Sermayesiz Para Kazanma Fikirleri

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hiçbir sermaye ortaya koymadan kazanç elde edebileceğiniz pek çok platform ortaya çıkmıştır. Eğer zarar etmeden ekstra kazanç elde edebileceğiniz ya da tamamen gelirinizi bu platformlar aracılığıyla elde edebileceğiniz fikirler arıyorsanız; gelin bu sermayesiz para kazanma fikirlerine birlikte göz atalım.

1.     İnternet Üzerinden Oda Kiralamak – Airbnb

Airbnb, internet üzerinden ev ya da oda kiralayabileceğiniz bir platformdur. Dilerseniz evin tamamını dilerseniz ortak ya da ayrı bir odasını bir/birden fazla misafire kiralayabilirsiniz.

Platforma üye olmak ve evin reklamını yapmak tamamen ücretsizdir. Misafirin girişinden 24 saat sonra paranız hesabınıza gönderilir. Aynı zamanda tur, ekipman kiralama gibi farklı hizmetler sunarak ekstra para kazanma imkanından yararlanabilirsiniz.

Hafta sonu, özel günler ve mevsimlere göre özel fiyatlandırma yapabilirsiniz. Yine Airbnb ile para kazanmak için odayı günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralayabilirsiniz.

2.     El Yapımı Ürünler Satmak – Etsy

Günümüzün fabrikalaşma ve sanayileşme eğilimi, el yapımı ürünlere olan ilginin artmasını sağlamıştır. Eğer el işlerine yatkınsanız yaptığınız ürünleri Etsy üzerinden satarak para kazanabilirsiniz.

Takı, fotoğraf, heykel, ahşap işleri, resim, seramik ve daha pek çok farklı kategoride el yapımı ürünlerinizi Etsy ile alıcılara ulaştırabilirsiniz. Etsy üzerinden satış yapmak için hemen online mağaza açabilir ve ürünlerinizi sergileyebilirsiniz.

Eğer Etsy üzerinden satış yapmak istiyorsanız platform, ürünleri sizin tasarladığınızdan emin olmak için özgün ve sizin çektiğiniz ürün fotoğraflarını tercih etmektedir. Ürünlerinizin güzel ve kaliteli fotoğraflarını çekerek mağazanıza yükleyebilir; böylelikle satıcılar arasında ön plana çıkıp, karlı satışlara imza atabilirsiniz.

3.     Anket Doldurarak Para Kazanmak

Malum çağımız teknoloji çağı. Bu nedenle hem web siteleri hem de uygulamalar kullanıcı geri dönüşüne ve anket verilerine çok önem vermektedir. Hem ulusal hem de uluslararası platformların sunduğu anket doldurarak para kazanma yöntemi ile doldurduğunuz anket başına ödeme alabilirsiniz. Burada ne kadar kazanç elde edeceğiniz anket doldurduğunuz platforma ya da anketin kaç soruluk olduğuna göre değişim gösterecektir.

Yabancı platformlarda anket doldurma için verilen ücretler, platformun kurulduğu ülkenin para birimine göre belirlenmektedir. Anket doldurma uygulamaları iyi bir ek kazanç elde etmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

4.     Youtube Üzerinden Para Kazanmak

Youtube görsel olarak izleyicilere hitap eden, pek çok sayıda içeriğin kullanıcılara sunulduğu bir platformdur. Çağımızın en çok sevilen ve ziyaret edilen platformlarından birisi olması da Youtube’u sermayesiz bir şekilde kazanç elde etmek için ideal bir ortam haline getirmektedir. Ancak kazanç elde ederken yerine getirmeniz gereken birtakım şartlar vardır. Eğer Youtube ile para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki şartları yerine getirmelisiniz;

  • Öncelikle Youtube hesabınızda oturum açmanız ve içerik stüdyonuza gitmeniz gerekmektedir. Buradan durum ve özellikler kısmından para kazanma özelliğini aktif hale getirmeniz gerekir. Bu işlemleri yaparak başvuruda bulunursunuz.
  • Başvurunuzun olumlu sonuçlanması gerekir.
  • Kanalınızın Youtube İş Ortaklığı Programı tarafından belirlenen politikalara uygun olması gerekir. Politika kuralları dışında olan kanallar ile Youtube ortaklık yapmamaktadır.
  • Son 12 ay içerisinde 4000 saati aşan bir genel izlenme süresine sahip olmanız şartı vardır.
  • Youtube tarafından belirlenen ülke ya da bölgelerden birisinde yaşıyor olmanız gerekir.
  • Google Adsense hesabınızın olması lazımdır.
  • Kanalınıza abone olan 1000’i aşkın kişinin bulunması gerekir.

5.     İnternetten Fotoğraf Satışı Yapmak

Fotoğraflar; hem stok görsel hem de bireysel olarak dergi, site ve uygulama gibi pek çok farklı alanda kullanılan imgelerdir. Bu nedenle kaliteli, özgün ve dikkat çekici fotoğraflara olan ihtiyaç gün geçtikçe artış göstermektedir.

Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve fotoğraflarınız aracılığıyla kazanç elde etmek istiyorsanız; Alamy, Adobe Stock, Shutterstock, Crestock, Fotomoto ve Snapped4U gibi pek çok web sitesinde üyelik oluşturabilirsiniz. Yine fotoğraf satışı yapmak için kendi sitenizi açabilirsiniz.