Night Shift Nedir?

Akıllı telefonlar veya bilgisayarlar gibi pek çok elektronik cihaz parlak mavi ışık yayar. Üreticiler mavi ışığın etkisini azaltan özelliklerle ürünlerini kullanıcılara sunarak kullanım kolaylığı sağlamayı amaçlar. Ekrandan yansıyan mavi ışığı algılayan insan beyni gündüz-gece ayrımını doğru yapamayacaktır.

Mavi ışık etkisi özellikle uyku öncesi uzun süreli maruz kalınması halinde uykusuzluğa neden olabilir. Gündüz gün ışığı içindeki mavi ışınların gece yok olması sayesinde beyin geceyi algılar ve uyku için gerekli olan melatonin açığa çıkmasını sağlar. Mavi ışık yayan akıllı telefon vb. cihazlara uzun süre ve yoğun şekilde maruziyet halinde beyin, doğru reseptörlerin harekete geçirilmesini engeller. Bu durum uykusuzluk, baş ağrısı veya göz yorgunluğu gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Apple firması bu sorunun çözümü için mavi ışınları daha sıcak tonlara düşüren bir ışık modu oluşturarak iOS tabanlı cihazlarda kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Night Shift Nedir?

Apple tarafından üretilen telefon, tablet ve bilgisayarlarda bulunan Night Shift özelliği sayesinde mavi ışık (B) azaltılarak kırmızı yeşil (RG) tonların karışımı, daha yumuşak tonda sarı bir ışık ekranı kaplar.

Özellik elle veya otomatik olarak değişecek biçimde ayarlanabilir. Böylelikle kullanıcıların göz ve genel sağlığının korunması yanında daha kolay uykuya dalmaya yardımcı olması için geliştirilmiştir. Bilimsel testler ve kullanıcı yorumları oldukça fazla olmasına rağmen kullanıcıların kendi cihazlarında deneyerek faydalı olup olmadığına karar vermesi daha doğru olacaktır.

2021 yılında Brigham Young Üniversitesi’nde Prof. Chad Jennsen tarafından 167 üniversite öğrencisi ile yapılan bir araştırma, Night Shift kullanan ve kullanmayan kişilerin uykuya geçiş eğilimlerini incelemiştir. Araştırma sonucunda ekranın renk sıcaklığını maviden sarıya değiştirmenin uyku sonuçları üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı gösterilmiştir.

Night Shift Nasıl Kullanılır?

Night Shift, iOS ve macOS işletim sistemine sahip cihazlarda standart bir yazılım özelliği olarak bulunur. Night Shift özelliği, Apple üretimi olan iOS 9.3 ve üzeri modellerdeki tüm 64-bit iOS cihazlar ve 2012 ve daha üst model Mac cihazlar ile macOS Sierra 10.12.4 ve üzeri model cihazlarla uyumludur.

Apple’ın ürettiği iPhone ve iPad’lerde bulunan Night Shift özelliği telefon ya da tabletin yerel saat ve konum bilgilerini kullanır. Otomatik, elle veya Siri uygulaması yardımıyla aktif hale getirilebilir. Otomatik mod aktif olduğunda bulunduğunuz şehirde gün batımı saatinde Night Shift özelliği açılır ve yine gün doğuşunda kapanır.  Dolayısıyla akşam karanlık olduğunda ekran daha sıcak sarı ışığın ağırlıklı olduğu bir şekilde görünür. Sabah ise daha parlak mavi ışık ile ekran normal ayarlarına döner.

Otomatik Night Shift ayarları için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Adım: “Ekran ve Parlaklık” ayarlarına gidin.
  2. Adım: Night Shift özelliği kısmında parlaklık ayarını kendinize uygun tona uyarlayın.
  3. Adım: Konum ayarlarından gün doğumu – gün batımı ya da kendi belirleyeceğiniz bir zaman dilimi  ayarlayıp Night Shift’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elle Night Shift Açma ve Kapatma

iOS cihazın “Denetim Merkezi” özelliklerinin yönetildiği ekranda parlaklık kontrolünün yapıldığı güneş simgesine basılı tuttuğunuzda Night Shift’i açabilir veya kapatabilirsiniz.

Bu özellik, iOS ve macOS’ta Siri ile etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Night Shift Özelliğinin Faydaları Nelerdir?

Night Shift özelliği kullanıcılara birçok yarar sağlar. Night Shift özelliğinin sağladığı yararlar şunlardır:

  1. Night Shift özelliği gözlerin düşük ışıklı ortamlarda az yorulmasını sağlar.
  2. Mavi ışık yayımı azaldığı için beynin doğru veri alışverişi yapmasına yardımcı olur.
  3. Uykusuzluk sorunlarının azalmasına yardımcı olur.
  4. Göz sorunu olan kişilerin ekrandaki bilgileri okumasını kolaylaştırır.