İş Fikrinizin İyi Olup Olmadığını Anlamanın Yolları

Girişim dünyasına adım atmaya hazır mısınız? Girişim oluşturmada ve projeyi pazara sürmede başarılı olmak için iyi bir iş fikrine sahip olmak gerekir ama yetmez. İyi bir iş fikrinizin olması hemen işe koyulmak anlamına gelmiyor, aksine fikrinizin hayata geçirilebilir olup olmadığını test etme zamanı anlamına geliyor.

Eğer projeniz de sizi, arkadaşlarınızı, ekibinizi ya da herhangi birini etkileyen bir problem varsa, o problem diğer insanları yani kullanıcıları da etkileme ihtimali yüksek bir problemdir. Bu sebeple iş fikrinizde bu problemi ortadan kaldıracak bir çözüm bulmanız gerekir.

İş fikriniz nasıl bir gelir modeli sağlayacak? Başka bir deyişle kullanıcıları, müşterileri nasıl kendine çekecek? Herkes sade ve net fikirleri sever ancak bu tip fikirlerin mutlaka gelir getirici özelliklere sahip olmaları beklenmektedir.

Problemler elbet çözülür ve her şey yoluna girer. Daha önemli bir nokta ise ürününüzün ya da girişiminizin ilgili pazarda ve dünyada sahip olacağı değer ve insanların bu değer karşılığında ne kadar ödeyecekleridir. Fiyatı belirlediğiniz zaman çözümünüzün sağlıklı olup olmadığını daha net görebilirsiniz.

Sahip olduğunuz fikir geniş bir pazara hitap etmiyorsa istediğiniz yere gelmek hayli zor olabilir. İşletmeniz güçlü niş bir markete hitap edecek niteliklere sahip olmalıdır. İlgili pazarın yeteri kadar güçlü olduğundan ve bu pazarda müşterilerinize iyi bir şekilde hizmet edeceğinizden emin olun. Büyük işletmeler niş pazarlara çok fazla yoğunlaşmadıkları için şansınız daha yüksek olabilir.

Özellikle girişimin en başında uzun çalışma saatleri sizi bekliyor olacak. Girişiminize, iş fikrinize ya da projenize bir tutku beslemiyorsanız bu saatler çekilmez hale gelir. Yeteneğinizi ve deneyimlerinizi kullanabileceğiniz ve tutku sahibi olabileceğiniz bir sektöre odaklanın.

Kafanızdaki iş modelinin uygulanabilirliğini test yaparak öğrenebilirsiniz. Ürününüzü sadece arkadaşlarınız üzerinde test etmeyin, onlar size gerçek hakkında çok dürüst olmayabilir. İdeal hedef kitlenize uyan insanları belirleyin, onlarla test sürecini yürütün ve geri bildirimlere önem verin. Eğer test denekleri fikrinizin harika olduğunu söylüyorsa bile bu doğru yolda olduğunuzu gösterir, eğer isteksizlerse çok da iyi bir fikir olmayabilir. Bu noktada fikrinizi geliştirmeye bakın ve müşterilerin isteklerine göre gerekli düzenlemeleri yapın. Başarı; diğerlerinin tavsiyelerini dinlemeye ve düşünmeye istekli olduğunuzda gerçekleşir!