığını açıklıyor.

Jolly, video hakkında bir makalede “Bitirmek iyi geliyor ve beynimiz bizi ödüllendiriyor” diye yazıyordu. “Yoğun çalışan yöneticilerin farkında olmadığı şey, böyle devam ederse sadece kariyerlerini değil sağlıklarını da etkileyecek olması” diyor.

FlatRate Moving CEO’su ve kurucusu Sharone Ben-Harosh, dikkatli liderlerin diğerlerine kendilerini yönlendirmesi konusunda ilham verdiğini belirtti.

Ben-Harosh, “Kişisel büyümeye yardımcı oluyor” dedi. “Eğer kendi liderliğini gösterebilirseniz, onlara aynı şeyi yapmaları için ilham verecek, dikkatli liderler olursunuz.”

Jolly, “Temel etki daha fazla odaklanma ve güven yaratarak insanlara daha fazla işbirliği ve esneklik sağlama” dedi.

Daha dikkatli bir lider olma

Londra Business School videosu, yavaşlamanın en iyi yolunun, düşünmeniz gereken alanı yaratarak, onu nasıl koruduğumuzdur: “Önemli önceliklerinize odaklanın, kuruluştaki iletişimleri yönetmek için temel kuralları belirleyin (ve onlara bağlı kalın). Düşünme zamanı, daha zeki değil, daha akıllıca çalışın. ” Bassett, liderlerin hayatlarında gerçekten önemli olan şeylerin önemini sergileyerek çalışanlarına iyi bir örnek oluşturabileceğini belirtti.

“Aile ve inanç, bunlar önce gelir” dedi. Şu an bu şeyler için dikkatli olursak, insanların çalışma hayatlarında da daha verimli olacaklarını düşünüyorum. Bu, çalışanlara özen göstermek ve onlara güvenli bir ortam sağlamak “dedi.