Influencer Marketing Nedir?

Teknolojinin genişlemesi ve internetin yaygın bir kullanıma erişmesinin ardından ortaya yeni ticaret ve reklam modelleri çıktı. Bunlardan biri ve hatta en önemlisi ise influencer marketing yöntemleridir.

Influencer marketing kısaca, markaların ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak için sosyal medya üzerinde geniş kitlelere sahip bireyler ile yaptığı reklam çalışmalarıdır. Bu sayede firmalar markalarını geniş kitlelere duyurma imkanına erişir.

Influencer marketing çalışmalarının temel amacı, sosyal medyada kullanıcıların güvenini kazanmış kişiler aracılığıyla markaların bilinirlik yaratmasıdır. Bilindiği üzere sıfırdan bilinirlik ve güven unsurlarını temin etmek hayli zordur. Fakat sosyal medya üzerinden buna ulaşmak süreci daha da hızlandırır. Ayrıca sosyal medya platformlarında bu reklam aracılık hizmetini sağlayan kişilere ise influencer ya da fenomen ismi verilir.

Bilişim uzmanlarına göre influencer marketing uygulamaları, reklam ve pazarlama yöntemleri arasında en etkili olanıdır. Çünkü günümüzde artık tüm unsurlar sosyal medyalar üzerine endekslenmiş durumdadır. Kullanıcılar ise sevdikleri ve takip ettikleri kişilerin paylaştığı ya da tavsiye ettiği ürünleri kullanıyor ya da aldığı hizmetlerden faydalanmak istiyor.

Influencer marketing ile markaların sağlayabileceği birçok aksiyon bulunur bu aksiyonları birkaç maddede belirtmek mümkündür:

  • Markanın mobil uygulaması indirilebilir.
  • Sayfa ziyaret oranı artırılabilir.
  • Yapılan bir paylaşımın izletilmesine olanak tanınır.
  • Bir ürün ya da hizmet satılabilir.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Influencer marketing ilk olarak Instagram üzerinden planlanan bir yöntem olsa da zaman içerisinde hacmini daha fazla genişletti ve başka platformların da kullanılmasına sebep oldu. Fakat günümüzde hala pastadan payın çoğunu Instagram platformunun aldığını söylemek mümkün.

Influencer marketing nasıl yapılır sorusunun cevabı çok yönlü ele alınır. Öncelikle markanın kendi tarzına en uygun influencer ile anlaşma sağlaması önemlidir. Zira ürün ile fenomen özdeşleşirse daha verimli bir reklam kampanyası ortaya çıkar. Tıpkı Mercedes firmasının 2017 senesinde Loki isimli bir Instagram fenomeni köpek ile Influencer marketing yapması gibi…

Doğru potansiyeldeki influencer seçildikten sonra bu kişilerle verimli bir reklam aksiyonu sağlamak için tanıtım planı hazırlanır. Reklam stratejilerinin tamamen doğal olmasına özen gösterilmelidir. Zira sosyal medya kullanıcıları her zaman için doğal ürün tavsiyelerini tercih eder. Özellikle bu ürünleri sevdikleri bir fenomen öneriyorsa durum daha da etkili olur.

Influencer Marketing Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Influencer marketing dışarıdan basit bir uygulama gibi görünse de aslında kendi içinde hayli karmaşık ve dikkat edilmesi gereken öğeler barındıran bir sistemdir. Bu nedenle influencer pazarlama yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında markaların bilgi sahibi olması gerekir.

Markaların ilk olarak belirlemesi gereken şey, neyi ölçmek istediğine karar vermesi olacaktır. Yani bu reklam yönteminin sonucunda ne hedefleniyor bunun belirlenmesi gerekir. Takipçi kitlesi mi büyütülmek isteniyor, marka ya da ürün pazarlaması mı yapılmak isteniyor, marka bilinirliliği artırılmak mı isteniyor? Bu soruların yanıtına göre bir pazarlama stratejisi belirlenir.

Buna ek olarak doğal ve doğru bir tanıtım yapılmalıdır. Bunu yaparken anlaşılan influencer’ın sosyal medya paylaşımlarının teması baz alınabilir. Böylelikle formata uygun bir reklam görseli hazırlanabilir.

Influencer Marketing’in Avantajları Nelerdir?

Influencer marketing çalışmasının en büyük avantajı, sosyal medyadaki sayfa ya da fenomenlerin takipçilerinin satın alma kararlarında etkili olmalıdır. Bu sayede kitleler fenomenler aracılığı ile hedeflenen alana yönlendirilebilir.

Influencer marketing yönteminin bir diğer avantajı da şirketlerin hedef kitlelerini genişletmeleridir. Sosyal medya sayesinde firmalar kendi kategorisinde olmayan bireylere de erişme imkanını yakalar. Üstelik tüm bu süreç genel olarak göz önünde bulundurulduğunda influencer marketing, diğer pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyettedir.