Girişiminizi Sosyal Medyada Öne Çıkaracak Yollar

Sosyal medya trafiğinizin sağlıklı bir şekilde geri dönüşünü almak zor olabilir. Bunun sebebi ise internette vakit geçirenlerin genellikle web sitelerde gezinip keyifli vakit geçirmesi ve bir şey satın alma odağına sahip olmamasıdır. Ancak doğru strateji ile bu durumu tam tersine çevirmek sizin elinizde olabilir.

Öncelikle trafiği doğru bir şekilde yönetmelisiniz. Herkes web sitesine daha çok trafik çekmek ister, bunu mutlaka siz de istiyor olmalısınız. İstatistiklerin artması güzel bir gelişme olarak sayılabilir ancak önemli olan sonunda elde ettiğiniz satış rakamlarıdır. Daha çok kullanıcıyı çekip daha çok satış yapmak için işletmenizin satıcı profilini belirlemelisiniz. Satıcı profilini belirlerken ideal satıcınızın davranışlarını ve ilgi alanlarını belirlersiniz, buna beğendikleri, beğenmedikleri, yaş aralığı, onları motive eden şeyler ve daha pek çok detay dahildir. Müşterinizi daha iyi tanıdıkça reklam ve içerikleriniz de daha iyi olacaktır.

Web sitenizin bir açılış sayfasına mutlaka ihtiyacı vardır. “Landing page” dediğimiz açılış sayfası işletmenizin değerini, misyonunu, vizyonunu, iletişim bilgilerini ya da pazarlamada öne çıkarmak istediğiniz ne varsa onu kullanabileceğiniz bir fırsattır. Eğer sadece herhangi bir içerik paylaşacaksanız kullanıcıların web sitenize giriş yaptığında harekete geçmelerini sağlayacak bir “pop-up” eklemek isteyebilirsiniz. Bu eklenti onların iletişim bilgilerini isteyebilir ya da başka bir amaç için de kullanılabilir.

Ne yazık ki pek çok dijital pazarlama uzmanı kısa vade odaklı amaçlar üzerine çalışmalarını yürütüyor. Kısa sürede satış gerçekleşmezse, istenilene ulaşılamıyor. Müşteriler sadece ürünü satın alıp gitmektense işletme ya da marka ile daha uzun süreli bir ilişki kurma peşindeler. Marka ile konuşmak, dertlerini anlatmak, kısacası markanın ona değer vermesini istiyorlar. Müşterilerinize sosyal medyada cevap verin, onlara düşüncelerinin önemli olduğunu hissettirin.

En önemlisi test etmeyi ve işletmenizi dijital dünyada geliştirmeyi unutmayın. Yaptığınız işi ve ürettiğiniz içerikleri her daim test etmeniz gerekiyor. Daha çok test yaptıkça içeriğinizi daha iyi optimize edebilirsiniz. Örneğin açılış sayfasında kullandığınız bir içeriği sosyal medya hesaplarınızda da test edebilir ve iki mecranın arasındaki farkları gözlemleyebilirsiniz. Testin başında iyi sonuçlar elde etmiş olsanız bile tekrar ve tekrar test edin. Test ve analiz etmek müşterilerinizin tercihlerini anlamanızda da yardımcı olur.

Sosyal medya trafiği diğer kaynakların aksine daha farklıdır. Diğerlerine nazaran biraz daha zor bir süreçtir ancak buna değmektedir. Müşterileriniz sosyal medyada sizin marka elçilerinizdir. Onları dinleyip, onlara değer verdiğinizi gösterdiğinizde müşterileriniz de aynısını sosyal medya üzerinden gösteriyor olacaktır.