Ofiste Dikkat Dağılmasını Engellemenin Yolları

Şirket içinde çalışan kişi sayısı artmışsa ya da zaten çalıştığınız şirket büyük çaplı bir oluşumsa ofisteki nüfus ve nüfusun yarattığı karmaşa zaman zaman sizi bunaltacak bir raddeye gelebilir. Modern ve açık ofisler üretkenlik ve sosyallik açısından büyük olanaklar sağlasa da ne yazık ki olumsuz özelliklere de sahip olabiliyor.

En can sıkıcı olumsuzluklardan biri ise insanların çıkardığı gürültü. Bildiğiniz gibi gürültü üretkenliğinizi azaltabilir ve sizin kötü bir gün geçirmenize bile sebep olabilir. Modern ve kalabalık ofisler güzel görünebilir ancak çalışanlara bu sebeple bazı konularda engel çıkartabiliyor. Peki bu gürültü nasıl daha da artabiliyor? Büyük ofisler daha çok iş birliği ve toplantıyı beraberinde getiriyor, bu iş birlikleri ve toplantılar güzel projeler ile sonuçlandığı halde çok daha fazla gürültüye ve konuşmaya sebep olduğu için diğer çalışanlar motivasyonunu kaybediyor, rahatça odaklanamıyor.

Ofiste dikkatinizin proje, toplantı ve gürültüden dağılmasını engellemek için size önerebileceğimiz pek çok yol var.

Kulaklık Takın

Kulaklık takmak basit bir çözüm gibi gözüküyor değil mi? Ancak bilgisayardan müzik dinlemek istediğinizde bu durum bu kez diğer çalışanların dikkatini dağıtacaktır. Bu sebeple kendinizi motive edecek, ruhunuzu dinlendirecek ve çalışmanıza odaklanmanızı sağlayacak müzik dinlemek için kulaklığınızı takın ve çalışmaya koyulun. Ayrıca kulaklık taktığınızda rahatsız edilme ihtimaliniz daha da azalacaktır çünkü diğer çalışanlar sizin dikkatli bir şekilde çalıştığınızı farkedecek ve rahatsız etmek istemeyecektir.

Sessizce Çalışabileceğiniz İkinci Bir Yeriniz Olsun

Bulunduğunuz masa çok orta bir yerde olabilir ya da uzun bir masada birkaç kişiyle çalışıyor olabilirsiniz. Ofiste muhtemelen ikinci bir masaya sahip olmayacaksınız, bu yüzden ofis içerisinde arada karmaşadan kaçabileceğiniz bir köşe bellemeniz sizin için faydalı olacaktır. Güzel havalarda bahçeniz varsa bahçeye çıkın ya da koltuk gibi yerlere geçip kafanızı gürültüden uzak tutmaya çalışın.

Meditasyon Yapın

Yoga gibi alışkanlıklarınız olmasa bile ofiste kaos ortamından olabildiğince az etkilenmek için meditasyon yapmayı da deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra son zamanlarda oldukça revaçta olan ofis yogası da ilginizi çekebilir. Meditasyon yapmak, dingin bir şekilde kısa bir süre de olsa kendinizi fiziksel olarak olmasa da ruhen bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırmanın nasıl dikkatinizi toparlamanıza yardımcı olacağını göreceksiniz.