‘Çeşitlilik’ Eğitimi Nedir? Nasıl En İyi Fayda Nasıl Sağlanır?

Bazı işverenlerin işyerinde kültürel farklılıklar konusunda farkındalık yaratmaya çalıştıkları girişimlere rağmen, çabaları uzun süreli şekilde etkili olmayabilir.

Yakın zamanda Psikolojik Bülten’de yayınlanan bir araştırmada, bir çok çalışan eğitimden sonra kültürel farkındalığa bir başlangıç ​​yaparken, bu konuda ki eski düşünceleri zaman içerisinde geri döndü. Araştırmacılar, çeşitlilik eğitiminin başarılı olabilmesi için zorunlu olmasının gerektiğini ve diğer girişimlerle entegre olması gerektiğini belirtti.

Ek olarak, işverenler eğitimin sunum şeklini değiştirmelidir. Çalışmanın yazarları, çalışanların ders tartışma ve alıştırmalar da dahil olmak üzere çeşitli öğretim yöntemlerini kullandıklarında çeşitlilik eğitimine daha olumlu tepki gösterdiklerini keşfettiler. Doçent Kate Bezrukova, çeşitlilik programlarının, azınlık profesyonelleri için rehberlik veya ağ oluşturma grupları gibi bir dizi ilgili girişimin bir parçası olarak verildiği zaman çok büyük bir etkiye sahip olduklarını söyledi. .

Bezrukova, “Kuruluşlar çeşitlilik konusunda taahhüdünü sergilediğinde, çalışanlar bu toplumsal konuları öğrenmek ve anlamak ve günlük etkileşimlerini uygulamak için daha fazla motive olmaktadırlar” dedi.

Araştırmacılar çeşitlilik eğitimi üzerine 40 yıldan fazla araştırmayı analiz ettiler. 260 çalışma ve çeşitli alanlardaki 29.000’den fazla katılımcının verilerini bir araya getirdi. Araştırmanın tümü incelendikten sonra, araştırmanın yazarları, çeşitlilik eğitiminin, çalışanların farklı grupların tutum ve davranışları üzerinde olumlu etkileri olduğunu keşfettiler. Bununla birlikte, zamanla, çalışanların kültürel bilgileri aynı kalırken ya da artarken, tutumları eğitimden önce hallerine geriledi.

Bezrukova, “Bu eğitimin değişmeye çalıştığı tutumlar genellikle güçlü, duygu tarafından yönlendirilen ve kişisel kimliklerine bağlı ve onlara uzun vadeli etkilerin sürdürülebilir olduğuna dair çok az kanıt bulduk” dedi. “Ancak, insanlar meslektaşları veya hatta medya tarafından eğitim kapsamındaki senaryolar hatırlatıldığında, öğrendiklerini korumak veya genişletmek mümkün.”

Bezrukova,”sonunda çeşitlilik eğitiminin örgütlerde önyargı ve önyargıları ele almaya büyük bir olumlu etki yapabileceğini söyledi. Bununla birlikte anahtar eğitimin doğru şekilde yapılmasını sağlar” dedi.