Dropshipping Nedir?

Çevrimiçi bir iş fırsatı arıyorsanız, büyük olasılıkla stoksuz satışla karşılaşmışsınızdır. Dropshipping, hevesli e-ticaret girişimcisi için yüksek getiri sağlayabilen çevrimiçi bir iş modelidir. Az miktarda başlangıç ​​sermayesi ve biraz da öz sermaye ile stoksuz satış yapmaya başlamak mümkündür. Başarıyı görmeye başladığınızda, reklamcılık ve marka oluşturmaya daha fazla kaynak ayırarak ölçeklendirebilirsiniz. Ancak stoksuz satış nasıl çalışır ve girişimcilik hayalinizi gerçekleştirmek için neden bu modeli seçmelisiniz? Daha fazla ilerlemeden önce, ‘dropshipping nedir?’ sorusuna bir yanıtınız olması önemlidir.

Dropshipping nedir?

Dropshipping, çevrimiçi mağazalar için bir tür perakende sipariş karşılama yöntemidir; burada tüccarlar, envanteri depolamak yerine, müşteriler sipariş verirken üçüncü taraf tedarikçilerden ürün satın alır. Ürünler daha sonra doğrudan tüketiciye gönderilir. Bu şekilde, satıcı ürünü doğrudan ele almak zorunda kalmaz. Tanıdık geliyor mu?

Perakende mağaza müdürü için, sevkiyat ve sipariş karşılama söz konusu olduğunda, bu çoğunlukla uygulamalı bir süreçtir. Satıcının herhangi bir şekilde ürünleri stoklaması, envanteri toplu olarak sipariş etmesi veya siparişleri fiziksel olarak yerine getirmesi gerekmez. Bunun yerine, üçüncü taraf tedarikçi, ürünleri satıcı adına gönderir.

Dropshipping girişimciler için harikadır çünkü bir mağaza işletmek geleneksel perakende modeli kadar operasyonel sermaye gerektirmez. Gerçek bir mağaza açmanız, çalışanları işe almanız, ışıkları açık tutmanız, genel gider ödemeniz veya ürün stoklamanız gerekmez. Bunun yerine, çevrimiçi bir mağaza açarsınız ve hali hazır da ürünleri ve depo alanı olan tedarikçilerden toptan satın alırsınız.

Dropshipper Nedir?

Dropshipper, perakende satıcı için envanteri yöneten ve siparişlerini müşterisine gönderen bir üretici veya tedarikçidir. Tüccar, esas olarak mağazaya trafik çekerek ve siparişleri işleyerek müşteri kazanmaktan sorumludur; bu, etkili bir şekilde aracı olacağınız anlamına gelir. Buna rağmen, sattığınız ürünleri işaretleyerek kardan aslan payını alacaksınız. Bu basit bir iş modeli ve çok ödüllendirici olabilir.

Milyonlarca girişimci, giriş engellerinin düşük olması ve piyasaya sürülmesi için daha az para gerektirmesi nedeniyle dropshipping’e akın ediyor. Muhtemelen bu yüzden ilgileniyorsunuz! Ve en iyi haber? Dropshipping ile doğrudan dizüstü bilgisayarınızdan uzun vadede sürdürülebilir bir iş kurabilirsiniz.

Elbette, bu iş modelinin hem dezavantajları hem de avantajları vardır ve kendi stoksuz satış e-ticaret işinizi kurmadan önce bunlara bakmamız önemlidir.

Dropshipping’in Faydaları

Stoksuz satış işi kurmak kolaydır

Dropshipping’e başlamak için önceden iş deneyimine ihtiyacınız yok. Temel bilgileri öğrenmek için biraz zaman ayırırsanız, hızlı bir şekilde bir iş kurabilir ve gerisini ilerledikçe öğrenebilirsiniz.

Dropshipping ölçeklenebilir

Büyüdükçe, iş modelinizin çok fazla değişmesi gerekmez. Büyüdükçe satış ve pazarlamaya daha fazla çalışmanız gerekecek, ancak daha fazla sipariş işlemek dışında gününüz aşağı yukarı aynı kalacak.

Stoksuz satışın faydalarından biri, ölçeklendirme yaptığınızda altyapı maliyetlerinin birden fırlamamasıdır. Bu nedenle, işinizin pazarlama tarafına ayırmanız gereken daha fazla şey kaldı. İşletmenizi tanıtmaya ve harika müşteri deneyimleri sunmaya ne kadar çok odaklanırsanız, o kadar iyi durumda olursunuz.

Dropshipping ofis gerektirmez

Tüm bir işletmeyi doğrudan dizüstü bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz ve herhangi bir üst düzey yatırım yapmanız gerekmez. En büyük gideriniz, mağazanız daha fazla ivme kazandıkça ölçekleyebileceğiniz bir bütçe olan reklam olacaktır. İşletmeniz büyüse bile, maliyetleriniz oldukça düşük olacaktır, özellikle geleneksel işletme giderleriyle karşılaştırıldığında.

