Hayatınızı Değiştirecek 8 Adobe Programı

Creative Cloud paketinin hemen hemen her yaratıcı ihtiyacı karşıladığı düşünüldüğünde, Adobe yazılım listesi oldukça uzundur. İster grafik tasarımcı, web tasarımcısı, fotoğrafçı, illüstratör, pazarlama uzmanı olun, ister TV ve filmlerde çalışıyor olun, mesleğinizin endüstri standardı olarak kabul ettiği araçların çoğuna sahiptir.

Ancak çoğu Adobe yazılımı bir abonelik gerektirir. Potansiyel aboneler, yalnızca tek bir uygulamaya, Fotoğraf Planına veya tüm Creative Cloud paketine kaydolma seçeneğine sahiptir (bir Adobe Creative Cloud indirimi için gözünüzü dört açın). Bu büyük bir karardır, bu nedenle tam olarak ne satın aldığınızın farkında olmanız hayati önem taşır. Toplamda 50’den fazla, evet 50’den fazla uygulama olmasına rağmen, kesinlikle bilmeniz gereken 8 ana uygulama var.

Bu Adobe yazılım listesinde, öne çıkan 8 uygulamayı bir araya getiriyoruz ve basit terimlerle ne yaptıklarını ve bunlara neden ihtiyaç duyabileceğinizi açıklıyoruz.

Adobe Photoshop

Şunlar için kullanılır: Görüntü düzenleme ve işleme, fotoğraf rötuşlama, grafik tasarım, web ve uygulama prototipleme, 3D modelleme | Platformlar: Mac, Windows, iPad

Görüntüleri düzenlemek istiyorsanız, Photoshop endüstri standardıdır; o kadar ki ‘Photoshop’ kelimesi fiil haline bile geldi. Ancak Photoshop’un yaptığı tek şey fotoğraflarda ince ayar yapmak değildir, aynı zamanda tam teşekküllü bir grafik düzenleyicidir.

Photoshop, örneğin raster görüntüleri, grafikleri ve metni birden çok katmanda düzenlemek ve oluşturmak için kullanılabilir; metin ve vektör grafiklerini düzenlemek ve işlemek; ve 3D grafikler ve videolar oluşturun ve düzenleyin. Bu geniş yetenek yelpazesi, Photoshop’un yalnızca fotoğrafçılar ve fotoğraf rötuşçuları tarafından değil, aynı zamanda dijital sanatçılar, grafik tasarımcılar ve sanat yönetmenleri ve hatta giderek artan şekilde 3D tasarımcılar ve VFX sanatçıları tarafından kullanıldığı anlamına gelir.

Photoshop’un vektör grafikleriyle çalışan Illustrator’ın aksine raster grafiklerle çalıştığını unutmamak önemlidir.

Adobe Illustrator

Şunlar için kullanılır: İllüstrasyon, vektör grafikleri tasarlama | Platformlar: Mac, Windows, iPad

Photoshop’un geniş ve sürekli genişleyen yetenekleri olsa da, Illustrator çok daha fazla belirli görevlere odaklanır. Esasen vektör grafiklerine dayalı bir çizim programıdır (raster grafiklerden daha az ayrıntı içerir ve sonsuz ölçeklenebilir). Adından da anlaşılacağı gibi, Illustrator en çok sanatçılar, illüstratörler ve grafik tasarımcılar tarafından logolar, simgeler ve infografikler gibi basit grafiklerden karmaşık çizimlere ve aradaki her şeye kadar her şeyi oluşturmak için kullanılır. İPad için Illustrator da yakın zamanda piyasaya sürüldü.

Adobe After Effects

Görsel efektler, hareketli grafikler ve birleştirme için kullanılır, VFX, hareketli grafikler, birleştirme | Platformlar: Mac, Windows

After Effects, görsel efektler, hareketli grafikler ve birleştirme için popüler bir araçtır, dolayısıyla bir Adobe yazılım listesinde değerli bir giriştir. Tüm bir filmi oluşturmak için kullanmasanız da, bir yaratıcı stüdyo tarafından, örneğin bir web sitesinde, açıklayıcı bir videoda öne çıkaracağınız türden basit animasyonlar oluşturmak için kullanılabilir.

After Effects ayrıca film yapımı ve televizyonun post prodüksiyon sürecinde, anahtarlama, izleme ve birleştirme gibi görevler ve patlamalar ve yıldırım çarpmaları gibi görsel efektler oluşturma gibi görevler için kullanılır. Diğer Adobe uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olmasının yanı sıra, Maxon’un 3D uygulaması Cinema 4D ile de güzel bir şekilde oynuyor.

