Drone Kullanımı Gün Geçtikçe Daha Popüler Hale Geliyor

783

Dronelar artık sadece bir hobi olmaktan çıkıp günlük hayatımızın ve ticari dünyanın olmazsa olmaz bir parçası haline gelmeye başladı. Business Insider’ın raporuna göre ticari amaçla kullanılan dronelar tüketici, girişim ve devlet ile ilişkin sektörlerde daha da kullanılmaya başlayacak.

Son 10 yıldır yükselişte olan dronelara duyulan ilgi bireyler arasında günden güne artıyor. Sırf bu teknoloji için pek çok ulusal ve uluslararası fuar ve zirve bile düzenleniyor. Uzmanlar önümüzdeki 5 yıl içinde teknolojik gelişmeler sebebiyle drone sevkiyatlarının dört katına çıkacağını belirtiyor. Bunun sebebi olarak ise gelişen teknolojinin drone fiyatlarını daha da hesaplı hale getireceğini ve bu araçları kullanmanın daha da kolaylaşmasını sağlayacağı ön görülüyor.

Buna ek olarak özel işletmelerin, ulusal ve yerel yönetimlerin de öne çıkan teknolojiyi inşaat tarım ve arazi yönetimi gibi alanlarda kullanmayı planlıyor. Şu anda pek çok orta ölçekli özel şirket ve girişimler de drone kullanımından faydalanıyor. Yine de Business Insider drone teknolojisine en çok yatırım yapacak kalemin daha büyük oluşumlar olacağını belirtiyor.

Ülkeler bu teknoloji farklı amaçlara göre kullanıyor; örneğin Fransa teknolojiyi posta dağıtımı ve teslimi için kullanırken Çin ise elektrik hattı temizliği için kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca şirketlerde sundukları hizmetlere göre droneları çeşitli amaçlar için kullanmakta. Drone kullanan büyük şirketler arasında UPS, Microsoft, Dubai Yol ve Ulaşım Ajansı, BT, Amazon Prime Air ve Royal Mail öne çıkmayı başarmış durumda.

Sadece belli başlı sektörlerde değil, farklı amaçlar için de kullanılan drone Black Mirror’da bir bölüme de konu olmuştu. Dizide drone şeklinde tasarlanan arılar özel bir bölgede üretilip doğaya salınıyor ve bu arılar tıpkı normal arılar gibi bal yapıyor, polen üretiyordu. Ancak dizinin bölümünün sonlarına doğru yapay arıların insanlığa karşı kullanıldığına şahit oluyorduk. Oldukça konuşulan bölüm gerçeğe bile dönmüş durumda: Anna Haldewang adlı bir endüstriyel tasarım öğrencisi dizide konusu geçen projenin bir benzerini “Plan Bee” adlı bir proje ile duyurdu.

Business Insider’ın raporuna göre 2021’de drone satışlarından gelecek hasılatın yaklaşık 12 milyar dolar olacağının da altı çiziliyor. Gökyüzünde daha da sıklıkla süzülen bu teknolojinin yakında daha da işlevsel bir hale geleceği apaçık ortada.