Dropshipping esnektir

En büyük avantajlarından biridir. Kendi patronunuz olur ve kendi kurallarınızı belirlersiniz. Açık ara herkesin takip edebileceği en esnek kariyerlerden biri.

Bir dizüstü bilgisayardan biraz daha fazlasıyla evden çalışabilir ve sizin için en uygun olan zamanlarda çalışabilirsiniz. Bu, kendileri için çalışan bir iş isteyen girişimciler için idealdir. İşleri halletmek için geriye doğru eğilmek zorunda kalmayacaksınız. Bunun yerine, kendi hızınızı belirlersiniz.

Dropshipping fazlasıyla esnektir, çünkü işinize yarayacak kararlar almanız için size bolca alan sağlar. Yeni ürünleri istediğiniz zaman kolayca listeleyebilir, stratejilerinizi anında ayarlayabilirsiniz. Tatile gidiyorsanız, uzaktayken pasif gelir elde etmek için her şeyi otomatikleştirebilirsiniz.

Dropshipping’i yönetmek kolaydır

Personel işe almak veya depo alanı kiralamak gibi çok fazla taahhütte bulunmanızı gerektirmediği için her şeyi çok az güçlükle yönetebilirsiniz. Tedarikçileri bulduktan ve her şeyi ayarladıktan sonra, çoğunlukla yalnızca çevrimiçi vitrininizi yönetmekten sorumlusunuz.

Dropshipping’in Dezavantajları

Dropshipping’in küçük marjları vardır

Dropshipping’in dezavantajlarından biri, başlangıçta düşük marjlar beklemeniz gerektiğidir. Bu, karlı olamayacağı anlamına gelmez, ancak bazı nişlerde ürün marjının küçük olabileceğini bilmelisiniz.

Bu sorun, özellikle süper rekabetçi bir niş içinde stoksuz satış yaparken sorunludur. Müşterilerin dikkatini çekmek için savaşırken, arzu ettiğiniz kârı elde etmek zor olabilir. Ancak, doğru nişi seçerseniz ve doğru kitleyi hedeflerseniz, daha geniş marjlar elde etme olasılığınız çok daha yüksektir. Daha düşük rekabetin olduğu nişlerde, daha iyi marjlara da sahip olursunuz, ancak bir noktada satışlar durmaya başlayabilir. Bu nedenle birçok stoksuz satış mağazasının başarısı, yüksek hacimli satışlar sağlayan yüksek düzeyde optimize edilmiş reklamlara bağlıdır.

Dropshipping, sipariş işlemeyi karmaşıklaştırabilir

Dropshipping basit görünüyor: Müşteri siparişleri, siz işleme koyuyorsunuz ve tedarikçiniz yerine getiriyor. Ve çoğunlukla, basittir.

Ancak, birden fazla tedarikçiden ürün tedarik ediyorsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tedarikçilerinizden her biri, hem siz hem de müşterileriniz için sorun teşkil eden farklı bir nakliye çözümü kullanabilir. Gönderim kurulumunuza bağlı olarak, özellikle birden fazla ürün gönderirken gönderim maliyeti yüksek olabilir.

Farklı tedarikçiler ayrıca işleme ve faturalandırma için farklı yapılara sahip olacaktır. Tedarikçilerinizle etkileşimi yönetmeniz gerektiğinden, bu bazen zor olabilir.

Dropshipping size fazla kontrol sağlamaz

Stoksuz satışın dezavantajlarından biri, stoksuz satış işleminin ürün stoklama, sipariş karşılama ve nakliye gibi belirli yönleri üzerinde kontrolünüz olmamasıdır. Her şeyi doğru yapmak ve sorunsuz çalışmak için tedarikçilerinize güvenmek zorundasınız. Bu kontrol eksikliği bazı girişimciler için rahatsız edici olabilir, ancak bu genellikle bir sorun değildir.

Bu sadece bir şeyler ters gittiğinde, yönetmenin zor olabileceği anlamına gelir. Tedarikçi sorunları bazen müşteriyi elde tutma sorunlarına neden olsa da, doğru hasar kontrolü ile bunları azaltabilir ve müşteri kaybını mutlak minimumda tutabilirsiniz.

Dropshipping, müşteri hizmetlerini daha zorlu hale getirir 

Siparişler yanlış gittiğinde veya tedarikçiler başarısız olduğunda ortaya çıkan başka bir sorundur. Yalnızca mağaza sahibi olduğunuz ve çok fazla kontrolünüz olmadığı için siparişleri düzenlemek ve müşteri desteğini yönetmek zor olabilir.

Dropshipping’in en talihsiz dezavantajlarından biri, müşterileriniz şikayet ettiğinde suçu üstlenmeniz gerektiğidir. Her şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz ve tedarikçilerinizin sorunları varsa yine de sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte, tedarikçileriniz adına sorumluluk almak ve hatayı üstlenmek iş modelinin bir parçasıdır, bu yüzden acele etmeyin!