İngiltere’de Nasıl Şirket Kurulur?

Pandemi sonrasındaki süreçte dünya ekonomisinin farklı bir yöne evrilmesi ve bundan olumsuz yönde etkilenen ülkelerin arasında Türkiye’nin olması, birçok yatırımcıyı ticaret yapmak için başka ülke arayışlarına soktu. İngiltere de bu ülkelerden birisi hatta en önemlisi olarak öne çıkıyor. Çünkü pandemi sonrası ekonomik olarak Avrupa’da hala güç kaybetmeyen bir ülke konumunda. Bu özelliğiyle İngiltere tüm girişimcileri cezbediyor.

Türkiye’de geçerli olan ticari işleyiş İngiltere’de de hemen hemen aynıdır. Eğer bu ülkede şirket kurulduğu taktirde Türk yatırımcılar zorluk çekmeden süreçleri atlatabilmektedir. Ancak elbette tüm bunlar için öncelikli olarak şirket kurulması gerekir. Peki İngiltere’de nasıl şirket kurulur?

İngiltere’de Şirket Nasıl Kurulur?

Ticarette uzun vadede büyüme ve iyi bir vergi sisteminden yararlanmak için dünyada en önemli ülkelerden birisi de İngiltere’dir. Her yıl binlerce yabancı kişi bu ülkeye şirket kurmak için başvuruyor. Ülkemiz girişimcileri için de durum aynı. Mevcut şirketini İngiltere’ye taşımak ya da yeniden şirket kurmak isteyen girişimciler birtakım kurallara uyarak İngiltere hükümetine başvuruda bulunuyor.

Ülkemizdeki girişimcilerin İngiltere’de şirket kurmak istemesinin birçok sebebi mevcut. Bunlardan en önemlisi İngiliz yasalarının ve vergilendirme sisteminin tamamen ticaret dostu olmasıdır. Türkiye ile kıyaslandığında arada büyük bir fark olduğunu söylemek mümkün. Peki İngiltere’deki şirket türleri nelerdir? Birkaç maddede belirtmek mümkün.

  • Sınırlı Sorumluluk Ortaklığı (LLP)
  • Kamu Limited Şirketi (PLC)
  • Garantili Özel Limited Şirket (PLG)
  • Hisse Bazında Özel Limited Şirket (PLS)
  • Özel Sınırsız Şirket (PUC)

Şirket kurmak isteyenlerin uyması gereken birtakım adımlar vardır. Bunlardan ilki hangi şirket türünde kurulum yaptırmak istediklerine karar verilmesidir. Ancak tecrübeli kişilerin ortak görüşüne göre İngiltere’de en doğru şirket türü limited olarak ifade ediliyor. Çünkü veri sisteminin avantajlarından en iyi bu şirket türündekiler faydalanıyor.

Sonrasındaki adım şirket adının belirlenmesi olacaktır. Fakat bu işlem basit görülse de İngiltere’de her gün bin beş yüz farklı şirketin kurulduğu göz önünde bulundurulunca isim bulmak hayli zor bir süreç. Son adım olarak gerekli evrakların toplanması olacaktır.

İngiltere’de Şirket Kurmak İçin Gereken Şartlar ve Belgeler

İngiltere’de şirket kurmak için şirket kaydının yapılması gerekir. Bu kayıt esnasında da İngiliz yasalarının belirlediği birtakım prosedürler ve kurallar vardır. Bunlar hayli karmaşık süreç olsa da profesyonel aracı kurumlarca destek sağlandığında kolay bir hale dönüşür. Fakat temelde 2 tür belge ihtiyacı vardır. Bunlardan ilki kimlik belgesidir. Pasaport, ehliyet ya da çipli kimlik kartı geçerli sayılmaktadır.

İngiltere’de şirket kurmak için gereken belgelerden bir diğeri ise adres belgesidir. Bu belgenin giderilmesi için ikametgâha ait bir elektrik ya da su aboneliği faturası yeterli olacaktır. Tüm bu süreçler doğru olarak icra edildiği taktirde İngiliz hükümetinden onay bekleme sürecine girilir. Olumlu değerlendirilmesi durumunda artık şirket kurmanın önünde herhangi bir engel kalmamış olur.

İngiltere’ye Gitmeden Şirket Kurmak Mümkün mü?

İngiltere’de şirket kurmak isteyen Türk girişimcilerin bu süreçte karşısına birçok sorunsal çıkmaktadır. Bunlardan en belirgini de İngiltere’ye gitmeden şirket kurmak mümkün mü sorusudur. Ancak belirtmeliyiz ki ne yazık ki İngiltere’ye gitmeden şirket kurmak, Türk girişimciler için mümkün değildir. Normalde İngiliz hükümetinin böyle bir uygulaması olsa da bu haktan sadece Birleşik Krallığa bağlı ülkeler yararlanabilmektedir.

İngiltere’de sıfırdan şirket kurmak oldukça zordur. Eğer Türk girişimciler İngiltere’de şirket kurmak istiyorsa oraya yatırım ya da turist vizesiyle giriş yapması gerekir. Aksi halde şirket kuruluşu için başlangıç adımlarının atılması mümkün değildir.