İşletmeniz İçin Pazarlama Odaklı Video Nasıl Hazırlarsınız?

Video içerik pazarlama, hedef kitlenizle iletişim kurmak için çok doğru bir yol olabilir. Kullanıcıların zaman kaybetmeden bilgileri net ve sade bir formatta görmek istedikleri bir dünyada olduğumuzu düşünürsek video en doğru araç olarak bile kabul edilebilir. Pek çok işletme sahibi video tarafına uzak olabilir ancak gerçekte girişiminiz ya da işletmeniz için video çekmek oldukça kolay ve eğlenceli bir iştir!

Video çekerek hikayeler paylaşabilir, markanızın değerini farklı bir açıdan gösterebilir ve bu sayede kullanıcılarınızla daha yakın bir bağ kurabilirsiniz. Son yıllarda yapılan araştırmalar gün geçtikçe daha çok insanın online olarak video izlemeyi tercih ettiğini göstermiştir. Siz de önerdiğimiz birkaç tavsiyeye uyarak hemen işe koyulmaya başlayabilirsiniz.

İşe başlamadan önce video içerisinde iletmek istediğiniz mesaja ya da slogana karar verin, bu tıpkı bir blog yazısı yazmak gibidir, iyi video iyi bir içerik ile başlar. Bazı araç ve uygulamaları kullanarak yarattığınız içeriğe farklı bir hava katabilirsiniz, böylece markanız daha havalı ve modern gözükebilir.

Mesajı belirlediniz mi? Şimdi de sonu belirlemelisiniz. Video başından sonuna kadar tutarlı bir şekilde devam etmelidir. Video sonunda neyi başaracağınızı bilmek sizi doğru yolda tutacaktır. Bunu belirlerken izleyicilerin video sonunda neyi bilmeleri gerektiğini ve içeriğin onları neye yapmaya teşvik etmesi gerektiğini kafanızda oturtmalısınız.

Yukarıda bahsettiğimiz iki esas detayı belirledikten sonra sıra “sebep” belirlemeye geldi. Videonun neden çekildiğini belirlemek sürecin en önemli noktasıdır. İzleyicilerin sunduğunuz ürünü satın almaları için ürününüze anlamlı bir değer katmayı denemelisiniz.

Mesajı, sloganı, sonunu ve sebebi belirlediniz. Bir sonraki adımda bütün belirlediğiniz esasları derleyip bir yol haritası ortaya çıkarın. Yol haritasına hareket planı da diyebiliriz. Adım adım bütün süreci detaylıca ortaya koyarsanız hikayeniz daha etkili olur ve istediğiniz sonuçları elde etme şansınız yükselir. Yol haritasını çıkartırken son sahneden geriye doğru gitmek sıklıkla tercih edilen bir seçenektir, bu sayede amacınıza daha rahat ulaşırsınız.

Video içeriğinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir ya da Youtube ve Vimeo gibi platformlardan öne çıkarmayı deneyebilirsiniz. Sosyal medya da pazarlama tarafında iyi bir plana sahip olursanız videonuz dilden dile dolaşacak ve kısa sürede üst sıralara tırmanacaktır!