Dijital Açık Hava Reklamcılığı (DOOH)

Dijital Açık Hava, Digital Out of Home (DOOH) medyası şu anda pazarlama dünyasındaki en sıcak trendlerden biri. Yaratıcı potansiyeli sayesinde reklamcılık ve hedef pazarınıza ulaşma söz konusu olduğunda en iyi araçlardan biri olarak kabul edilir.

DOOH Nedir?

DOOH nedir ile başlayalım. DOOH, Ev Dışı anlamına gelir ve reklam panoları ve statik tabelalar gibi medyayı ifade eder. Digital Out of Home, konseptin modern bir uzantısı ve basitçe kamusal alanlarda görünen dijital tabeladır. DOOH, dijital reklam panoları, dış mekan tabelaları, küçük dijital tabelalar ve hatta televizyon ekranlarını içerir. Ürünlerin reklamını yapmak veya bilgi iletmek için kullanılabilir.

DOOH’u otobüs duraklarından, tren istasyonlarından ve caddelerden alışveriş merkezlerine ve hatta doktorların bekleme odalarına kadar çok çeşitli ortamlarda bulabilirsiniz. Türkiye İstanbul’da da farklı noktalarda görmeye alışkınız ve her geçen Türkiye genelinde de yaygınlaşmaktadır.

Neden DOOH Açıkhava Reklamcılığı Kullanırsınız?

Çevrimiçi kampanyalara ve dijital medyaya bu kadar çok odaklanan bu çağda eski moda görünse de, açık hava reklamcılığı, hedef kitlenizin dikkatini çekmenin en etkili yollarından biri olmaya devam ediyor.

Dış mekan reklamcılığının temel yararı, bir “interruption marketing” biçimi olmasıdır. Yani kapatılamaz ve dikkat çekerler. Bu tür tabelalar dikkat çeker ve markanızın mesajını yaymaya yetecek kadar uzun süre seyircinin ilgisinde kalırlar.

DOOH reklamcılığının değişmeyen varlığı, insanlar aynı görüntüleri ve markaları defalarca gördükçe, zaman içinde otorite oluşturur. İnsanların bildiği ve güvendiği tutarlı bir mesaj oluşturarak bu markanın pazardan pay almasına yardımcı olur.

Elbette açık hava reklamcılığı – her reklam kampanyasında olduğu gibi – yatırım getirisinden en iyi şekilde yararlanmak için dikkatli bir planlama gerektirir. İdeal demografiye ulaşmak için ev dışı reklamlarınızın yerleri, iletmek istediğiniz mesaj gibi dikkatlice düşünülmelidir.

DOOH Neden Nasıl Çalışıyor?

Görüntüler izleyicilerin ilgisini daha kolay ve daha uzun bir süre boyunca çektiği için, DOOH tabelası geleneksel açık hava reklamcılığına göre güçlü bir avantaja sahiptir. Ve ne kadar yaratıcı olursa o kadar iyidir.

Bu dijital ekranın etkileşim özelliği, yoldan geçenlerin dikkatini çekmenin hiç bu kadar kolay olmadığı anlamına geliyor.

Kampanyalar süresince aynı statik görüntüleri gösteren geleneksel reklam panolarının aksine, dooh ekranlar görüntüleri gösterir ve programatik bir reklam kampanyasının parçasını oluşturabilecek birden fazla reklam gösterebilir.

Günümüzde DOOH İle Neler Mümkün?

Digital Out of Home teknolojisi ile neredeyse her şey mümkün.

Programatik bir kampanyanın parçası olarak kullanılan reklamlar, yalnızca en alakalı hedef kitleye ulaşmak için günün farklı zamanlarına göre hedeflenmekle kalmaz, aynı zamanda alakalı reklamları göstermek için hava durumu ve sıcaklık gibi meteorolojik olaylara da tepki verebilir. Reklamlarını geçerli hava olaylarına göre otomatik olarak değiştirebilir.

DOOH ve dijital tabela, daha da etkileyici sonuçlar elde etmek için diğer teknolojilerle birleştirilebilir. İçeriği geçenlerin demografik özellikleriyle eşleştirmek için yüz tanıma teknolojisi ile birleştirilebilir.

DOOH ayrıca daha düşük yönetim maliyetlerine izin verir. Başlangıçta daha yüksek bir kurulum maliyeti olmasına rağmen, devam eden maliyetler daha düşüktür. Geleneksel reklam panoları her reklam için baskı ve kurulum maliyetlerine neden olurken, DOOH reklamları, çevrimiçi reklamlara benzer şekilde otomatik bir temelde sık sık değiştirilebilir. Bu yaratıcı ve programatik yaklaşım, ilk masrafı haklı çıkaran daha büyük bir yatırım getirisi sağlar.

Şimdi, DOOH’u, düşündüğünüz herhangi bir reklam kampanyasının bir parçası olarak düşünmeniz gerektiği anlaşılmalıdır. Dijital medya uzmanları, DOOH kampanyanızı hayata geçirme ve tüketicinin ilgisini çekme süreci boyunca size rehberlik edebilir.

Programatik Reklamcılık Nedir?