Adobe XD

Adobe’nin web ve mobil prototip oluşturma yazılımı, web ve uygulama prototipleme | Platformlar: Mac, Windows, test / iOS ve Android

Adobe’nin Sketch’e rakibi olarak birkaç yıl önce piyasaya sürülen Adobe XD, web ve mobil uygulamaları prototiplemek için vektör tabanlı bir UX aracıdır. Başka bir deyişle, tüm uygulamayı XD’de oluşturmazsınız, ancak arayüzü görselleştirmek ve tüm farklı parçaların nasıl çalıştığını ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu tanımlamak için kullanırsınız. Bu, son kodlamaya başlamadan önce her şeyin doğru şekilde çalışmasını kolaylaştırır. XD’nin başlangıç ​​planının ücretsiz olduğunu ve kullanmak için Creative Cloud aboneliğine ihtiyacınız olmadığını unutmayın.

Adobe InDesign CC

Masaüstü yayıncılık için tercih edilen yazılım, kullanım alanı: Masaüstü yayıncılık | Platformlar: Mac, Windows

InDesign, öncelikle yazdırma için kullanılan, ancak aynı zamanda dijital yayıncılık yeteneklerine de sahip bir sayfa düzeni aracıdır. Yayıncılık endüstrisi için endüstri standardı araç, genellikle grafik tasarımcıları ve prodüksiyon sanatçıları tarafından poster, el ilanı, broşür, dergi, gazete, sunum, kitap ve e-kitap oluşturmak için kullanılır.

Adobe Lightroom

Adobe’nin görüntü düzenleme ve işleme yazılımı, şunlar için kullanılır: Görüntü düzenleme ve işleme | Platformlar: Windows, Mac, iOS, Android

Lightroom, görüntü düzenleme ve görüntü işleme için bir araç ailesidir. Gücü öncelikle birincisinde yatmaktadır ve çok sayıda görüntüyü işlemesi gereken bir fotoğraf stüdyosu veya fotoğrafçı için iyi bir araçtır. Photoshop tarafından sunulan tüm görüntü düzenleme özelliklerine sahip değildir, ancak bu standart görevler için kullanımı daha kolay olan daha basit bir arayüz sağlar. Hem orijinal görüntünün hem de ona uyguladığınız düzenlemelerin ayrı ayrı kaydeder; bu nedenle, işler istediğiniz gibi olmazsa değişiklikleri geri almak kolaydır.

Adobe Premiere Pro

Kapsamlı video düzenleme aracı, şunlar için kullanılır: Video düzenleme | Platformlar: Windows, Mac

Premiere Pro, film ve TV endüstrisinin yanı sıra YouTuber’lar ve pazarlama ve tasarım stüdyoları tarafından reklamlardan ve müzik videolarından TV dizilerine ve uzun metrajlı filmlere kadar her şeyi düzenlemek için yaygın olarak kullanılan görsel bir zaman çizelgesine dayalı kapsamlı bir video düzenleme aracıdır. En son yeni özellikler arasında, çekiminize akıllı yeniden çerçeveleme uygulayan (aksiyonu farklı en boy oranları için çerçevenin içinde tutan) ve grafik öğelerini kılavuzlara, birbirlerine veya izlenen öğelere tutturma yeteneği yer alıyor.

Premiere Pro, genellikle After Effects, Audition ve Photoshop dahil olmak üzere Adobe yazılım listesindeki diğer Creative Cloud uygulamalarıyla birlikte kullanılır. Öğrenmesi oldukça karmaşık bir araçtır ve bu nedenle Adobe yakın zamanda yeni başlayanlar ve daha sıradan kullanıcılar için daha hafif bir video düzenleme uygulaması olan Premier Rush‘ı piyasaya sürdü.

Adobe Spark

Grafikler, web sayfaları ve videolar oluşturmak için kullanımı kolay araç, şunlar için kullanılır: Grafikler, web sayfaları ve kısa videolar oluşturma | Platformlar: Mac, Windows, iOS, Android

Adobe Spark, sosyal medya için kolay ve hızlı bir şekilde grafikler, web sayfaları ve kısa videolar oluşturmaya yönelik bir uygulama paketidir. Pazarlama ve sosyal medya profesyonellerinin yanı sıra Facebook, Twitter veya Instagram için harika içerik oluşturmak isteyen ancak Photoshop ve Illustrator gibi daha karmaşık yazılımları öğrenmeye vakti olmayan amatörler ve yeni başlayanlar hedefleniyor.